Gaz ziemny: Najbardziej ekologiczne źródło ogrzewania

0

EWE: PRZYŁĄCZ SIĘ DO SIECI KORZYŚCI!

POŁĄCZ CIEPŁE Z POŻYTECZNYM – DLA SIEBIE I DLA ŚRODOWISKA!

Niezależnie od tego, jaka jest Twoja świadomość ekologiczna, gdy decydujesz się na gaz ziemny jako paliwo grzewcze, automatycznie przyczyniasz się do aktywnej walki o zdrowsze powietrze – dla siebie, dla bliskich, dla przyszłych pokoleń. Warto poznać te zalety gazu, które czynią z niego nie tylko oszczędne, wygodne i bezpieczne, lecz również najbardziej ekologiczne źródło ogrzewania!

ZACZNIJMY OD POCZĄTKU

Wśród trzech używanych powszechnie paliw pierwotnych – węgla, oleju opałowego i gazu ziemnego to właśnie gaz ziemny jest źródłem energii najbardziej przyjaznym dla środowiska. Stanowi on pierwotne źródło energii, co znaczy, że jest gotowy do użycia praktycznie w takim samym stanie, w jakim został wydobyty.

BRAK PRZETWARZANIA TO BRAK ZANIECZYSZCZEŃ!

Gaz ziemny, jako paliwo pierwotne, nie wymaga ani dodatkowej obróbki, ani dodatkowej infrastruktury, która zazwyczaj obciąża środowisko. Nie trzeba go przetwarzać na energię wtórną, jak dzieje się to w przypadku prądu elektrycznego, ani nie trzeba go uzdatniać – w przeciwieństwie do benzyny czy oleju opałowego. A samo wydobywanie i przesyłanie gazu ziemnego również odbywa się w sposób przyjazny dla środowiska i otoczenia.

GAZ PALI SIĘ CZYSTO I BEZPIECZNIE

Zastosowanie gazu ziemnego w indywidualnych gospodarstwach domowych jest jedną z najbardziej efektywnych metod ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza. Gaz ziemny składa się przede wszystkim z metanu, dzięki czemu w trakcie spalania nie powstają produkty zanieczyszczające środowisko (dwutlenek siarki, sadza, popiół, żużel i pyły) i powodujące degradację lasów, zakwaszenie wód, gleby czy pogarszanie stanu zdrowia. Ogrzewanie gazowe jest czyste – nie ma popiołu i pyłu węglowego. W przypadku ogrzewania gazem ziemnym nie osadza się sadza w kominie, więc nie występuje ryzyko zapalenia przewodu kominowego.

PRECZ ZE SMOGIEM I EFEKTEM CIEPLARNIANYM!

Przy spalaniu gazu ziemnego emisja dwutlenku węgla jest o 30% mniejsza niż w przypadku oleju opałowego i o 50% mniejsza niż w przypadku węgla. Mniej dwutlenku węgla oznacza mniejsze ryzyko wystąpienia efektu cieplarnianego – groźnej zmiany klimatu całej naszej planety. Spalanie gazu ziemnego nie powoduje również powstawania tlenków siarki, uważanych za główną przyczynę kwaśnych deszczy. Emisja szkodliwych dla zdrowia tlenków azotu jest natomiast od 20% do 60% mniejsza niż przy spalaniu oleju czy węgla.

MNIEJ SPALIN RÓWNIEŻ NA DROGACH

Gaz ziemny przesyłany jest systemem podziemnych gazociągów. To jeszcze jedna zaleta gazu – nie wymaga transportu samochodowego ani kolejowego, co powoduje, że drogi publiczne są mniej obciążone, a do atmosfery trafia mniej spalin. To kolejny wkład gazu ziemnego w ekologię. W ciągu lat użytkowania gazu oznacza to naprawdę dużą ulgę dla środowiska!

GAZ ZIEMNY KONTRA KONKURENCJA

Przyjrzyjmy się energii elektrycznej. Korzystanie z niej nie przynosi negatywnych skutków dla środowiska. Niestety, jej wytworzenie w elektrowni węglowej – już tak. Powstają wtedy odpady, które trzeba utylizować. A sam węgiel i inne paliwa stałe? Ich użytkowanie przyczynia się do postępowania m.in. efektu cieplarnianego i powstawania kwaśnych deszczy. Podczas spalania generują dużą ilość odpadów: popiołu, żużlu i sadzy. Nawet słynny ekogroszek nie jest „czysty” – w porównaniu do gazu ziemnego jego spalanie emituje 100% więcej pyłu, 6 razy więcej tlenku azotu, aż 7000 razy więcej siarki i 160 razy więcej tlenku węgla, potocznie nazywanego czadem. Propan-butan, który jest gazem płynnym, powstaje w wyniku skomplikowanej obróbki ropy naftowej i wymaga transportu naziemnego. A olej opałowy? Zawiera najwięcej siarki spośród innych paliw, podczas spalania emituje 5 razy więcej pyłów niż gaz ziemny i wymaga transportu z zachowaniem szczególnych środków ostrożności – bo w razie wycieku do wód przyczyniłby się do zanieczyszczenia fauny i flory. Na takim tle gaz ziemny jest bezkonkurencyjny!

GAZ ZIEMNY – PALIWO PRZYSZŁOŚCI

„Każda z zalet gazu ziemnego – od powszechnej dostępności i niskiej ceny przez wygodę obsługi aż po niezaprzeczalne walory proekologiczne – czyni go paliwem przyszłości, idealnym nie tylko dla użytkowników indywidualnych, lecz także dla przemysłu i motoryzacji” – wyjaśnia Marek Szymoniak, dyrektor Działu Dystrybucji i Obrotu Sieciowego Gazem EWE. „Gorąco zachęcamy do wyboru gazu ziemnego jako ekologicznego, wygodnego i generującego oszczędności paliwa, jak również do przełączenia się na gaz ziemny. W EWE dbamy nie tylko o jakość gazu, ale i o bezpieczeństwo jego dostaw. Zależy nam także na tym, byśmy naszymi decyzjami i inwestycjami wpływali pozytywnie na przyszłość naszego środowiska, naszych dzieci i następnych pokoleń. Korzystajmy z dobrodziejstw gazu ziemnego, tym bardziej że z EWE jest to bardzo łatwe!” – zachęca.

EWE to działający od ponad 19 lat w Polsce niezależny dostawca gazu, posiadający aż 1659 km własnych sieci gazowych. Dostarcza gaz dla klientów indywidualnych, jak i firm w 49 gminach na terenie 6 województw. Wszystkie informacje dotyczące korzystania z gazu ziemnego znajdą Państwo na stronie www.ewe.pl i pod numerem infolinii 801 100 800.

R e k l a m a