Jeszcze więcej dobrej pracy i wyzwań

15

Rok 2018 jest w WKG szczególnym rokiem. Szybko rozwijająca się spółka z branży przetwarzania surowców mineralnych odsłania kulisy prac badawczych nad zupełnie nową grupą produktów.

Producent raciszyńskiego trawertynu, zwanego „polskim diamentem”, oraz mączki wapiennej niebawem wprowadzi na rynek nawozy. Będzie to ciekawe rozwiązanie dla sektora rolnego w Polsce i na świecie. O ten nawóz, z raciszyńskich złóż wapienia, upomnieli się sami przedsiębiorcy z tej branży.
Wapień w okolicach Raciszyna wydobywany jest już od lat 70. XX w. Kilka lat temu spółka WKG postawiła na zaawansowane technologie przyjazne dla środowiska.

– Pracuję w WKG od samego początku. Pracowałam też u poprzedniego właściciela złoża. Pamiętam również czasy, gdy wapień wydobywała tu gmina Działoszyn. Poprzedni właściciele nie dysponowali takimi technologiami jak wykorzystywane obecnie w naszych zakładach. Dopiero teraz praca związana z przeróbką naszego naturalnego bogactwa odbywa się na najwyższym dostępnym w tej branży poziomie – mówi posiadająca stopień górniczy Aleksandra Gniecioszek, kierownik Działu Kadr i Administracji w WKG.

– W latach 70., gdy złoże należało do gminy, kruszywo z Raciszyna było pozyskiwane głównie na budowę dróg – wspomina Aleksandra Gniecioszek, kierownik Działu Kadr i Administracji w WKG.

Jestem trzecim pokoleniem górników i pochodzę stąd, dlatego od początku walczyłem o nowe, lepsze technologie wydobycia i przeróbki kamienia. Przede wszystkim dlatego, aby mieszkańcy jak najmniej odczuwali skutki naszej działalności. Rozmawiamy z mieszkańcami, bo wiemy, że jesteśmy specyficznym sąsiedztwem, ale zawsze otwartym na sprawy społeczności lokalnej. Wielu z nich przecież u nas pracuje. Otaczają nas z kolei głównie tereny rolne i właśnie od naszych najbliższych sąsiadów wiele razy słyszeliśmy, że powinniśmy z naszego wapienia produkować nawozy. Takie podpowiedzi w końcu zaowocowały – opowiada Tomasz Będkowski, prezes WKG.

– O trawertynie, czyli naszym „polskim diamencie”, polscy architekci dowiedzieli się z konkursu Trawertyn Design, który zorganizowaliśmy, by pokazać, jaki jest piękny i jakie ma możliwości. Złoża w okolicach Raciszyna są dobrej jakości i jestem przekonany, że świat nieraz jeszcze usłyszy zarówno o naszych nawozach, jak i o wielu innych produktach – przekonuje Tomasz Będkowski, prezes WKG.

O nawozy wysokiej jakości, z raciszyńskich złóż wapienia, upominali się zarówno sami rolnicy, jak i przedsiębiorcy z branży nawozowej. Gospodarze mieszkający najbliżej nas, którzy sami będą odbierać nawóz, będą mieli specjalne ceny – rozpoczyna Ireneusz Skuta, odpowiedzialny za sprzedaż nawozów w WKG. – Dziś rolnicy są świadomi, jaki jest problem stałego zakwaszenia ziemi w Polsce. Wapnują swoje pola i wiedzą, że te zabiegi mają wpływ na wyniki plonów – podkreśla Ireneusz Skuta.

– Nasze nawozy są produktami atestowanymi, jesteśmy pewni ich jakości. Skala produkcji na nowej instalacji zapewni ich dostępność w sezonie, czyli wtedy, kiedy są najbardziej potrzebne. Ma to znaczenie dla rolników, którzy w trakcie wiosennych i jesiennych zabiegów na polach decydują się na zakup nawozów wapiennych i wybierają dostawcę – mówi Ireneusz Skuta, odpowiedzialny za sprzedaż produktu.

Potrzeba rynku

Nie ma współczesnego rolnictwa bez nawozów wapiennych. Specjaliści z WKG opracowali unikalny, wysokiej jakości produkt, który wkrótce trafi na pola polskich rolników.
– Nasz nawóz jednocześnie odkwasza, mineralizuje, zwiększa pojemność wodną gruntu, a także pozwala na zmniejszenie ilości stosowanych środków grzybobójczych – mówi Justyna Stefanek, kierownik Laboratorium Działu Badawczo-Rozwojowego.
– Opracowanie receptury, testy i prace badawcze trwały ponad rok i dały nam bardzo dobre rezultaty. Niniejszym prezentujemy wieloskładnikowy nawóz na bazie węglanu wapnia z dodatkiem m.in. bazaltu, perlitu i zeolitu. Dzięki obecności tych minerałów oprócz podstawowego zastosowania, jakim jest odkwaszanie gleb, nawóz ten będzie miał dodatkowe funkcjonalności, takie jak mineralizacja i odżywienie gleby, sorpcja metali ciężkich, poprawa retencji wody oraz wydłużony czas działania
– zapewnia szefowa laboratorium.

Laboratorium Działu Badawczo-Rozwojowego WKG i jego kierownik Justyna Stefanek.

Inteligentne rolnictwo

W tej chwili właśnie na terenie naszego zakładu instalujemy specjalny mieszalnik, dzięki któremu zamawiający otrzyma nawóz o takich proporcjach minerałów, jakie są mu potrzebne, konkretnie na jego pole. To oznacza, że będzie w stanie na miejscu i od ręki przygotować wyspecjalizowany nawóz wieloskładnikowy, uwzględniający potrzeby każdego przedsiębiorcy rolnego oraz niedobory jego pola – mówi Tomasz Będkowski, prezes WKG. – Rolnicy potrzebują dużej dawki wiedzy i niebawem wystartujemy z kampanią informacyjną o naszym produkcie. Chcemy go dostarczać wszystkim producentom płodów rolnych w całym kraju, ale dla tych z naszego terenu będziemy mieć ofertę specjalną. Już w ubiegłym roku testowaliśmy nasze nawozy na kilku polach, a teraz szukamy rolników z ziemią, którą moglibyśmy nieodpłatnie nawieźć, by ostatecznie, już poza laboratorium, potwierdzić jakość i skuteczność naszego nowego produktu – podkreśla Rafał Pożyczka, dyrektor handlowy WKG.

– Jeżeli jesteś rolnikiem z okolicy Raciszyna i chciałbyś na swoim polu przetestować nasz nawóz, zgłoś się do nas – zaprasza na testy Rafał Pożyczka, dyrektor handlowy WKG.

Praca szuka człowieka

Chętnie zatrudniamy ludzi z tego terenu. Pracują na miejscu, mają blisko do domu, to sprawia, że o taka pracę troszczą się jeszcze bardziej. Wielu z okolicznych mieszkańców przecież u nas pracuje. To bardzo cieszy – mówi prezes WKG. – W tej chwili szukamy operatorów koparek, inżyniera utrzymania ruchu oraz kierowników projektów. Dokładne treści ogłoszeń znajdują się m. in. na naszym facebookowym profilu: WKG Raciszyn. Proszę go śledzić, bo kolejne ogłoszenia pojawią się niebawem – dodaje Aleksandra Gniecioszek, kierownik Działu Kadr i Administracji WKG. – Spodziewamy się również wzrostu zatrudnienia pośród firm spedycyjnych współpracujących z nami. Nowy produkt, nawozy, nad którymi właśnie pracujemy, pozwoli tym firmom zwiększać liczbę odbiorców – dodaje prezes WKG.

Wydobywany w Raciszynie surowiec służący do produkcji nawozów, mączek, kruszyw i innych rodzajów produktów wapienniczych jest produkowany w nowoczesnej instalacji przeróbczej, zaprojektowanej tak, by uzyskiwać stabilne parametry.
Zakład przemiałowni, który powstał w Raciszynie, jest jednym z najnowocześniejszych w tej części Europy.

 

R e k l a m a
guest
15 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Koń Pajęczański
Koń Pajęczański
2 lat temu

Piękna propaganda. A podatki od wydobycia zgarnia stolyca.

ttttt
ttttt
odpowiedział na komentarz  Koń Pajęczański
2 lat temu

Raczej gmina

Dział Komunikacji WKG
Dział Komunikacji WKG
odpowiedział na komentarz  Koń Pajęczański
2 lat temu

Szanowny Panie, zgodnie z polskimi przepisami podatki firmy w całości trafiają do gminy na terenie której prowadzona jest działalność.W tym przypadku jest to gmina Działoszyn. Natomiast jeżeli chodzi o opłatę eksploatacyjną to jej 60 proc. trafia również do budżetu gminy a 40 proc. do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

qwerty
qwerty
2 lat temu

Artykuł sponsorowany, propagandowy a co za tym idzie kompletnie mijający się z prawdą….Panie Będkowski czy na pewno pochodzi pan stąd ?…

Dział Komunikacji WKG
Dział Komunikacji WKG
odpowiedział na komentarz  qwerty
2 lat temu

Tomasz Będkowski, prezes WKG, pochodzi z Częstochowy, która podobnie jak Raciszyn znajduje się na terenie Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej. Od 10 lat pracuje w Raciszynie. Krok po kroku budował firmę, która dziś jest nowoczesną spółką i daje pracę mieszkańcom tych terenów. Zapraszamy Pana do Działu Obsługi Mieszkańca w Raciszynie, gdzie będzie Pan mógł zweryfikować informacje na temat naszej firmy.

rolnik
rolnik
2 lat temu

p. bedkowski oraz pozyczka, chodza sluchy iz WKG ma zamiar utylizowac w swoich złozach odpady oraz śmieci radioaktywne które doprowadza do skażenia na wiele pokoleń lokalne środowisko naturalne. Możecie sie wypowiedzieć na ten temat w lokalnych mediach?

Dział Komunikacji WKG
Dział Komunikacji WKG
odpowiedział na komentarz  rolnik
2 lat temu

Szanowny Panie, to są nieprawdziwe informacje. Jeżeli ktoś Panu je przekazał to najprawdopodobniej chciał Pana oszukać. W siedzibie spółki w Raciszynie znajduje się Dział Obsługi Mieszkańca, w którym uzyska Pan prawdziwe informacje na temat działalności firmy. Może Pan również tam zadzwonić: 43 841 35 38 wew. 106.

Przemoc
Przemoc
2 lat temu

Słyszałem że ta firma godnie wynagradza pracowników, a zajmujecie się eksportem nawozu na terenie krajów zamożniejszych od Polski?

Dział Komunikacji WKG
Dział Komunikacji WKG
odpowiedział na komentarz  Przemoc
2 lat temu

Jeżeli będzie zainteresowanie naszymi nawozami, to z chęcią będziemy je dostarczać. Pozdrawiamy.

Przemoc
Przemoc
2 lat temu

Jesteście już podpięci pod linię kolejową?

Dział Komunikacji WKG
Dział Komunikacji WKG
odpowiedział na komentarz  Przemoc
2 lat temu

Korzystamy z bocznicy w Działoszynie i mamy możliwość robienia wysyłek całopociągowych. Zapraszamy do kontaktu.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
2 lat temu

Czy to prawda, że przewodniczący rady miejskiej w Działoszynie zablokował rozwój waszej firmy, bo nie chcieliście od niego kupić działek?

trackback
4 miesięcy temu

[…] dźwigi czy tzw. żurawie wieżowe wynajem. Należałoby dodać, że tego typu firmy mogą też (https://twojepajeczno.pl/wiadomosci/powiat/jeszcze-wiecej-dobrej-pracy-i-wyzwan/) oferować nie wyłącznie całe żurawie (zarówno seryjnie nowe jak i używane), ale też różne […]

trackback
4 miesięcy temu

[…] zabezpieczenia nieruchomości, są to przykładowo fragmenty instalacji kanalizacyjnej lub też (twojepajeczno.pl/wiadomosci/powiat/jeszcze-wiecej-dobrej-pracy-i-wyzwan/) zabezpieczenia […]

trackback
4 miesięcy temu

[…] kosztów zarówno odnowienia, jak i kredytu mieszkaniowego. Jednak stan techniczny czy też (https://www.twojepajeczno.pl/wiadomosci/powiat/jeszcze-wiecej-dobrej-pracy-i-wyzwan/) rok zbudowania to nie […]