Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Działoszynie [ZDJĘCIA]

32

W niedzielę 1 września mieszkańcy gminy Działoszyn uczcili pamięć poległych w 80. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej.

Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania hymnu narodowego na Cmentarzu Parafialnym w Działoszynie, gdzie spoczywają ofiary zbrodni hitlerowskiej. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Janusza Korczaka w Działoszynie zaprezentowali swój program artystyczny.

Ks. Proboszcz Parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Działoszynie odmówił modlitwę w intencji poległych. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Działoszyn Rafałem Drabem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Działoszynie Kazimierzem Środą.
Podczas obchodów nie zabrakło wspierającego działania Działoszyńskiego samorządu Posła na Sejm RP Pawła Rychlika, który wspólnie z Burmistrzem Miasta i Gminy Działoszyn oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Działoszynie złożył kwiaty i znicze w miejscach pamięci poległych podczas Wybuchu II Wojny Światowej. Poseł w swoim przemówieniu podziękował młodzieży, która uczciła bohaterów września ’39, podkreślił, iż Działoszyn tuż obok Wielunia został jednym z najbardziej zniszczonych miast podczas II Wojny Światowej.  Kolejnym punktem obchodów była msza święta w Parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Działoszynie.

Szczególne podziękowania kieruję na ręce pana Posła Pawła Rychlika, który zaszczycił nas swoją obecnością podczas 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Dziękuję dyrektorom, kierownikom, pracownikom jednostek podległych, pocztom sztandarowym: placówek oświatowych, jednostek OSP z terenu Miasta i Gminy Działoszyn, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Pajęcznie, Honorowym Dawcą Krwi działających przy Cementowni Warta S.A. w Trębaczewie, Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej działającego przy parafii św. Marii Magdaleny i Rycerzy Kolumba. Dziękuję Funkcjonariuszom Komisariatu Policji w Działoszynie, Harcerzom działającym przy Parafii p.w. św. Marii Magdaleny w Działoszynie, Zespołowi Folklorystycznemu Trębaczewianie, Orkiestrze Dętej Cementowni Warta S.A. oraz mieszkańcom Miasta i Gminy Działoszyn za wspólne uczczenie pamięci poległych z ternu Miasta i Gminy Działoszyn w pierwszych dniach wojny. To szczególny dzień, który zapisał się w historii naszej gminy, dzień o którym warto pamiętać i nie pozwolić aby kiedykolwiek się powtórzył – mówił podczas swojego przemówienia burmistrz Rafał Drab.

Uroczystości zakończyły się uroczystym złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą poległych na sklepie GS. Ostatnim punktem obchodów wrześniowych było złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ku Czci Mieszkańców Działoszyna – Ofiar Wojny 1939 – 1945.

tekst i fot.: UMiG w Działoszynie

32
Odpowiedz

avatar
11 Comment threads
21 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
30 Comment authors
pinkiJurand że SpychowaJarKaczPieluchowiecJola Recent comment authors
najnowsze najstarsze najpopularniejsze
Daro
Daro

A gdzie posłanka Stąd.

Krysia
Krysia

Widocznie burmistrz zapomniał o Pani Poseł. Nie wiem jak można być tak bezczelnym człowiekiem. Przecież to właśnie Pani Poseł zawdzięcza posadę. Szybko zapomniał kto go znalazł wśród tłumu i walczył o to żeby był na stołku burmistrza. Pycha i zarozumialstwo tego człowieka nie zna granic.

Czeczeniec77
Czeczeniec77

Krysia ty nadajesz na tych samych falach co ta niby pani poseł i Antoni M

Jola
Jola

Prawda w oczy kole? Co nie pamiętacie dzięki komu burmistrz siedzi na obecnym stołku? Krótką pamięć macie.

Krycha
Krycha

A to posłankę trzeba zapraszać we własnej gminie, nie rób jaj. Ona olewa gminy w powiecie, szkodzi, ale w październiku wystawimy fakturę.

Jola
Jola

Kultura tego wymaga.

Kasia
Kasia

Odnośnie faktury: na jaką kwotę ją wystawicie i kto będzie płatnikiem? Ha ha.

Krycha
Krycha

Wartością faktury będzie poparcie, a zapłaci poslanka Stąd.

Kasia
Kasia

A jak wartość faktury będzie zbyt wysoka i nie będzie miał kto za nią zapłacić?

Jola
Jola

A za co ty człowieku dziękujesz temu posłowi? Przecież on nic nie zrobił dla naszej gminy. Przestań uprawiać komedię polityczną. Nasi przodkowie nie zasłużyli sobie na politykowanie w tak ważnym dla Nich dniu. Trochę powagi, bo nie wypada takie zachowanie burmistrzowi.

Fakt
Fakt

Rychlik w kilka miesięcy zrobił znacznie więcej niż Pielucha w 5 lat!

Morus
Morus

Głosujemy na Rychlika. Na pewno nie będzie gorszy od Pieluchy.

Jola
Jola

Każdy ma prawo wyboru.

Jola
Jola

TZN. wymieniaj:…….co zrobił dla naszej gminy?

Jola
Jola

I co zabrakło merytorycznych argumentów, że skończyliście dyskusję?

Hipek
Hipek

Nie przynosi wstydu i nie szkodzi.

Jola
Jola

To nie jest dla mnie argument. Ten człowiek dopiero zaczął swoją karierę polityczną i tak naprawdę to nikt go nie zna. Ponawiam pytanie co zrobił dla naszej gminy?

obserwator
obserwator

Posłanka chciała załatwić środki na budowę ścieżki rowerowej do Bobrownik jako drogi leśnej.
Wielu z nas korzysta z tej niebezpiecznej drogi asfaltowej/był tragiczny wypadek/,
,,gospodarz” nie był zainteresowany.

asda
asda

Jak ktoś chciał coś zrobić, a czegoś nie zrobił to kogo obchodzą same zamiary. To jest droga powiatowa, w dodatku ten teren podlega programowi Natura 2000 i jest częścią załęczańskiego parku krajobrazowego.

Elka
Elka

Baju, baju. Kto wierzy że Becia miała ochotę coś załatwić.

Jola
Jola

Żeby komuś dziękować publicznie, to musi się czymś zasłużyć dla naszej gminy, a ja zasług tego pana nie widzę. Zwykły kabaret polityczny.

Mateusz
Mateusz

“Dziękuję (…) pocztą sztandarowym:” – burmistrz tak powiedział, czy urzędnicy w Działoszynie już nawet pisać nie muszą potrafić, żeby ich tam zatrudniono?

Ja wiem, że “polska trudna język”, ale jak się nie wie, to się sprawdza.

Ola
Ola

W tym tekście jest więcej błędów. Ktoś zapomniał jak odmieniają się części mowy.

Czarek
Czarek

A może ktoś odpowiedzialny zainteresował by się oświetleniem pomnika ofiar.Jedna lampa spalona nie świeci nie oświetla pomnika.

Mieszkaniec powiatu
Mieszkaniec powiatu

Przecież posłanka Stąd głosi że jest odpowiedzialna, to niech załatwi i będzie się miała czym chwalić.

Jola
Jola

Do mieszkaniec powiatu. Nie wysilaj się ze swoimi wywodami jeśli nie znasz przepisów prawa. Finansowanie oświetlenia ulic, placów i dróg znajdujących się na terenie gminy jest jednym z podstawowych obowiązków jednostki samorządu terytorialnego (JST) w zakresie zadań własnych wykonywanych na rzecz lokalnej społeczności. Wiec jaki jest wniosek?To burmistrz jest odpowiedzialny za brak oświetlenia w danej miejscowości i nie mieszaj osób trzecich. Niech każdy się zajmie tym, co do niego należy.

JarKacz
JarKacz

No właśnie niech poslanka Stąd wreszcie zacznie robić co do niej należy, bo nie robi nic oprócz dojenia kasy.

obserwator
obserwator

Ciemny ludu z ciemnogrodu! Posłanka ma załatwić by nie było ścieków z przetwórni,żeby
paliła się żarówka a burmistrz ma co miesiąc przytulać 10 tys zł + nagrody + premie i
siedzieć na stołku! Coś tu się niektórym w głowach miesza i nie znają obowiązków burmistrza.
On nie wykonuje podstawowych obowiązków ,które do niego należą.Popatrzcie na te rozwalone krawężniki w mieście połamane leżące słupki i łańcuchy na ulicach.

Pieluchowiec
Pieluchowiec

Zorganizujmy protest, bo żarówka się spaliła i pomnik jest nierównomiernie oświetlony! Koniecznie niech przyjedzie TVP z panią poseł i prokuratorem PZPR PiS Piotrowiczem i niech zrobią konferencję prasową na temat tej przepalonej żarówki!

Jurand że Spychowa
Jurand że Spychowa

A działania posłanki Stąd to dopiero kicha.

pinki
pinki

obserwator – Halina – tobie już wyborcy podziękowali

obserwator
obserwator

Mówiła mi mama by nie bać się chama ,bo cham jak to cham, boi się sam i tak alergicznie reaguje na prawdę jak wyżej.Żal mi ciebie .