R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPowiatRozlicz swój PIT – komunikat Naczelnika Urzędu Skarbowego

Rozlicz swój PIT – komunikat Naczelnika Urzędu Skarbowego

KOMUNIKAT NACZELNIKA URZĘDU SKARBOWEGO W PAJĘCZNIE dot. rozliczenia rocznego za 2021 rok przez podatników osiągających przychody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych

1. Dla podatników opodatkowanych w 2021 roku podatkiem dochodowym od osób fizycznych i rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38 (tj. osoby osiągające dochody ze stosunku pracy, emerytur/rent krajowych, umowy o dzieło, umowy zlecenia, umowy akwizycyjnej, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, zasiłków z ubezpieczenia społecznego, zasiłków dla bezrobotnych, stypendiów i innych oraz osoby osiągające przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych) Ministerstwo Finansów przygotowało usługę Twój e-PIT. Rozliczenia roczne zostaną automatycznie i bezpłatnie przygotowane przez system na podstawie danych zgromadzonych przez KAS. Będzie je można sprawdzić od 15 lutego do 2 maja 2022r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów pod adresem podatki.gov.pl w e-Urzędzie Skarbowym. Udostępnione zeznanie PIT-37 i PIT-38 można:
– zweryfikować i zaakceptować bez zmian,
– zmodyfikować i zaakceptować,
– odrzucić i rozliczyć się samodzielnie,
– nic nie robić – w dniu 2 maja 2022 zostanie ono automatycznie zaakceptowane.

Usługa Twój e-PIT przygotuje również zeznania na formularzach PIT-28 i PIT-36. Zeznania PIT-28 będą dostępne dla osób, które rozliczają np. przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Zeznania PIT-36 będą udostępnione dla osób, które m.in. rozliczają przychody z najmu, z emerytur i rent z zagranicy. Podatnicy znajdą już w PIT-28 i PIT-36 dane z ubiegłorocznego zeznania i te, które urząd skarbowy posiada na temat ich dochodów, np. wpłacane zaliczki na podatek zryczałtowany za najem. W przypadku formularzy PIT-28 i PIT-36 należy sprawdzić i uzupełnić swoje rozliczenie, a następnie zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

2. Termin do złożenia zeznań PIT-37, PIT-38, PIT-36, PIT36L i PIT-39 za rok 2021 od 15 lutego do 2 maja 2022 r. Termin do złożenia zeznania PIT-28 za rok 2021 od 15 do 28 lutego 2022 r. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego 2022r.

3. Płatnicy, tj. pracodawcy oraz inne organy, są obowiązani przekazać podatnikowi informacje o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy lub roczne obliczenie podatku za 2021 rok (PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT40A/11A) w terminie do dnia 28 lutego 2022r. 

4. Terminy zwrotu nadpłaty z zeznań podatkowych za rok 2021:
– 45 DNI z zeznania złożonego ELEKTRONICZNIE,
– 3 MIESIĄCE z zeznania złożonego w formie PAPIEROWEJ
.

5. Dla e-PIT, z których wynika kwota do zapłaty, w przypadku płatności online z usługi Twój e-PIT, będzie prezentowany mikrorachunek podatnika.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pajęcznie Dorota Jędrasiak-Matuszczyk

R e k l a m a

7 KOMENTARZE

guest

7 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Podatnik
Podatnik
11 miesięcy temu

Niech urząd sam mnie rozlicza od tego oni tam są

Babcia dobra rada
Babcia dobra rada
odpowiedział na komentarz  Podatnik
11 miesięcy temu

Gdyby Cię rozliczali to połowy rzeczy na plus dla ciebie by nie uwzględnili. Chcesz coś zrobić dobrze zrób to sam.

Wiktoria
Wiktoria
odpowiedział na komentarz  Podatnik
11 miesięcy temu

Tak, tylko wtedy nikt nie rozliczy Ci żadnych ulg. Dlatego ja od dawna rozliczam się z systemem Pitax, tam za darmo mam podpowiedzi, z jakich odliczeń mogę skorzystać. Rozliczam i wysyłam deklarację i temat z głowy.

098
098
11 miesięcy temu

A co jeśli nie mam uwierzytelnienia?, po wprowadzeniu peselu, przychodów za, 2020 o 2021 system nie uwierzytelnia.

Emeryt-księgowy
Emeryt-księgowy
odpowiedział na komentarz  098
11 miesięcy temu

Jeśli masz dochody nieopodatkowane np masz mniej niż 26 lat to system nie przygotowuje PIT. Nie masz obowiązku rozliczania się.

Last edited 11 miesięcy temu by Emeryt-księgowy
Jan
Jan
11 miesięcy temu

Jak przekazałem darowiznę na wojnę Panu Putinowi to mogę darowiznę odliczyc

wlodek
wlodek
odpowiedział na komentarz  Jan
11 miesięcy temu

Tak udając się do psychiatryka gratis masz usługi