R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPowiatRozlicz swój PIT – komunikat Naczelnika Urzędu Skarbowego

Rozlicz swój PIT – komunikat Naczelnika Urzędu Skarbowego

KOMUNIKAT NACZELNIKA URZĘDU SKARBOWEGO W PAJĘCZNIE dot. rozliczenia rocznego za 2021 rok przez podatników osiągających przychody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych

1. Dla podatników opodatkowanych w 2021 roku podatkiem dochodowym od osób fizycznych i rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38 (tj. osoby osiągające dochody ze stosunku pracy, emerytur/rent krajowych, umowy o dzieło, umowy zlecenia, umowy akwizycyjnej, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, zasiłków z ubezpieczenia społecznego, zasiłków dla bezrobotnych, stypendiów i innych oraz osoby osiągające przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych) Ministerstwo Finansów przygotowało usługę Twój e-PIT. Rozliczenia roczne zostaną automatycznie i bezpłatnie przygotowane przez system na podstawie danych zgromadzonych przez KAS. Będzie je można sprawdzić od 15 lutego do 2 maja 2022r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów pod adresem podatki.gov.pl w e-Urzędzie Skarbowym. Udostępnione zeznanie PIT-37 i PIT-38 można:
– zweryfikować i zaakceptować bez zmian,
– zmodyfikować i zaakceptować,
– odrzucić i rozliczyć się samodzielnie,
– nic nie robić – w dniu 2 maja 2022 zostanie ono automatycznie zaakceptowane.

Usługa Twój e-PIT przygotuje również zeznania na formularzach PIT-28 i PIT-36. Zeznania PIT-28 będą dostępne dla osób, które rozliczają np. przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, a także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Zeznania PIT-36 będą udostępnione dla osób, które m.in. rozliczają przychody z najmu, z emerytur i rent z zagranicy. Podatnicy znajdą już w PIT-28 i PIT-36 dane z ubiegłorocznego zeznania i te, które urząd skarbowy posiada na temat ich dochodów, np. wpłacane zaliczki na podatek zryczałtowany za najem. W przypadku formularzy PIT-28 i PIT-36 należy sprawdzić i uzupełnić swoje rozliczenie, a następnie zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Usługa nie dotyczy przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

2. Termin do złożenia zeznań PIT-37, PIT-38, PIT-36, PIT36L i PIT-39 za rok 2021 od 15 lutego do 2 maja 2022 r. Termin do złożenia zeznania PIT-28 za rok 2021 od 15 do 28 lutego 2022 r. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego 2022r.

3. Płatnicy, tj. pracodawcy oraz inne organy, są obowiązani przekazać podatnikowi informacje o uzyskanych przez podatnika dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy lub roczne obliczenie podatku za 2021 rok (PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT40A/11A) w terminie do dnia 28 lutego 2022r. 

4. Terminy zwrotu nadpłaty z zeznań podatkowych za rok 2021:
– 45 DNI z zeznania złożonego ELEKTRONICZNIE,
– 3 MIESIĄCE z zeznania złożonego w formie PAPIEROWEJ
.

5. Dla e-PIT, z których wynika kwota do zapłaty, w przypadku płatności online z usługi Twój e-PIT, będzie prezentowany mikrorachunek podatnika.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pajęcznie Dorota Jędrasiak-Matuszczyk

R e k l a m a

7 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

7 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Podatnik
Podatnik
2 lat temu

Niech urząd sam mnie rozlicza od tego oni tam są

Babcia dobra rada
Babcia dobra rada
odpowiedział na komentarz  Podatnik
2 lat temu

Gdyby Cię rozliczali to połowy rzeczy na plus dla ciebie by nie uwzględnili. Chcesz coś zrobić dobrze zrób to sam.

Wiktoria
Wiktoria
odpowiedział na komentarz  Podatnik
2 lat temu

Tak, tylko wtedy nikt nie rozliczy Ci żadnych ulg. Dlatego ja od dawna rozliczam się z systemem Pitax, tam za darmo mam podpowiedzi, z jakich odliczeń mogę skorzystać. Rozliczam i wysyłam deklarację i temat z głowy.

098
098
2 lat temu

A co jeśli nie mam uwierzytelnienia?, po wprowadzeniu peselu, przychodów za, 2020 o 2021 system nie uwierzytelnia.

Emeryt-księgowy
Emeryt-księgowy
odpowiedział na komentarz  098
2 lat temu

Jeśli masz dochody nieopodatkowane np masz mniej niż 26 lat to system nie przygotowuje PIT. Nie masz obowiązku rozliczania się.

Last edited 2 lat temu by Emeryt-księgowy
Jan
Jan
2 lat temu

Jak przekazałem darowiznę na wojnę Panu Putinowi to mogę darowiznę odliczyc

wlodek
wlodek
odpowiedział na komentarz  Jan
2 lat temu

Tak udając się do psychiatryka gratis masz usługi