Rząśnia i Sulmierzyce na szczycie rankingu inwestycyjnego

31

Gminy Rząśnia i Sulmierzyce ponownie znalazły się w gronie najlepszych samorządów wyróżnionych w kategorii gmin wiejskich w ogólnopolskim rankingu inwestycyjnym Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Czasopismo „Wspólnota” już od kilkunastu lat publikuje ranking samorządów przeznaczających największe środki na inwestycję. Ranking obejmuje wszystkie samorządy w naszym kraju, z podziałem na województwa, powiaty i gminy. Dodatkowo gminy podzielono na miejskie oraz wiejskie. Wyniki zestawienia pokazują liderów inwestycji, którzy zaangażowali najwięcej środków i sił w poprawę jakości życia mieszkańców.

W powiecie pajęczańskim najlepiej wypadła Gmina Rząśnia, która znalazła się na podium wśród gmin wiejskich, zajmując trzecie miejsce spośród 1562 analizowanych gmin. W jednej z najbogatszych gmin wiejskich w Polsce wydatki per capita wynoszą 3319,48 zł. Na piątym miejscu uplasowała się Gmina Sulmierzyce z wynikiem 2612,97 zł na mieszkańca. Jest to kolejny rok, w którym te dwie gminy zajmują tak dobre pozycje w rankingu. W poprzedniej edycji to Gmina Rząśnia zajęła piąte miejsce, a Gmina Sulmierzyce trzecie.

Jaka jest recepta na inwestycyjny sukces?

Obiektywnie trzeba powiedzieć, że przede wszystkim trzeba mieć pieniądze i te inwestycje realizować. My te pieniądze mamy i realizujemy kolejne inwestycje. Zapewne wiele gminy w Polsce jest w takiej sytuacji, natomiast sukcesem jest to, że na tle gmin, które pieniądze mają my jesteśmy tak wysoko. Wiele z inwestycji, które realizujemy na terenie Gminy Sulmierzyce finansujemy przy udziale środków zewnętrznych i to jest właśnie klucz do naszego sukcesu – mówi Wójt Gminy Sulmierzyce Gabriel Orzeszek.

Dobrym przykładem pozyskiwania środków zewnętrznych w Gminie Sulmierzyce jest budowa nowoczesnego przedszkola za kwotę 9 mln złotych, na które udało się uzyskać ponad 5 mln złotych dofinansowania.

fot.: Wspólnota

31
Odpowiedz

avatar
8 Comment threads
23 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
19 Comment authors
realIcekjarekbuhahabuhaha Recent comment authors
najnowsze najstarsze najpopularniejsze
Rafał
Rafał

W ostatnich latach widać wiele pozytywnych zmian w sąsiednich gminach. Oby tak dalej… Pozdrawiamy z Kleszczowa

ciekawy
ciekawy

Jak opcja rządzi w Kleszczowie.

takr
takr

Zgoda buduje.

Taka Prawda
Taka Prawda

Kasa z węgla sama im wpada, nie musza się wysilać.
A degradacja środowiska i zniszczenia krajobrazu są nieodwracalne.

Imie
Imie

Wśród miast powiatowych Pajęczno na miejscu 234 z 267, ale przynajmniej mamy targi końskie kilka razy w roku

efjeidujwiudh
efjeidujwiudh

zgadzam się z tym, kogo interesuje rozwój? – konie są najważniejsze!

efjeidujwiudh
efjeidujwiudh

PS: dlaczego w artykule brakuje informacji które miejsca zajęły pozostałe miejscowości z naszego powiatu?

Henio
Henio

Bo wstyd pisac 😀

efjeidujwiudh
efjeidujwiudh

może i wstyd ale obiektywizm tego wymaga

takr
takr

Nie można tracić wiary. Mamy posłankę i wicewojewode, będzie dobrze.

buhaha
buhaha

A Anna Jantar śpiewała “NIS” nie może przecież wiecznie trwać. Co zesłał los trzeba będzie stracić.

buhaha
buhaha

Miało być NIC

Król
Król

Gmina Strzelce Wielkie jest najlepsza w inwestycjach, głównie budowania dróg w pola. Dobra zmiana !

Dymac parszywych
Dymac parszywych

Gdyby pielucha lawniczek ,szydlowski i kowalska walczyli o powiat to wszystkie gminy były by w lepszej sytuacji ale walczą o własna dupę i stołki w przyszłych wyborach!!!

krol
krol

w powiecie rządzi po-psl tak dla twojej wiadomości

Mieszkaniec
Mieszkaniec

A co ma powiat do gmin? Nasza.pani poseł walczy tylko o stołki dla swoich kolegów i dla siebie. Tyle się liczy.

tron
tron

w powiecie rządzi PSL i Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Pajęczańskiej Sikora i Barczak

takr
takr

Do Dymac
Stołki to oni mają już wysokie, ale przy urnie wyborczej mieszkańcy powinni wystawić im rachunek za prywate i zrobienie wyborców w konia.

leon
leon

To towarzystwo już było. I wystarczy.

mateusz
mateusz

Ale oni by jeszcze chcieli. Szydłowski, Pielucha, Ławniczek, Kowalska, Młynarczyk, Sikora.

mateusz
mateusz

Nie zapominajcie o Młynarczyku. Wicewojewoda, historyczny czas, i co załatwił dla powiatu czy choćby swojej gminy, NIC. Czekamy.

jan
jan

Pajęczno trzeba pochwalić na 267 miast powiatowych pod względem zamożności zajmuje 253,brawo dla p. Tokarskiego przy nim idziemy w dół na łeb na szyję a miało być Bizancjum a jest Etiopia . A taki bliski Wieluń 70 w rankingu,jak żyć Panie Burmistrzu? gorzej już się nie da,choć można się pokusić i spaść o 14 oczek,jeszcze rok do wyborów wiec naród czeka na dalsze spadki

eDEK
eDEK

Czego oczekujesz, że tak krytykujesz. Jakich inwestycji. Będą wybory to startuj. Chętnie zapoznam się z Twoim programem i propozycjami rozwoju miasta.

mateusz
mateusz

Oczekuję pracy i działania dla dobra wspólnego a nie prywaty i korzyści wyłącznie osobistych. Startowanie w wyborach to nie wyrok. Nikt nikogo nie zmusza. Ale jak ktoś się decyduje to powinien wiedzieć, że ma pracować dla dobra wspólnego. Rozliczajmy tych co są i byli.

cierpliwy
cierpliwy

Nasze położenie geopolityczne jakie jest to każdy widzi. Jak by chciał przyjść kapitał to by przyszedł. Bez zachęcania. Tak jak to jest w powiatach na zachodzie Polski. Bo to że ktoś otworzy nowy sklepik, to jest wielkie nic. Myśmy byli zawsze na końcu każdego układu administracyjnego. I nic tego nie zmieni. Ale problem polega na umiejętności gospodarowania powierzonym mieniem. Bo jedni rządzą i odchodzą pozostawiając czyste dokumenty i prawo nie puka do ich domów. Ale jak Jarek zrobi robotę z sadami to i u nas pewne sprawy szybciej się wyjaśnią

mateusz
mateusz

Masz rację. Posłanka była starosta przez 7 lat unika wyjaśnienia sprawy w sądzie. Gra na przedawnienie. Jej kompan Jamróz został prawie dyrektorem. Klika ma się jak najlepiej. Co takiego zrobil dla regionu, że dostał tak wysokie stanowisko bez kompetencji. Może pielucha ma jakieś inne powody. Czas pokaże.

jarek
jarek

Ano tak w jej wydaniu wygląda prawo i sprawiedliwość. Nie occzekujcie niczego pozytywnego.

Icek
Icek

Tak bez kompetencji, bo nie są z PEŁO, a jakim wałem wszystkie te spółki jak np. LOT i inne nareszcie przynoszą zyski, boli co?

jarek
jarek

Boli, bo gość z PIS nie ma nit wspólnego. Jest czerwony

real
real

Co ma Warszawa do naszego terenu. Zajmujmy się naszym podwórkiem i naszymi radnymi. Więc dlaczego radni spod znaku rządzących nie potrafią takich standardów zastosować

janek
janek

I pomyśleć że można….a nie wiecznie że się nie da