„Siemkowice bogactwo historii, miejsca i ludzi”

0

Dwie przyjaciółki – Alina Urbaniak i Jadwiga Freus – wydały książkę w której przedstawiają losy swojej rodzinnej miejscowości na przestrzeni wieków.
„Siemkowice bogactwo historii, miejsca i ludzi” to efekt ponad 3 lat pracy i materiałów zbieranych przez całe życie.

Obszerne dzieło opisuje dzieje Siemkowic na przełomie dziewięciu stuleci. Książka składa się z 16 działów, w których poznamy m.in. historię dworu obronnego, wydarzenia mające miejsce podczas zaborów i dwóch wojen światowych. Autorki dużo miejsca poświęciły parafii i kościołowi p.w. św. Marcina oraz życiu mieszkańców po roku 1945.

Książka zabiera czytelnika w sentymentalną podróż do świata tradycji i zwyczajów świetnie oddając panującą we wsi atmosferę. Autorki w oparciu o wiedzę historyczną, opracowania naukowe, opowieści dziadków współczesnego pokolenia, relacje żyjących mieszkańców, przy wykorzystaniu ponad 1200 zdjęć uzupełniły i uporządkowały wiedzę o ich „Małej Ojczyźnie”.

W przedmowie do książki Tomasz Spychała, etnograf i pracownik Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu napisał:

Trzymacie w reku książkę o historii małej ojczyzny – o Siemkowicach i o siemkowiczanach. Miłość do kraju lat dziecinnych możemy porównać z miłością do matki, która daje dzieciom siłę i radość. Dlatego tak chętnie wracamy z dalekiej wyprawy pod rodzinną strzechę, spotykamy się z bliskimi i znajomymi, snując opowieści, jak było kiedyś. Mocą sprawczą, która przywołuje z pamięci minione obrazy, są znaki, znajomy krajobraz, przydrożne krzyże czy zatrzymany na zdjęciach czas. W XXI wieku może się wydawać, że badania Oskara Kolberga czy Józefa Grajnerta – urodzonego na ziemi wieluńskiej – to odległa historia, która nie wnosi niczego ważnego na temat życia naszych przodków – siemkowiczan. Jednak historia to nauka żywa, która umożliwia odkrywanie kolejnych tajemnic, coraz lepsze poznanie przeszłości. Badaczkami i odkrywcami historii Siemkowic i najbliższych okolic są Jadwiga Freus z domu Marchewka oraz Alina Urbaniak z domu Burchard. Do powstania tej książki przyczyniła się wielka miłość tych Pań do miejsca urodzenia oraz dbałość o zachowanie jak największej spuścizny dla następnych pokoleń. /…/ Najbliżsi sercu Autorek są zawsze ludzie i właśnie o mieszkańcach Siemkowic jest ta książka. W ten sposób składają one hołd tym, którzy tworzyli Małą Ojczyznę i nie chcą podeptać przeszłości ołtarzy, choć same z całą społecznością siemkowiczan tworzą już nową historię następnych pokoleń. Dopóki istnieje choć jeszcze jedno nieodkryte zdjęcie, dopóki ktoś może odpowiedzieć nieznaną historię ze swojej rodzinnej miejscowości, Pani Jadwiga i Alina nie spoczną.

Książkę w cenie 50zł można nabyć w poniższych punktach:

Pawilon Handlowy „MARCZAK”, Siemkowice ul. Widawska 1
Sklep Spożywczo-Przemysłowy Katarzyna Szuster, Lipnik
Sklep Spożywczo-Przemysłowy Ścigała Wiesława, Ożegów
Księgarnia „GRAŻYNA”, Działoszyn
oraz na portalu aukcyjnym Allegro pod hasłem: „Książka o Siemkowicach”
Poprzedni artykuł9 SMOK w Siemkowicach
Następny artykułWypadek z udziałem rowerzystki