Stawiamy na współpracę

3

Spółka WKG od początku swojego istnienia ściśle współpracuje z władzami Gminy Działoszyn.

Firma WKG podejmuje działania, aby funkcjonować w zgodzie z lokalną społecznością. – Uruchomiliśmy Dział Obsługi Mieszkańca, otwarty w poniedziałki i czwartki, w godz. 10-12, każdy może nas odwiedzić i porozmawiać z nami – mówi Zbigniew Rybakiewicz, przedstawiciel WKG. – Jesteśmy otwarci na dialog i szukanie wspólnych rozwiązań. Przede wszystkim wtedy, gdy pojawiają się tematy trudniejsze, wymagające głębszej dyskusji. Mamy świadomość, że porozumienie jest możliwe tylko, jeśli będzie oparte na zrozumieniu wszystkich zainteresowanych stron – podkreśla.

Mamy niezbędne zgody
Efektem wsłuchiwania się w głosy mieszkańców gminy są decyzje o uruchamianiu nowych złóż w znacznej odległości od wszelkich zabudowań. Takie były prośby sąsiadów firmy oraz wytyczne władz gminy. Przyniesie to korzyści nie tylko spółce, ale także mieszkańcom i całej gminie.

Dodatkowe 20 mln zł zapłaci spółka WKG gminie Działoszyn przy eksploatacji rozszerzonego złoża „Raciszyn”.

Wszystkie działania firmy, począwszy od przygotowania dokumentacji wydobycia, od wielu lat odbywają się za wiedzą i zgodą właściwych organów gminy. Pozytywne opinie w zakresie eksploatacji nowych złóż wydawał również burmistrz Działoszyna. Decyzje te musiały oczywiście uwzględniać plany zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Działoszyn, dlatego też ustalono kierunek wydobycia „na południe”, czyli oddalający się od zabudowy mieszkaniowej Działoszyna i Raciszyna.

Siadamy do stołu rozmów

Po wielu latach przygotowań i realizacji tej strategii firmę zaskoczyła decyzja, na podstawie której w kierunkach zagospodarowania terenu znalazł się zakaz wydobycia wspomnianych złóż.
– Było to o tyle niezrozumiałe, że taka decyzja przybliża naszą działalność do zabudowy mieszkaniowej, a przecież robiliśmy wszystko, zarówno spółka, jak i gmina wraz z mieszkańcami, by właśnie tak nie było. W związku z tym poprosiliśmy o wyjaśnienia odpowiednie organy i w efekcie otrzymaliśmy od Naczelnego Sądu Administracyjnego stosowne wytyczne co do dalszych działań. W otwartej rozmowie z Komisją Budżetową doszliśmy do konkluzji, że dobrym rozwiązaniem mogłoby być powołanie wspólnego zespołu roboczego, składającego się z ekspertów WKG i reprezentantów gminy. Zespół miałby wypracować zasady dalszej trójstronnej współpracy między WKG, gminą i jej mieszkańcami, takie aby każda ze stron odniosła korzyści i nie została pokrzywdzona. Jednym z zadań byłoby wspólne pochylenie się nad planami nowej zabudowy mieszkaniowej w Raciszynie, aby jak najlepiej wkomponować je w pojawiające się możliwości terenowe, a także jak najefektywniej wykorzystać środki finansowe pochodzące z działalności spółki – twierdzi Zbigniew Rybakiewicz .

Z korzyścią dla wszystkich
Firmie WKG zależy na tym, aby prace wydobywcze prowadzone w miejscu, gdzie po drugiej stronie drogi w przyszłości staną nowe domki jednorodzinne, miały jak najmniejszy wpływ na życie ich mieszkańców.

Więcej pracy blisko domu
Rozszerzone złoże to nowe miejsca pracy w naszej gminie. Rozwój spółki to rozwój jej kadry, czyli pracowników pochodzących w większości z gminy Działoszyn, w tym coraz częściej bezpośrednio z Raciszyna. Zarówno dla ludzi młodych, wchodzących dopiero na drogę rozwoju zawodowego, jak i doświadczonych fachowców, których na tym terenie nie brakuje. Praca blisko domu, u lokalnego pracodawcy, ma niekwestionowane zalety – często powtarzają pracownicy, którzy już ze spółką współpracują.

Dlatego też prowadzimy dialog i – mówiąc wprost – gramy w otwarte karty z władzami gminy, aby jej dobro i rozwój naszej firmy mogły iść w parze. Chcemy wypracować wspólnie z radnymi i mieszkańcami takie rozwiązania, które w konkretnym, określonym terminie dadzą maksimum korzyści wszystkim zainteresowanym. Wydaje się, że jak najszybsze wyeksploatowanie zasobów najbliżej drogi, a następnie szybkie oddalanie się od niej w kierunku południowo-zachodnim (czyli od drogi, od Raciszyna i od planowanej nowej zabudowy) byłoby rozwiązaniem optymalnym. Trzeba tylko tak dopracować harmonogram działań, by w momencie powstawania zabudowy po stronie zachodniej nie było tam już eksploatacji, a środki z opłat i podatków od WKG w dużej części czekały w budżecie gminy na właściwe wykorzystanie. Szacujemy, że w związku z eksploatacją tej części złoża „Raciszyn” bezpośrednio i pośrednio do budżetu gminy wpłacimy około 20 mln zł, które mogą sfinansować nowe inwestycje komunalne i poprawić warunki życia mieszkańców (od kanalizacji czy doprowadzenia prądu do nowych domów, poprzez place zabaw i obiekty sportowe dla dzieci, po wsparcie budżetów szkół i przedszkoli na terenie miasta i gminy). Chcemy postępować tak, żeby nasza inwestycja opłaciła się wszystkim, nie tylko w wymiarze finansowym, ale też zwyczajnie – międzyludzkim. Razem możemy osiągnąć więcej – podsumowuje Zbigniew Rybakiewicz z WKG.

Nie bez znaczenia jest również wartość działek po stronie zachodniej. Przy obecnym brzmieniu studium przestrzennego gminy Działoszyn tereny te mają wartość działek rolnych, ale po wprowadzeniu korekt, nad którymi pracujemy, wartość ta zostanie wielokrotnie zwiększona. To ewidentna korzyść dla właścicieli tych działek, o której nie wolno nam zapominać – dodaje.

– Wsłuchujemy się w głosy mieszkańców gminy i dlatego podjęliśmy decyzję o uruchomieniu nowych złóż znacznie oddalonych od wszelkich zabudowań. Naszym zdaniem będzie to z korzyścią nie tylko dla nas jako firmy, ale także dla mieszkańców i całej gminy – mówi Zbigniew Rybakiewicz z WKG.

Poprzedni artykułTłumy wiernych na procesji Bożego Ciała w Pajęcznie [ZDJĘCIA]
Następny artykułTrwa rewitalizacja ul. Parkowej. Czy powinna zmienić się w deptak? [ANKIETA]
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

3 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
rodzic
rodzic
6 lat temu

Co to jest za firma WKG?

asfdf
asfdf
odpowiedział na komentarz  rodzic
6 lat temu

Ich strona internetowa mówi: WKG to dynamicznie rozwijająca się grupa spółek specjalizujących się w wydobyciu, przetwarzaniu i sprzedaży surowców mineralnych.
p.s. wyszukiwarka google 🙂 – bardzo przydatne narzędzie w internecie 😉

poldek
poldek
odpowiedział na komentarz  asfdf
6 lat temu

interseujące