Straż Pożarna ostrzega

1

Państwowa Straż Pożarna prowadzi kampanię „Zgaś ryzyko”, która jest kolejną odsłoną akcji takich jak 
„NIE dla czadu”, czy też „Czujka w każdym domu”. 

Nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych!

Pożary i zatrucia tlenkiem węgla od zawsze zbierają największe żniwo w postaci ofiar śmiertelnych, w miejscach gdzie powinniśmy się czuć najbezpieczniej – czyli w naszych domach. Tragedie ludzkie są często konsekwencją niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla, czy też na zabezpieczenie się przed pożarem są bardzo proste. Do zatruć i pożarów dochodzi, bo często nie zdajemy sobie sprawy, co może stać się, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, bo nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Problem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, chociaż do pożarów i akcji ratowniczych związanych z tlenkiem węgla strażacy wyjeżdżają w ciągu całego roku.

Celem prowadzonych przez PSP kampanii jest uświadamianie społeczeństwu jak ochronić siebie i pozostałych domowników przed zaczadzeniem i pożarem.

ABC zabezpieczenia przed zatruciem tlenkiem węgla:

  • Zainstalować czujkę tlenku węgla w każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się urządzenia gazowe (typu JUNKERSY, piece gazowe itp.) lub na paliwo stałe (kuchnie węglowe, kotły, kominki, piecyki typu KOZA, itp.)
  • Posiadać prawidłowo wykonaną instalację kominową i wentylacyjną, właściwie eksploatować te instalacje oraz zapewniać coroczne przeglądy techniczne tych instalacji przez osoby posiadające uprawnienia kominiarskie lub budowlane
  • Właściwie  eksploatować urządzenia grzewcze i zapewnić ich dobry stan techniczny.

ABC zabezpieczenia przed pożarem

  • Zainstalować autonomiczną czujkę dymu. Najbardziej odpowiednim miejscem montażu czujek autonomicznych jest korytarz lub hall znajdujący się pomiędzy sypialnią, a pomieszczeniami najbardziej narażonymi na wystąpienie pożaru (kuchnie, pokoje dzienne). W przypadku budynków wielokondygnacyjnych czujkę należy zainstalować na każdej kondygnacji.
  • Zapewniać coroczne przeglądy instalacji elektrycznej, gazowej i przewodów kominowych w budynku przez osoby posiadające uprawnienia w zakresie dozoru i eksploatacji danych instalacji, a także usuwać usterki wynikające z tych przeglądów
  • Posiadać w domu gaśnicę zawierającą minimum 2 kg lub 2 dm3 środka gaśniczego, która umożliwi ugaszenie ognia w zarodku przez użytkowników lokalu mieszkalnego. Producenci gaśnic coraz częściej oferują gaśnice dedykowane do użytku domowego, które poradzą sobie z pożarami materiałów najczęściej występujących w naszych mieszkaniach, czyli materiałów stałych, cieczy oraz tłuszczów i olejów.

Zdrowie, a nawet życie Twoje i Twoich bliskich może w dużej mierze zależeć również od tego, jak poważnie potraktujesz treść naszych rad.

ulotka

KP PSP Pajęczno
Poprzedni artykułTurniej strzelecki w Sulmierzycach
Następny artykułAnita Wawrzyniak nagrodzona odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

1 Komentarz
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
7 lat temu

Bardzo lichy jest ten portal z Pajęczna, najświeższe wiadomości z przed miesiąca ha ha ha.