R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPowiatŚwięty Jan Paweł II naszą siłą, drogą i kierunkiem.

Święty Jan Paweł II naszą siłą, drogą i kierunkiem.

Projekt całoroczny realizowany przez Stowarzyszenie Centrum im. Jana Długosza z Nowej Brzeźnicy ma na celu aktywizację mieszkańców naszej Ojczyzny poprzez realizację oddolnych inicjatyw obywatelskich, w obronie dobrego imienia Świętego Jana Pawła II, oraz wywyższanie Jego spuścizny i dorobku całego pontyfikatu. W czasie trwania naszego pomysłu przeprowadzamy warsztaty, konkursy wokalno – recytatorskie i konkurs plastyczny pt.: „Promieniowanie świętości – Jan Paweł II w oczach dzieci”. Dzięki tym działaniom dzieci i młodzież, mają okazję poznać uniwersalne wartości związane z postawami patriotycznymi.

W sobotę 7 października 2023 w Kościele św. Stanisława BM w Starej Brzeźnicy odbyła się wieczornica papieska bliskim terminie 45 rocznicy powołania na stolicę piotrową Karola Wojtyły dnia 16 października 1978 roku, już dziś Świętego Jana Pawła II połączony z wystawą zdjęć Zdzisława Sowińskiego reżysera i fotografika, który przez całe swoje życie dokumentował pielgrzymki Ojca Świętego do Polski na Jasną Górę.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście dzieci i młodzież, rodzice, dziadkowie oraz mieszkańcy regionu, a zarazem przyjaciele Stowarzyszenia.

Głównym pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Pani Agnieszka Morga – prezes Stowarzyszenia Centrum im. Jana Długosza, które to Stowarzyszenie ma na celu wszelką pomoc drugiemu człowiekowi. Początki Stowarzyszenia są związane z osobą, która także była głównym inicjatorem powołania Stowarzyszenia a był to ksiądz prałat Kazimierz Bednarski. Jego życie i kapłaństwo to świadectwo miłości do drugiego człowieka, każdego człowieka bez wyjątku. Tenże ksiądz szanował bardzo młodzież, potrafił z nią rozmawiać i poświęcał jej dużo czasu i uwagi.

Ksiądz Kazimierz znał Ojca Świętego Jana Pawła II osobiście, gościł go u siebie w parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie.

Ksiądz Kazimierz był także poetą i pięknie śpiewał. W podziękowaniu i hołdzie dla tego ważnego dla nas rodaka, któremu wiele zawdzięczamy także jako miejscowość i parafia usłyszymy ulubioną piosenkę, którą zawsze ksiądz Kazimierz wykonywał samodzielnie dla młodzieży brzeźnickiej, a którą to wielokrotnie przyjmował u siebie w parafii. Piosenka, o której mowa to „Modlitwa” Bułata Okudżawy dziś w wykonaniu Sandry Aleksanderek.

„Swoją postawą, obecnością, poprzez śpiew, dajemy świadectwo wiary w najcenniejsze ideały i wzory do naśladowania, jakie dała nam historia. Niewątpliwie takim wzorcem jest osoba, życie, pontyfikat, te wszystkie pielgrzymki Ojca Świętego przede wszystkim do miejsc często niebezpiecznych, takich gdzie działa się krzywda wyrządzana człowiekowi przez drugiego człowieka” wspomniała prezes Stowarzyszenia Agnieszka Morga.

Ale kraj to ludzie, Kościół to ludzie. Za każdym czynionym dobrem stoi człowiek, ale i za każdym złem i krzywdą także stoi człowiek. Dlatego tak ważni są ludzie odważni, którzy potrafią przeciwstawić się panoszącemu się złu, podjąć próbę, powiedzieć spróbujmy inaczej, ale i poświęcić swoje życie, wygodę, często stanowisko czy majątek dla czynienia dobra. Karol Wojtyła godząc się na podjęcie tak ogromnego wyzwania, tej roli jaką miał odegrać w walce narodu Polskiego o wolność i demokrację wyrzekł się tego, co dobre dla Jego osoby. Wiedział, że nie będzie mógł zwyczajnie wsiąść w samolot lub samochód i przyjechać do ukochanej Ojczyzny, nie popłynie kajakami ze znajomymi, czy nie pójdzie na ulubione kremówki wtedy, gdy tego zapragnie, no i ukochane Tatry były także bardzo daleko. To było wielkie poświęcenie, wręcz ofiara z własnego życia złożona drugiemu człowiekowi no i przede wszystkim Maryi. Totus Tuus Maryjo! Mówi samo za siebie i zapewne nic tutaj tłumaczyć już nie trzeba.

Wielkim wyróżnieniem dla naszego regionu jest świadectwo wiary i fizyczna obecność na naszej religijno – kulturalnej uroczystości Szefa Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Pana Marcina Przydacza. Trzeba tutaj podkreślić iż Pan Minister nie pierwszy raz przybywa do naszego kościoła w Starej Brzeźnicy i to nawet bez szczególnych okazji.

Z wielkim dostojeństwem a zarazem oddaniem wiary prezydencki minister dzielił się z wszystkimi, którzy taki licznie przybyli na wieczornicę papieską refleksją stając w obronie Papieża: ”Od urodzenia przez wiele lat papież i Jan Paweł II to było dla mnie to samo. Nie znałem innego i nie wyobrażałem sobie, że może być nim ktokolwiek inny. Z biegiem lat coraz świadomiej wsłuchiwałem się w jego nauczanie, czytałem teksty. Znajdowałem w nich również inspirację do działalności obywatelskiej. Żywe w moich wspomnieniach są wieczorne godziny 2 kwietnia 2005 roku. Wszyscy mieliśmy świadomość, że to ostatnie chwile ziemskiego życia naszego papieża. Byłem wtedy na czuwaniu pod oknem na Franciszkańskiej w Krakowie. Wróciłem do domu i po chwili w telewizji zobaczyłem wiadomość o odejściu Papieża. Pobiegłem z powrotem w to samo miejsce, na Franciszkańską. Po całym Krakowie rozbrzmiewał dźwięk Dzwonu Zygmunta. To był pierwszy raz, kiedy go usłyszałem. I już nigdy tego dźwięku nie zapomnę. Tak samo jak słów kardynała Macharskiego, którymi żegnał swojego przyjaciela”. Dla wszystkich obecnych na wydarzeniu papieskim słowa Pana ministra są swoistą inspiracją do jeszcze głębszego poznania pontyfikatu Świętego Jana Pawła II.” Nasz Przyjaciel Stowarzyszenia Centrum im. Jana Długosza czerpiąc z dziedzictwa Papieża Polaka mówił dalej że: „Podczas studiów w Rzymie często odwiedzałem grób Ojca Świętego – wtedy jeszcze dostępny w podziemiach bazyliki św. Piotra. Dla mnie i moich rówieśników pontyfikat Jana Pawła II jest niewątpliwie doświadczeniem pokoleniowym, zarówno w wymiarze chrześcijańskim, jak i politycznym”.

Wpisując w tegoroczne obchody Dnia Papieskiego, gościliśmy cenionego operatora filmowego, reżysera i fotografika Zdzisława Sowińskiego. Artysta miał zaszczyt dokumentować m.in. najważniejsze wydarzenia na Jasnej Górze, w tym wszystkie pielgrzymki Ojca Świętego do duchowej stolicy Polski. I to świadectwo możemy dziś podziwiać, gdyż w tzw. „starym kościółku” stworzona została izby pamięci ku czci św. Jana Pawła II gdzie jest zorganizowana wystawa fotografii pt. „Papież Pielgrzym”. Natomiast autora wystawy Pana Zdzisława Sowińskiego gościliśmy wśród nas i zaprosiliśmy go, aby opowiedział nam o swoich cennych fotografiach, o wystawie, która jak sam mówił podróżuje po Polsce na nawet po Europie.

Otwierając wystawę Pan Zdzisław podkreślił „jak ważne jest w dzisiejszych zwrócenie uwagi na wkład Jana Pawła II w promowanie idei wolności opartej na miłości i prawdzie.” – „Trzeba wciąż przypominać również o roli jaką odegrała Jasna Góra w życiu Jana Pawła II. To o Jasnej Górze Jan Paweł II powiedział, że tutaj zawsze byliśmy wolni” – mówiła Agnieszka Morga prezes Stowarzyszenia Centrum im. Jana Długosza

Gospodarz miejsca proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy ksiądz Marek Galec podkreślił że wieczornica papieska i wystawa „są wyrazem podziękowania dla Jana Pawła II, za jego miłość do Polski.”- Nie było Jana Pawła II bez jego polskości, bez jego pobożności maryjnej – przypomniał ks. Galec.

Następnie wicestarosta powiatu pajęczańskiego Paweł Sikora przypomniała słowa Jana Pawła II wypowiedziane w polskim parlamencie w czerwcu 1999 r., iż „historia uczy, że demokracja bez wartości przeradza się w totalitaryzm”. Natomiast rodak parafii brzeźnickiej ks. Tomasz Kośny dodał, że „warto dzisiaj przybliżać młodemu pokoleniu wielką postać Jana Pawła II.”– Trzeba własnym postępowaniem realizować jego przesłanie”– dodał.

Wzniosłym akcentem wydarzenia było historyczne wręczanie wyróżnień przyznanych przez Kapitułę Stowarzyszenia Centrum im. Jana Długosza, która brzmi: „Oddany Sprawom Brzeżnicy Długoszowej”. Otrzymali je: Minister Kancelarii Prezydenta Pan Marcin Przydacz, Poseł na Sejm Beata Mateusiak – Pielucha, Wojewoda Łódzki Karol Młynarczyk, Wicestarosta Powiatu Pajęczańskiego Paweł Sikora, Proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy ksiądz Marek Galec, wikariusz Parafii św. Jana Chrzciciela w Nowej Brzeźnicy ksiądz Michał Sokalski, Pan Zdzisława Sowińskiego, reżyser, operator filmowy, fotografik, Wójt Gminy Nowa Brzeźnica Jacek Jarząbek.

Projekt pt. „Święty Jan Paweł II naszą siłą, drogą i kierunkiem” został sfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego w ramach wojewódzkiego programu „Moce nadŁódzkie”

Wystawione zostaną prace pokonkursowe w szkołach parafiach i domach kultury aby jak najwięcej osób przybliżyło sobie postać Papieża Polaka. W pracy kulturalno – oświatowej jest możliwość wielokrotnego odwoływania się do wydarzenia. Konkursy służą budowania religijnej świadomości młodych Polaków w odniesieniu do wielkości i dokonań Świętego Jana Pawła II. Uważamy, że Papież Polak stanowi duży wzór do naśladowania dla młodego pokolenia. W projekcie wykorzystano wiele ciekawych i nowatorskich metod, które stanowią inspirację dla wielu lokalnych liderów różnych instytucji i stowarzyszeń. Organizowane przez Stowarzyszenie wydarzenia i konkursy podnoszą kompetencje i kapitał kulturowy mieszkańców, promują województwo łódzkiego jako region kultury i upowszechniają dziedzictwo kulturowe. Ponadto uważamy, że należy dbać o dziedzictwo Jana Pawła II, ucząc młodzież o Papieżu Polaku i przekazując to dziedzictwo następnym pokoleniom. Zachęcamy inne osoby do działań związanych z pamięcią o Janie Pawle II, gdyż historia to fundament, na którym buduje się nasze dziedzictwo kulturowe. Jan Paweł II zasługuje na szacunek i pamięć Polaków.

Agnieszka Morga

R e k l a m a