R e k l a m a
Strona głównaWiadomościPowiatTrwają prace przy budowie parku w Chorzenicach

Trwają prace przy budowie parku w Chorzenicach

Gmina Sulmierzyce nie zwalnia tempa i realizuje kolejną dużą inwestycję. Na zagospodarowanie zabytkowego założenia parkowego w Chorzenicach pozyskano 2 miliony złotych.

Projekt “Zagospodarowanie zabytkowego założenia parkowego w Chorzenicach poprzez przywrócenie i zwiększenie potencjału przyrodniczego oraz nadanie ekologicznych funkcji dydaktycznych” otrzymał dofinansowanie w kwocie niemal dwóch milionów złotych. Dzięki pozyskanej dotacji zabytkowy park zyska drugie życie:

Od jakiegoś czasu nic się tam nie działo, teren był zdewastowany. Staramy się przywrócić park do dawniej świetności. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie służył wszystkim mieszkańcom – mówi wójt gminy Sulmierzyce Gabriel Orzeszek.

W sąsiedztwie modernizowanego parku znajduje się również XIX-wieczny klasycystyczny dwór, jednak on na odrestaurowanie musi poczekać:
Jeśli pojawi się szansa pozyskania dużych pieniędzy na renowację dworku to będziemy analizować dalsze możliwości. Aktualnie dworek jest w prywatnych rękach – dodaje włodarz.

Rewitalizacja parku polegała będzie na wprowadzeniu nasadzeń roślin chronionych i zagrożonych wyginięciem z Czerwonej Księgi Roślin, zbudowaniu infrastruktury związanej ze stworzeniem warunków do ochrony oraz przywrócenia właściwego stanu przyrodniczego zabytkowego założenia parkowego w Chorzenicach oraz nadanie ekologicznych funkcji dydaktycznych poprzez:

  • Utwardzenie ciągów komunikacyjnych – ścieżek i traktów przyrodniczo-edukacyjnych,
  • Renowację zbiornika wodnego (zagospodarowanie wraz z nasadzeniami roślinnością chronioną i zagrożoną wyginięciem)
  • Utworzenie kaskady wodnej z wykorzystaniem roślin chronionych i zagrożonych wyginięciem,
  • Montaż dwóch drewnianych altan dydaktycznych obsadzonych roślinami chronionymi i zagrożonymi wyginięciem,
  • Utworzenie terenów zielonych (zagospodarowanie wraz z nasadzeniami) stylizowanych na założenia pierwotne zespołu dworskiego z roślinnością chronioną i zagrożoną wyginięciem,
  • Montaż elementów małej architektury (ławki, kosze na odpady, stojaki na rowery, trejaż, siedzisko gabionowe, tablice i tabliczki przyrodniczo-edukacyjne, donice z roślinnością chronioną i zagrożoną wyginięciem).

Środki finansowe w wysokości 1.976.529,89 zł zostały pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 w ramach Działania V.4 Ochrona przyrody. Wartość całego projektu to 2.981.837,56 zł

R e k l a m a

8 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

8 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
XCX
XCX
3 lat temu

A strzelnica już jest?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
3 lat temu

Gratulacje dla gminnych władz. Tak trzymać. Pozyskiwać jak najwięcej pieniędzy z zewnątrz i budować doputy są pieniądze za węgiel. Dobra zmiana może je zabrać, już raz podejście robili a zdrajców nie brakuje. Sprzedają się za judaszowe srebrniki.

Darus
Darus
odpowiedział na komentarz  Mieszkaniec
3 lat temu

Widać że zdrajcy minusuja.

Epj
Epj
odpowiedział na komentarz  Darus
3 lat temu

Nie to ze zdrajcy minusuja tylko po co takie parki bo sa pieniadze te parki beda niszczec najpierw bedą otwarte z pompą a pózniej zarosńą chwastami ale super gmina cos robi brawo a gdzie jakies miejsca pracy w kopalni i elektrowni opluwanej z parków pieniedzy nie będzie

Sulimir
Sulimir
odpowiedział na komentarz  Epj
3 lat temu

Nikt nie opluwa kopalni czy elektrowni, doceniamy przychody od tych firm, doceniamy miejsca pracy naszych mieszkańców. Mamy uwagi do działania złośliwych polityków z Pajęczna którzy zabierali opłatę za węgiel, którzy blokują dostęp do wody, która kopalnia zabrała bo mają (mieli) wpływy w zarządzie. Przez wszystkie lata gmina Sulmierzyce zawsze miała dobre relacje z kopalnia bez względu na opcje polityczne do czasu aż prawi i sprawiedliwi przejęli władzę. Niech mieszkańcy to ocenią. To po pierwsze. Po drugie wieś Chorzenice i zarazem Marcinów to duże skupisko łudzi co nie mieli w swoich miejscowościach placów publicznych a moim zdaniem każda społeczność taki powinna… Więcej »

Epj
Epj
odpowiedział na komentarz  Sulimir
3 lat temu

To dobrze ze doceniacie te zaklady bo wasi rajcy pracy wam nie załatwia a niedlugo kopalnia się skończy i ???zadnych perspektyw na przyszłosc parki i ronda chleba nie dadza

Kotek
Kotek
odpowiedział na komentarz  Epj
3 lat temu

Całe szczęście że pisiory o to dbają, otwierają biura zatrudnienia, szkoda że nie serca tylko biznes się liczy. Smutne ale zdrajcy tak mają.