Trwają prace przy budowie parku w Chorzenicach

8

Gmina Sulmierzyce nie zwalnia tempa i realizuje kolejną dużą inwestycję. Na zagospodarowanie zabytkowego założenia parkowego w Chorzenicach pozyskano 2 miliony złotych.

Projekt “Zagospodarowanie zabytkowego założenia parkowego w Chorzenicach poprzez przywrócenie i zwiększenie potencjału przyrodniczego oraz nadanie ekologicznych funkcji dydaktycznych” otrzymał dofinansowanie w kwocie niemal dwóch milionów złotych. Dzięki pozyskanej dotacji zabytkowy park zyska drugie życie:

Od jakiegoś czasu nic się tam nie działo, teren był zdewastowany. Staramy się przywrócić park do dawniej świetności. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie służył wszystkim mieszkańcom – mówi wójt gminy Sulmierzyce Gabriel Orzeszek.

W sąsiedztwie modernizowanego parku znajduje się również XIX-wieczny klasycystyczny dwór, jednak on na odrestaurowanie musi poczekać:
Jeśli pojawi się szansa pozyskania dużych pieniędzy na renowację dworku to będziemy analizować dalsze możliwości. Aktualnie dworek jest w prywatnych rękach – dodaje włodarz.

Rewitalizacja parku polegała będzie na wprowadzeniu nasadzeń roślin chronionych i zagrożonych wyginięciem z Czerwonej Księgi Roślin, zbudowaniu infrastruktury związanej ze stworzeniem warunków do ochrony oraz przywrócenia właściwego stanu przyrodniczego zabytkowego założenia parkowego w Chorzenicach oraz nadanie ekologicznych funkcji dydaktycznych poprzez:

  • Utwardzenie ciągów komunikacyjnych – ścieżek i traktów przyrodniczo-edukacyjnych,
  • Renowację zbiornika wodnego (zagospodarowanie wraz z nasadzeniami roślinnością chronioną i zagrożoną wyginięciem)
  • Utworzenie kaskady wodnej z wykorzystaniem roślin chronionych i zagrożonych wyginięciem,
  • Montaż dwóch drewnianych altan dydaktycznych obsadzonych roślinami chronionymi i zagrożonymi wyginięciem,
  • Utworzenie terenów zielonych (zagospodarowanie wraz z nasadzeniami) stylizowanych na założenia pierwotne zespołu dworskiego z roślinnością chronioną i zagrożoną wyginięciem,
  • Montaż elementów małej architektury (ławki, kosze na odpady, stojaki na rowery, trejaż, siedzisko gabionowe, tablice i tabliczki przyrodniczo-edukacyjne, donice z roślinnością chronioną i zagrożoną wyginięciem).

Środki finansowe w wysokości 1.976.529,89 zł zostały pozyskane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 w ramach Działania V.4 Ochrona przyrody. Wartość całego projektu to 2.981.837,56 zł

R e k l a m aslideslideslideslideslideslideslideslide

8
Odpowiedz

avatar
2 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
KotekSulimirEpjDarusMieszkaniec Recent comment authors
najnowsze najstarsze najpopularniejsze
XCX
XCX

A strzelnica już jest?

Mieszkaniec
Mieszkaniec

Gratulacje dla gminnych władz. Tak trzymać. Pozyskiwać jak najwięcej pieniędzy z zewnątrz i budować doputy są pieniądze za węgiel. Dobra zmiana może je zabrać, już raz podejście robili a zdrajców nie brakuje. Sprzedają się za judaszowe srebrniki.

Darus
Darus

Widać że zdrajcy minusuja.

Epj
Epj

Nie to ze zdrajcy minusuja tylko po co takie parki bo sa pieniadze te parki beda niszczec najpierw bedą otwarte z pompą a pózniej zarosńą chwastami ale super gmina cos robi brawo a gdzie jakies miejsca pracy w kopalni i elektrowni opluwanej z parków pieniedzy nie będzie

Sulimir
Sulimir

Nikt nie opluwa kopalni czy elektrowni, doceniamy przychody od tych firm, doceniamy miejsca pracy naszych mieszkańców. Mamy uwagi do działania złośliwych polityków z Pajęczna którzy zabierali opłatę za węgiel, którzy blokują dostęp do wody, która kopalnia zabrała bo mają (mieli) wpływy w zarządzie. Przez wszystkie lata gmina Sulmierzyce zawsze miała dobre relacje z kopalnia bez względu na opcje polityczne do czasu aż prawi i sprawiedliwi przejęli władzę. Niech mieszkańcy to ocenią. To po pierwsze. Po drugie wieś Chorzenice i zarazem Marcinów to duże skupisko łudzi co nie mieli w swoich miejscowościach placów publicznych a moim zdaniem każda społeczność taki powinna… Więcej »

Epj
Epj

To dobrze ze doceniacie te zaklady bo wasi rajcy pracy wam nie załatwia a niedlugo kopalnia się skończy i ???zadnych perspektyw na przyszłosc parki i ronda chleba nie dadza

Kotek
Kotek

Całe szczęście że pisiory o to dbają, otwierają biura zatrudnienia, szkoda że nie serca tylko biznes się liczy. Smutne ale zdrajcy tak mają.