R e k l a m a
Strona głównaWiadomościRegionDodatek solidarnościowy do końca sierpnia 

Dodatek solidarnościowy do końca sierpnia 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 271 mln z tytułu dodatku solidarnościowego. Prawie 15 mln z tej puli przypadło mieszkańcom województwa łódzkiego. O dodatek można wnioskować do 31 sierpnia.

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie. O świadczenie można występować między 1 czerwca a 31 sierpnia. Dodatek można otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

W województwie łódzkim w sumie wypłacono ponad 11 tys. dodatków na kwotę blisko 15 mln zł. W I oddziale ZUS w Łodzi wypłacono 4,2 tys. dodatków na kwotę ponad  5,7 mln, w II oddziale wypłacono 3,8 tys. dodatków na kwotę ponad 5 mln  i w tomaszowskim oddziale ZUS 3,1 tys. dodatków na kwotę 4,2 mln zł.- mówi Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Dodatek solidarnościowy wprowadzono z myślą o pracownikach, którzy stracili pracę w związku z trudną sytuacją wywołaną epidemią koronawirusa. Wypłata świadczenia następuje w ciągu kilku dni od złożenia wniosku. Z  danych ZUS wynika, że częściej o środki wnioskują kobiety – 58 proc. Pod względem wieku największa liczba wniosków – ok. 32 proc. – pochodzi od osób między 26 a 35 rokiem życia.

O świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi z powodu Covid-19 po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. 

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w br.

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym, czyli już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składki emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS.

Informacja prasowa

R e k l a m a

4 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

4 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Księgowy
Księgowy
3 lat temu

Zarobki bogaczy od Pieluchy, np. Marzena Kowalska wg oświadczenia za 2019 rok-215 328,86 zł. To tylko dochód z PGE. A prąd coraz droższy.

Mariusz
Mariusz
odpowiedział na komentarz  Księgowy
3 lat temu

Omg kogo to interesuje

Damian
Damian
odpowiedział na komentarz  Mariusz
3 lat temu

Wszystkich

Mariusz
Mariusz
odpowiedział na komentarz  Damian
3 lat temu

Ile razy to już czytałeś bo ja z 80