Dodatek solidarnościowy do końca sierpnia 

4

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił już 271 mln z tytułu dodatku solidarnościowego. Prawie 15 mln z tej puli przypadło mieszkańcom województwa łódzkiego. O dodatek można wnioskować do 31 sierpnia.

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie. O świadczenie można występować między 1 czerwca a 31 sierpnia. Dodatek można otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek.

W województwie łódzkim w sumie wypłacono ponad 11 tys. dodatków na kwotę blisko 15 mln zł. W I oddziale ZUS w Łodzi wypłacono 4,2 tys. dodatków na kwotę ponad  5,7 mln, w II oddziale wypłacono 3,8 tys. dodatków na kwotę ponad 5 mln  i w tomaszowskim oddziale ZUS 3,1 tys. dodatków na kwotę 4,2 mln zł.- mówi Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Dodatek solidarnościowy wprowadzono z myślą o pracownikach, którzy stracili pracę w związku z trudną sytuacją wywołaną epidemią koronawirusa. Wypłata świadczenia następuje w ciągu kilku dni od złożenia wniosku. Z  danych ZUS wynika, że częściej o środki wnioskują kobiety – 58 proc. Pod względem wieku największa liczba wniosków – ok. 32 proc. – pochodzi od osób między 26 a 35 rokiem życia.

O świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi z powodu Covid-19 po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. 

Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w br.

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym, czyli już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składki emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS.

Informacja prasowa

R e k l a m a
guest
4 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Księgowy
Księgowy
1 miesiąc temu

Zarobki bogaczy od Pieluchy, np. Marzena Kowalska wg oświadczenia za 2019 rok-215 328,86 zł. To tylko dochód z PGE. A prąd coraz droższy.

Mariusz
Mariusz
odpowiedział na komentarz  Księgowy
1 miesiąc temu

Omg kogo to interesuje

Damian
Damian
odpowiedział na komentarz  Mariusz
30 dni temu

Wszystkich

Mariusz
Mariusz
odpowiedział na komentarz  Damian
30 dni temu

Ile razy to już czytałeś bo ja z 80