R e k l a m a
Strona głównaWiadomościRegionKwarantanna z domownikiem a zasiłek chorobowy

Kwarantanna z domownikiem a zasiłek chorobowy

Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy obejmuje teraz także współmieszkańców. Wszyscy, którzy przechodzą taką obowiązkową kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych.

Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób powracających z zagranicy została wprowadzona wraz z tymczasowym zamknięciem granic. Za czas kwarantanny można ubiegać się o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy albo zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia społecznego. 

Początkowo kwarantanna obowiązywała tylko osobę, która wróciła z zagranicy. Od początku kwietnia dotyczy również osób, które wspólnie z nią zamieszkują lub gospodarują. W tym celu osoba wracająca z zagranicy przekazuje dane domowników do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

Domownicy osoby wracającej z zagranicy po 31 marca br., którzy odbywają obowiązkową kwarantannę, również mają prawo do wypłaty świadczeń chorobowych. Będzie to wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy finansowany z funduszu chorobowego. Podstawą do wypłaty zasiłku w tej sytuacji jest oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy lub o odbywaniu jej razem z osobą powracającą z zagranicy. Oświadczenie należy złożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny.

Pracownik składa oświadczenie u pracodawcy, osoba zatrudniona na umowę-zlecenia u zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny dostarczyć oświadczenie do ZUS – mogą to zrobić przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie internetowej Zakładu jest instrukcja, jak to zrobić. 

Pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia, a także ZUS mogą zweryfikować dane zawarte w oświadczeniu w sanepidzie. Jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu danej osoby z kwarantanny, to taka osoba powinna o tym poinformować podmiot wypłacający jej świadczenie chorobowe (pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS). Prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenia, jeśli opłacają dobrowolne składki chorobowe 

ZUS przypomina, że osoba, która w czasie kwarantanny lub izolacji pobiera zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, nie może wykonywać jednocześnie pracy. Wyjątkiem są osoby wykonujące zawody medyczne, które pracę wykonują zdalnie.

informacja prasowa

R e k l a m a

7 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

7 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Ciekawy
Ciekawy
4 lat temu

A do kiedy trzeba w tych maskach chodzić 🤔

Ja to ja
Ja to ja
odpowiedział na komentarz  Ciekawy
4 lat temu

Do końca🤣

Loki
Loki
4 lat temu

Nie martwcie się kochani już niedługo Pis da nam wolność…w państwie policyjnym. 😏

państwo teoretyczne
państwo teoretyczne
odpowiedział na komentarz  Loki
4 lat temu

Co będzie wyrywać laptopy i strzelać do górników lub wyrzucać do kosza sobie od tak 6MLN podpisów czy może POdnosić wiek emerytalny 🤔

Tereska
Tereska
odpowiedział na komentarz  państwo teoretyczne
4 lat temu

Po trupach do władzy i kasy, tak jak ruda.

Gel
Gel
odpowiedział na komentarz  Tereska
4 lat temu

Ruda to ta co zaocznie do szkoły średniej chodziła??? Czy dobrze myślę???

Rafi
Rafi
odpowiedział na komentarz  Gel
4 lat temu

Ona wszystko załatwia zaocznie, to naczelna donosicielka powiatowa, pilnujcie się. W PiS też mają jej dość. Rozwali wszystko od środka. Bardzo lubi kasę i lody.