Kwarantanna z domownikiem a zasiłek chorobowy

7

Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy obejmuje teraz także współmieszkańców. Wszyscy, którzy przechodzą taką obowiązkową kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych.

Obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób powracających z zagranicy została wprowadzona wraz z tymczasowym zamknięciem granic. Za czas kwarantanny można ubiegać się o wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy albo zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia społecznego. 

Początkowo kwarantanna obowiązywała tylko osobę, która wróciła z zagranicy. Od początku kwietnia dotyczy również osób, które wspólnie z nią zamieszkują lub gospodarują. W tym celu osoba wracająca z zagranicy przekazuje dane domowników do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 

Domownicy osoby wracającej z zagranicy po 31 marca br., którzy odbywają obowiązkową kwarantannę, również mają prawo do wypłaty świadczeń chorobowych. Będzie to wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy finansowany z funduszu chorobowego. Podstawą do wypłaty zasiłku w tej sytuacji jest oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy lub o odbywaniu jej razem z osobą powracającą z zagranicy. Oświadczenie należy złożyć w terminie do trzech dni roboczych od zakończenia kwarantanny.

Pracownik składa oświadczenie u pracodawcy, osoba zatrudniona na umowę-zlecenia u zleceniodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny dostarczyć oświadczenie do ZUS – mogą to zrobić przez internet, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na stronie internetowej Zakładu jest instrukcja, jak to zrobić. 

Pracodawcy, którzy wypłacają świadczenia, a także ZUS mogą zweryfikować dane zawarte w oświadczeniu w sanepidzie. Jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu danej osoby z kwarantanny, to taka osoba powinna o tym poinformować podmiot wypłacający jej świadczenie chorobowe (pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS). Prawo do świadczeń chorobowych podczas kwarantanny mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Zleceniobiorcy i przedsiębiorcy mogą otrzymać świadczenia, jeśli opłacają dobrowolne składki chorobowe 

ZUS przypomina, że osoba, która w czasie kwarantanny lub izolacji pobiera zasiłek chorobowy lub opiekuńczy, nie może wykonywać jednocześnie pracy. Wyjątkiem są osoby wykonujące zawody medyczne, które pracę wykonują zdalnie.

informacja prasowa

R e k l a m a
guest
7 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Ciekawy
Ciekawy
10 miesięcy temu

A do kiedy trzeba w tych maskach chodzić 🤔

Ja to ja
Ja to ja
odpowiedział na komentarz  Ciekawy
10 miesięcy temu

Do końca🤣

Loki
Loki
10 miesięcy temu

Nie martwcie się kochani już niedługo Pis da nam wolność…w państwie policyjnym. 😏

państwo teoretyczne
państwo teoretyczne
odpowiedział na komentarz  Loki
10 miesięcy temu

Co będzie wyrywać laptopy i strzelać do górników lub wyrzucać do kosza sobie od tak 6MLN podpisów czy może POdnosić wiek emerytalny 🤔

Tereska
Tereska
odpowiedział na komentarz  państwo teoretyczne
10 miesięcy temu

Po trupach do władzy i kasy, tak jak ruda.

Gel
Gel
odpowiedział na komentarz  Tereska
10 miesięcy temu

Ruda to ta co zaocznie do szkoły średniej chodziła??? Czy dobrze myślę???

Rafi
Rafi
odpowiedział na komentarz  Gel
10 miesięcy temu

Ona wszystko załatwia zaocznie, to naczelna donosicielka powiatowa, pilnujcie się. W PiS też mają jej dość. Rozwali wszystko od środka. Bardzo lubi kasę i lody.