R e k l a m a
Strona głównaWiadomościRegionPonad 50 łódzkich Terytorialsów rozpoczęło szkolenie w Szkole Podoficerskiej SONDA

Ponad 50 łódzkich Terytorialsów rozpoczęło szkolenie w Szkole Podoficerskiej SONDA

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. im. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” w weekend 4-5 lipca szkolili się pod okiem doświadczonych instruktorów z 91 batalionu lekkiej piechoty ze Zgierza. Kurs przeznaczony jest dla szeregowych i starszych szeregowych Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy chcą zostać kapralami.

Po ponad trzech miesiącach operacji przeciwkryzysowej „Odporna Wiosna” formacja wznawia nabór ochotników i przywraca szkolenia rotacyjne.

Kwalifikacje do SP SONDA odbyły się 13 czerwca. Kandydaci musieli zaliczyć egzamin ze sprawności fizycznej, test z wiedzy ogólnej i otrzymać pozytywną opinię przełożonego. Najlepsi z nich po zaliczeniu szkolenia e – learningowego rozpoczęli 22 – dniowe szkolenie stacjonarne, które będzie odbywać się w weekendy. Żołnierze będą poszerzać wiedzę z zakresu przywództwa wojskowego, organizacji i funkcjonowania WOT, metodyki szkolenia wojskowego, taktyki pola walki, strzelectwa, terenoznawstwa oraz przebywania w terenie izolowanym (SERE). Jeśli uda im się ukończyć kurs i zdać egzamin końcowy, będą mogli otrzymać awans na  stopień podoficera i zostać dowódcą sekcji/drużyny i instruktorem. 

Działalność WOT w najbliższych miesiącach będzie ukierunkowana na zapewnienie balansu pomiędzy realizacją szkolenia, a utrzymaniem zdolności do wsparcia działań przeciwkryzysowych związanych z pandemią.

Kandydaci, którzy chcieliby wstąpić w szeregi łódzkiej Brygady powinni zgłaszać swoje kandydatury w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień. W województwie łódzkim funkcjonują 4 WKU – w Łodzi, Skierniewicach, Sieradzu i Tomaszowie Mazowieckim. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z platformy ePUAP. 

Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi łódzkiej Brygady powinni zgłaszać swoje kandydatury w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin wizyty w WKU należy ustalać telefonicznie. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi łódzkiej Brygady powinni zgłaszać swoje kandydatury w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin wizyty w WKU należy ustalać telefonicznie. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi łódzkiej Brygady powinni zgłaszać swoje kandydatury w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin wizyty w WKU należy ustalać telefonicznie. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a Służba w WOT umożliwia pogodzenie dotychczasowych obowiązków – nauki, pracy zawodowej i życia prywatnego ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Ostatnie miesiące pokazały, jak ważne są działania przeciwkryzysowe prowadzone przez żołnierzy WOT.

tekst/fot.: 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej
R e k l a m a

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

2 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Zenek krul disco
Zenek krul disco
3 lat temu

Cały ten WOT to ujma dla Wojska Polskiego, które jest niedofinansowane. A kasa idzie na bojówkę pisu

tyle wiem
tyle wiem
odpowiedział na komentarz  Zenek krul disco
3 lat temu

Nowiutki sprzęt, umundurowanie, a wojsko gania po poligonach w starych onucach. Jako symbol przywłaszczyli sobie znak Polski Walczącej, zbieranina za 500 zł. Podczas powodzi na Podkarpaciu na zalanych terenach pracowało ich trzystu. Pierwszego dnia. Następnego już 220. Zjechali osiemnastoma samochodami. Z fasonem!