Niepłodność to wyzwanie, z którym mierzy się coraz więcej par w wieku rozrodczym. Bywa trudna do zdiagnozowania, a jej leczenie wymaga czasu i determinacji. Dla wielu osób jedyną drogą do spełnienia marzenia o rodzicielstwie staje się procedura in vitro. Rządowy program refundacji zapłodnienia pozaustrojowego stwarza ogromne możliwości, zapewniając parom dostęp do nowoczesnej opieki medycznej, niezależnie od miejsca zamieszkania. Dzięki temu pary z małych i dużych miejscowości mogą liczyć na wsparcie w wybranych ośrodkach, takich jak Klinika Bocian w Łodzi.
Co obejmuje refundacja in vitro?
Rządowy program in vitro pokrywa koszty procedur zarówno z wykorzystaniem własnych komórek rozrodczych, jak i z dawstwa. To rozwiązanie, które daje nadzieję także parom, które nie mogą skorzystać z własnych gamet. Każda zakwalifikowana para ma możliwość skorzystania do 6 indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu. Maksymalnie do 6 cykli w przypadku dawstwa zarodków, do 4 cykli zapłodnienia z własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia oraz do 2 cykli zapłodnienia z dawstwem oocytów. Program oferuje również wyjątkową możliwość dla pacjentów onkologicznych – zabezpieczenie płodności poprzez zamrożenie komórek jajowych lub plemników przed rozpoczęciem leczenia.
Kto może wziąć udział w programie in vitro?
Program skierowany jest zarówno do małżeństw, jak i par w związkach nieformalnych. Podstawowym warunkiem jest stwierdzona bezwzględna przyczyna niepłodność lub nieskutecznie leczona niepłodność przez minimum 12 miesięcy przed zgłoszeniem. Ważnym wymogiem jest także posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego zarówno przez kobietę, jak i mężczyznę.
Wiek – kluczowe kryterium
Aby wziąć udział w programie, kobiety muszą mieć maksymalnie 42 lata, jeśli procedura odbywa się z użyciem własnych komórek rozrodczych lub nasienia dawcy oraz do 45 lat w przypadku dawstwa oocytów bądź zarodków. Mężczyźni mogą przystąpić do programu do 55. roku życia. W przypadku korzystania z dawstwa gamet lub zarodków wymagana jest konsultacja psychologiczna, która ma na celu uzyskanie opinii potwierdzającej gotowość pary na rodzicielstwo niegenetyczne. Dla pacjentów onkologicznych, korzystających z zabezpieczenia płodności, wiek jest ograniczony do 40 lat dla kobiet i 45 lat dla mężczyzn.
Gdzie szukać pomocy?
Do programu refundacji in vitro można zgłaszać się w wybranych ośrodkach leczenia niepłodności, które zostały wybrane w drodze konkursu. Jednym z nich jest Klinika Bocian w Łodzi, zlokalizowana przy ul. Piotrkowskiej 157a. Finansowanie in vitro z budżetu państwa jest również możliwe w innych oddziałach Kliniki Bocian w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. W zaledwie pierwszych miesiącach funkcjonowania programu, od czerwca do grudnia 2024 roku, placówki te potwierdziły już ponad 1800 ciąż.
Dzięki rządowemu programowi in vitro wiele par zyskuje realną szansę na spełnienie marzeń o dziecku. W przypadku chęci dołączenia do programu, można się zgłosić do jednego z ośrodków Kliniki Bocian, również telefonicznie +48 42 620 00 20 lub uzyskać szczegółowe informacje na stronie:
https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro
Artykuł partnerski