R e k l a m a
Strona głównaWiadomościRegionZUS wysyła deklaracje PIT za 2020 r. dla emerytów i rencistów

ZUS wysyła deklaracje PIT za 2020 r. dla emerytów i rencistów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Krajowa Administracja Skarbowa informują: w tym roku na skutek zmiany przepisów, nadpłatę podatku emerytom i rencistom wypłaci urząd skarbowy. ZUS wyśle do tych podatników PIT -11 A. 

Do końca lutego Zakład Ubezpieczeń Społecznych prześle do świadczeniobiorców na terenie województwa łódzkiego ponad 740 tys. deklaracji podatkowych PIT-40A, PIT-11A oraz PIT-11. Deklaracje zostaną wysłane do osób, które choć raz w 2020 r. pobrały świadczenie z ZUS. 

Emeryci i renciści, którzy  z tytułu podatku mają niedopłatę (gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego nie przekracza kwoty należnego podatku), otrzymają z ZUS deklarację PIT-40 A. Niedopłata zostanie rozliczona przez ZUS, który potrąci ją z wypłaty świadczenia w kwietniu i przekaże do urzędu skarbowego. 

W związku ze zmianami w przepisach, inaczej niż zwykle przedstawia się od tego roku sytuacja świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Chodzi o osoby których suma zaliczek na podatek przekazana do urzędu skarbowego przewyższa należny podatek – mówi Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. – Do tej pory osobom tym ZUS wysyłał deklarację PIT – 40 A i rozliczał nadpłatę, wypłacając ją wraz z marcowym świadczeniem. W tym roku jest inaczej. ZUS nie będzie rozliczał tych osób i wyśle do nich deklaracje PIT – 11A. Nadpłata zostanie natomiast zwrócona przez urząd skarbowy, a nie ZUS – dodaje rzeczniczka.

Emeryci i renciści, którzy mogą skorzystać z odliczeń od dochodu lub od podatku, powinni to zrobić w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36, które należy złożyć w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia.  Jeżeli świadczeniobiorca nie otrzymywał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń –  nie musi składać takiego zeznania. 

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przygotowuje wszystkim podatnikom zeznania podatkowe i udostępnia je w wersji elektronicznej w usłudze Twój e-PIT dostępnej na stronie podatki.gov.pl. Bardzo ważne, w przypadku zwrotu nadpłaty, jest zgłoszenie do urzędu skarbowego właściwego wg miejsca zamieszkania rachunku bankowego, na który przesłany będzie należny zwrot – zachęca Agnieszka Pawlak – rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Łodzi.

Jeśli ktoś nie wskazał rachunku bankowego, na który ma być zwrócona nadpłata, urząd skarbowy wyśle ją przekazem pocztowym, potrącając jej wartość o koszty przekazu pocztowego. Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej lub 3 miesięcy od złożenia deklaracji w formie papierowej w urzędzie skarbowym.  

Każdy emeryt i rencista może również przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jest to ta sama organizacja, co w roku ubiegłym, świadczeniobiorca nie musi składać żadnej dodatkowej dokumentacji w urzędzie skarbowym. Jeżeli jest to inna organizacja, należy wówczas złożyć w urzędzie skarbowym druk PIT-OP. 

W szczególnych, uzasadnionych losowo, okolicznościach ZUS może wydać świadczeniobiorcy duplikat deklaracji PIT wcześniej, przed dostarczeniem jej standardową drogą pocztową. Duplikat można otrzymać w każdej placówce ZUS.

PIT-40A – tylko dla emerytów i rencistów z kwotą niedopłaty podatku (gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego nie przekracza kwoty należnego podatku). Deklaracja ta trafi także do osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy z renty socjalnej.

PIT-11A – dla osób, które nie pobierały świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia. PIT-11A otrzymają także świadczeniobiorcy, którzy mają nadpłatę podatku.

Formularz ten otrzymają również osoby, które w 2020 roku:

– złożyły w ZUS wniosek przed końcem roku podatkowego o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A,

– złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego opodatkowania swoich dochodów

z małżonkiem, dziećmi itp., a przed końcem roku podatkowego nie złożyły oświadczenia o rezygnacji z tego zamiaru,

– złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej lub bez pomniejszania o miesięczną kwotę zmniejszenia, tj. o kwotę 43,76 zł,

– pobierały zasiłki przysługujące z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa,

– nie miały pobieranych zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania,

– miałyby w rozliczeniu ustaloną kwotę nadpłaty podatku, gdy suma zaliczek przekazanych do urzędu skarbowego w roku podatkowym przewyższyła kwotę podatku należnego za ten rok od dochodów uzyskanych w ZUS (w związku ze zmianą art. 34.ust. 7 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie 1 lipca 2020 r. i którą stosuje się do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r.).

  • PIT-11 – informację o przychodach z innych źródeł oraz dochodach i o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy dla osób, które otrzymały: 

– świadczenie należne po osobie zmarłej,

– alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS na podstawie wyroku sądu lub ugody, w kwocie przekazanej nadwyżki powyżej 700 zł miesięcznie, jeśli zasądzona (ustalona) kwota alimentów przewyższa 700 zł (PIT-11 nie otrzymają dzieci, które nie ukończyły 25 lat oraz dzieci niezależnie od wieku, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, ponieważ alimenty wypłacone na rzecz takich dzieci są wolne od podatku dochodowego).

informacja prasowa
R e k l a m a

22 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

22 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Janusz Maj
Janusz Maj
3 lat temu

Witam, a za PO to ile nakradli? Gdzie napisałem kłamstwa żeby mnie obrażać proszę o wyjaśnienia…

Elo
Elo
odpowiedział na komentarz  Janusz Maj
3 lat temu

No właśnie! Ile? Tyle lat po zmianie władzy, z pewnością zostały te afery wykryte, rozliczone, a winni osądzeni i ukarani. Ilu zostało ukaranych?

Janusz Maj
Janusz Maj
odpowiedział na komentarz  Elo
3 lat temu

Proszę Panią. Jak mieli swoje kasty to tak było teraz To kwestia czasu… pan N. Od zegarków już siedzi po przekręcie na Ukrainie.
Po prostu boli was wielka Polska, a nie kodominium rosyjsko-niemieckie pod żydowskim zarządem powierniczym

Elo
Elo
odpowiedział na komentarz  Janusz Maj
3 lat temu

Kwestia czasu? To ile potrzeba jeśli niedługo będzie dziesięć lat obecnych rządów? Dwadzieścia lat?? No i co nas obchodzą jakieś przekręty na Ukrainie?? O własnych mieliśmy mówić. A to jakoś cienko z oskarżaniem i sądzeniem.To jak to jest??

Żaposław_x360_pl
Żaposław_x360_pl
odpowiedział na komentarz  Janusz Maj
3 lat temu

Dla pana Maja

IMG_20210215_125117.jpg
Janusz Maj
Janusz Maj
odpowiedział na komentarz  Żaposław_x360_pl
3 lat temu

Pewnie lewackie kłamstwa a ile oni braki od sorisa i innych. Poza tym za ciężka prace się należy. A dzieci już w Polsce nie głodują

Żaposław_x360_pl
Żaposław_x360_pl
odpowiedział na komentarz  Janusz Maj
3 lat temu

Jesteś pijany człowieku

Janusz Maj
Janusz Maj
odpowiedział na komentarz  Żaposław_x360_pl
3 lat temu

Wiesz co??? Opamiętaj się..

Elo
Elo
odpowiedział na komentarz  Janusz Maj
3 lat temu

Oj no właśnie… Dać się zapisać na listę i patrzeć co miesiąc czy już kasa wpłynęła , to praca że o cięższą trudno…Te paręset tysięcy albo milion jakiś się chociaż należy!

Janusz Maj
Janusz Maj
odpowiedział na komentarz  Elo
3 lat temu

Ale na dzieci bynajmniej dali a nie dla siebie. Za ciężka prace się należy Panią kto opłaca? Telewizja z żółtym logo na niebieskim tle, czy inne niemieckie media? Kreml i eu niszczą nas nie widzisz. Dobrze pogonić komuchuw boli was to co polskie

Elo
Elo
odpowiedział na komentarz  Janusz Maj
3 lat temu

Na jakie dzieci dali? Na księżowskie? Gdyby mi płacili co miesiąc 50 tysięcy to te pięć mogę na dowolny cel dawać

Janusz Maj
Janusz Maj
odpowiedział na komentarz  Elo
3 lat temu

Na polskie dzieci i mi dali, a tamci tykko kradli. Jak głodowali kiedyś a teraz już nie bo skończyło się rozdawnictwo i lewactwo. Już nie ma zydw w Polsce i komuchow

Żaposław_x360_pl
Żaposław_x360_pl
odpowiedział na komentarz  Janusz Maj
3 lat temu

Janusz Maj typowy reprezentant najtwardszego elektoratu pissu, nie do złamania, plują na niego to powie że deszczyk fajny pada dla jego

Elo
Elo
odpowiedział na komentarz  Janusz Maj
3 lat temu

W jaki sposób dali? Zamiast 60 tysięcy na miesiąc wzięli po 55 a te 5000zl. dali na dzieci? A Pan Szanowny rozumiem że podobnie, te 50 000 zł. co miesiąc otrzymuje, prawda? Za swoją ciężką pracę oczywiście, więc się należy.

ech
ech
odpowiedział na komentarz  Janusz Maj
3 lat temu

Tu niżej masz wiadomości,jak to dobrze rządzi PIS, choć nie wiem, czy to zrozumiesz!
WHO, Gotówka, Ziobro
https://www.youtube.com/watch?v=34MYB4yzDyk
Hazard rządu, Suski szaleje, Prezydent wie lepiejhttps://www.youtube.com/watch?v=NJJij87W0jw

ech
ech
odpowiedział na komentarz  Janusz Maj
3 lat temu

Oj ty wyznawco PIS-u, zawzięty człowieku,taki co by brał, bo dają za darmo! A czy ty nie rozumiesz, żeby dać to trzeba zabrać komuś a najlepiej z podatków!
Twoja wierna partia wybrała rządzących,którzy za obietnice zostali wybrani.
Horror dopiero się zacznie.To będzie wielki egzamin dla Polaków bo prawica buduje zamki na piasku – prezydent po swoich wtopach nawet się nie zająknie a ambasador imperium któremu prawicowcy chcą wchodzić w du… uważa że wszystko jest OK !

Janusz Maj
Janusz Maj
odpowiedział na komentarz  ech
3 lat temu

Jak za darmo? Przecież to lewica przepila wszystko… kto tyle dał co oni. Nigdy się lepiej nie żyło, boli was wielka niepodlegla Polska. Wszystkim się lepiej żyje nie ma kryzysu i jak ładnie z plandemia im poszło

Żaposław_x360_pl
Żaposław_x360_pl
odpowiedział na komentarz  Janusz Maj
3 lat temu

To jest straszne jak się pomysli, że na ulicy, w sklepie mija się takie osoby jak pan Maj i nawet się nie wie się co w tym człowieku siedzi za bestia partyjna

Elo
Elo
odpowiedział na komentarz  Janusz Maj
3 lat temu

Czy to wróżby , wizje z przyszłości? : „Wszystkim się lepiej żyje nie ma kryzysu i jak ładnie z plandemia im poszło”? Zaś jeśli „to lewica przepiła wszystko” , to skąd nagle „kto tyle dał co oni”? No bo wniosek tylko jeden. Rozdają to co wypracowano za rządów PO-PSL. Co po tamtych rządach PiS przejęło. Ale to trochę głupio tak przyznać, prawda?

Elo
Elo
odpowiedział na komentarz  Janusz Maj
3 lat temu

„Z tą plandemią ładnie im poszło” ale trochę głupio chyba..co? Bo skąd szczepionki? Z Unii?? Z tej Unii „którą boli wielka i niepodległa Polska”?? To ta wielka i niepodległa Polska sama sobie małej szczepionki nie mogła zrobić??

Geralt
Geralt
3 lat temu

Ja zgadzdam sie z tym co pisze janusz a pani ela i ten ech odplyneli chy ba na orbite marsa z tą prPOgandom 😉

Elo
Elo
odpowiedział na komentarz  Geralt
3 lat temu

A gdyby tak coś na temat? Jakieś konkrety? P.s.. Piszemy „propagandą”.