Uczniowie Zespołu Szkół im.Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie uczestniczą w projekcie „Szkoła Dialogu”. Jest to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju.
Uczniowie poprzez Forum odkrywają historię przedwojennej ludności żydowskiej, która zamieszkiwała Pajęczno. Przygotowują projekt, który ma na celu upamiętnić tę ludność, ale i pokazać młodszym pokoleniom, że Żydzi zamieszkiwali nawet takie małe miasteczka, jak Pajęczno.
Zajęcia prowadzone są przez trenerów Szkoły Dialogu. Uczniowie poznają tradycje żydowskie, ich święta i zwyczaje codziennego życia. Mały procent mieszkańców naszej gminy wie, że w drugiej połowie grudnia 1939 r. na terenie Pajęczna i okolic żyło 10068 mieszkańców, w tym 13 Niemców (z tego tylko trzech mówiło po niemiecku), 9013 Polaków, 1042 Żydów.
Uczniowe uczą się nie tylko historii polskich obywateli wyznania mojżeszowego, ale przede wszystkim pracy w grupie czy odpowiedzialności. Łączy ich głównie chęć poznania naszego miasta od innej strony – już nie tak współcześnie urządzonej jak przed wojną. Efekty pracy licealistów będzie można zobaczyć i ocenić pod koniec maja.
Polacy pamiętają o Żydach, którzy stworzyli komunizm, a potem stanowili główną część korpusu decyzyjnego Służby Bezpieczeństwa.
Czytałem relacje osób z Lubelszczyzny, Żydzi cieszyli się z wkroczenia Armii Czerwonej w 1939 r. Od razu zaczęli prześladować Polaków.
Te fakty są zazwyczaj przemilczane, wyolbrzymia się pojedyncze przypadki, gdy Polak wydał Żyda.
Ale to, że socjalizm i komunizm tworzyli Żydzi, że na ich rozkaz zamordowano miliony – o tym się nie mówi.
Gdzie ten dialog? Na kontach Fundacji?