R e k l a m a
Strona głównaWiadomościUważaj na fałszywego Policjanta

Uważaj na fałszywego Policjanta

Komenda Powiatowa Policji w Pajęcznie przestrzega na swojej stronie internetowej przed popularnymi oszustwami na „wnuczka”, które na skutek prowadzonych kampanii informacyjnych ewoluowały do nowej metody – „na policjanta”.

Znany schemat działania został wzbogacony o osobę, która podając się za policjanta lub funkcjonariusza CBŚ namawia do przekazania pieniędzy podstawionemu „wnuczkowi” lub wykonania przelewu bankowego na wskazany numer konta. Fałszywy policjant przekonuje ofiarę, że cała akcja jest pod kontrolą, a jej pieniądze pomogą w schwytaniu osoby podającej się za „wnuczka”. Oczywiście zaraz po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. – informuje w komunikacie prasowym rzecznik KPP Pajęczno asp. Mieczysław Botór.

R e k l a m a
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments