R e k l a m a
Strona głównaWiadomościZłodzieje okradli gminę na pół miliona złotych

Złodzieje okradli gminę na pół miliona złotych

Kwotę niemal 500 tysięcy złotych ukradli cyberprzestępcy  z konta bankowego gminy Rząśnia.

Do zdarzenia doszło 8 października 2014 roku, kiedy urzędnicy zlecili w systemie bankowości elektronicznej dwa duże przelewy dla firm, które realizowały w ostatnim czasie inwestycje dla Urzędu Gminy. Niestety pieniądze zamiast na zlecone konta trafiły w ręce internetowych przestępców.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi wieluńska prokuratura, ustalono już, do jakiego banku trafiły pieniądze oraz w jaki sposób zostały wypłacone. Istnieje jednak bardzo dużo prawdopodobieństwo, że kradzieży dokonała profesjonalna grupa cyberprzestępców, która będzie niezwykle trudna do wytropienia.

Wszystkie komputery  są stale aktualizowane, także system Home Bankingu który zainstalowany jest lokalnie jako oddzielna aplikacja. Każda stacja robocza posiada zainstalowane oprogramowanie zabezpieczające (antywirus, firewall). Najprawdopodobniej przestępcy użyli zmodyfikowanej wersji złośliwego oprogramowania do podmiany rachunków bankowych, które nie znajdowało się jeszcze w bazie programów antywirusowych, przez co było niewykrywalne.
Oczywiście w chwilę po zidentyfikowaniu możliwości popełnienia czynu zabronionego za pomocą posiadanych narzędzi dokonaliśmy pełnego skanowania oraz identyfikacji możliwości wystąpienia podobnych zagrożeń na pozostałych komputerach – komentuje Arutr Ruka z Urzędu Gminy w Rząśni.

Nie jest to pierwsza gmina, która padła ofiarą cyberprzestępców, kilka miesięcy temu gmina Gidle z powiatu radomszczańskiego została okradziona w podobny sposób na kwotę 317 tysięcy złotych. Sprawców do tej pory nie znaleziono.
Urząd Gminy w Rząśni, aby ustrzec się podobnych kradzieży w przyszłości zrezygnował z bankowości elektronicznej na rzecz tradycyjnych rozliczeń papierowych.

 

R e k l a m a
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

60 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadamiaj o
guest

60 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
casperito
casperito
9 lat temu

Lepiej niech ukradli niż miało się zmarnować w bezzasadnych wydatkach urzędników.

RodowityRzasnianinPL
RodowityRzasnianinPL
odpowiedział na komentarz  casperito
6 lat temu

Dokładnie tak

Lol
Lol
9 lat temu

Ale chyba była gmina ubezpieczona … Ja bym zapytała te kobitki czy co tam siedzą czy wogole potrafią wykrywac zagrożenie albo przeskanować komputer … Nie sądzę ….

szydło_z_worka
szydło_z_worka
9 lat temu

Jedynym zagrożeniem jakie wykrywają jest to, czy wypiją dwie, czy trzy kawy dziennie. No i jeszcze opcjonalnie zagrożeniem jest petent, bo trzeba go obsłużyć. A skanują komputery, jak im się zawieszą. Wyciągając wtyczkę z kontaktu 🙂

Hiroo Onoda
Hiroo Onoda
odpowiedział na komentarz  szydło_z_worka
9 lat temu

nikt komputerów nie skanuje. pecet nie mieści się do skanera, kolega(żanka) nie wie o tym?

RodowityRzasnianinPL
RodowityRzasnianinPL
odpowiedział na komentarz  Hiroo Onoda
6 lat temu

Bo robić to nie ma komu

igo
igo
9 lat temu

Z poczty elektronicznej niech też zrezygnują i wysyłają umyślnych na koniu.

szydło_z_worka
szydło_z_worka
9 lat temu

I zamiast telefonów niech znaki dymne puszczają. A kasę w workach na taczkę i palacz niech podrzuci bezpiecznie 🙂

gminianka
gminianka
9 lat temu

W naszym UG połowa zatrudnionych nie nadaje się do wykonywania tej pracy. Jeśli ktoś się nie ogarnie i nie zrobi tam porządku to bałagan będzie już zawsze. Z drugiej strony…. Jaki pan, taki kram….

St
St
9 lat temu

A ja kiedyś byłem w Urzędzie w Rząśni (jakoś tam na dole w korytarzu) i w porównaniu do naszych Strzelec to niebo a ziemia Każdy mily Uśmiechnięty Pomoc udzielona Sprawa załatwiona… oby więcej takich Panów w tym sensie.

kazik
kazik
9 lat temu

Dobre, dobre 🙂 Zgadzam się z gminianką. Komputery pewnie serwisował syn sąsiada. Przelew robiła kuzynka teścia. Problem zauważył zięć jednego z radnych…….. wszystko w rodzinie…… te pieniądze pewnie też.

qwerty
qwerty
9 lat temu

Pora zatrudnić informatyka z prawdziwego zdarzenia…

mefisto
mefisto
odpowiedział na komentarz  qwerty
9 lat temu

Był zainstalowany antywirus i firewall. Oprogramowanie dostarczone przez bank. Co ten informatyk miał zrobić? Może jeszcze wprowadzać i pilnować przelewów? Zresztą w tej chwili powstaje pewnie z 10 nowych wirusów tego typu i nawet najlepszy antywirus, informatyk z NASA nie zapobiegnie wszystkiemu. Przecież to nie od odpowiada za wysyłanie przelewów. Ale rzeczywiście najłatwiejszy do wytypowania „kozioł ofiarny”.

szydło_z_worka
szydło_z_worka
9 lat temu

500 tys. w tą, 500 w tamtą … Stać nas, przecież ta gmina to fabryka marnotrawienia pieniędzy. Naszych pieniędzy.

Mieszkaniec Gminy
Mieszkaniec Gminy
9 lat temu

Tylko ciekawe czemu taka cisza w gminie i nikt nic nie wie. Czyżby „cisza przedwyborcza”?

Mieszkanka
Mieszkanka
odpowiedział na komentarz  Mieszkaniec Gminy
9 lat temu

Jakby kurendę puścili w tym temacie to chyba byłoby ok 😉 i na każdy inny, „interesujący” „ciekawskich” temat. Zwłaszcza przed wyborami.

As
As
odpowiedział na komentarz  Mieszkanka
9 lat temu

Przecież o tym wydarzeniu napisano nawet w gazetach, więc nikt nie ukrywa 🙂

kolo
kolo
9 lat temu

Panie Ruka, weź się pan za naukę, bo informatyk z pana jak z koziej d… trąba…

Sceptyczny
Sceptyczny
odpowiedział na komentarz  kolo
9 lat temu

Oho znalazł się „znafca” potrafiący opluwać przez internet 🙂 Sam się weź za naukę to poprawisz interpunkcję.

poliglota
poliglota
odpowiedział na komentarz  Sceptyczny
9 lat temu

Przed „to poprawisz interpunkcję” powinien być przecinek :))

Mieszkanka Gminy
Mieszkanka Gminy
9 lat temu

Myślę, więc nie komentuję.
Innym też polecam. 🙂

też mieszkanka
też mieszkanka
9 lat temu

Jakby powiedział jeden z bohaterów filmu, „Bogowie” Jan Moll, “Polak Polakowi nawet porażki będzie zazdrościć” – pasuje jak nic do tych wszystkich „znawców – krytykantów”, a cudze nieszczęście to dla nich okazja do sukcesu. Nie tak dawno to było. Pamiętam. Fakt, że znowu nie wyszło ale niesmak pozostał!

gość
gość
9 lat temu

Śmieszą mnie ci wszyscy internetowi „informatycy” jakbyście mieli chociaż 10% jakiejkolwiek wiedzy to byście wiedzieli że pieniądze zostały wykradzione z BANKU nie bezpośrednio z komputerów gminy, bo to jest niemożliwe…
Byłem nie raz załatwiać sprawy w Urzędzie w Rząśni i nie mam najmniejszych uwag. Śmieszne jest to jak ludzie wypowiadają sie na temat, na który nie mają jakiegokolwiek pojęcia.

obserwator
obserwator
odpowiedział na komentarz  gość
9 lat temu

Ty chyba nie czytałeś artykułu. Ukradli nie z banku, a z konta gminy. Gdyby ukradli z banku, to gmina nie byłaby pół bańki w plecy:)

też mieszkanka
też mieszkanka
odpowiedział na komentarz  obserwator
9 lat temu

A gmina to gdzie ma to konto, pod schodami?

obserwator
obserwator
odpowiedział na komentarz  też mieszkanka
9 lat temu

Spieramy się o to, gdzie mają konto, czy o to, że dali się podejść jak frajerzy?

Ira
Ira
odpowiedział na komentarz  obserwator
9 lat temu

Kto i komu dał się podejść? Tak jak nie ma dobrego zamka dla złodzieja, tak nie ma dobrego zabezpieczenia przed hakerem. Haker równie dobrze może wejść na prywatne konto moje, Twoje i każdego innego użytkownika płacącego przez internet, przecież o tym można usłyszeć prawie codziennie w mediach, ludzie nie dajcie się zwariować. Gmina Rząśnia nie jest pierwszą okradzioną gminą, można mieć tylko żal do wcześniej okradzionych, że nie nagłośniły tego, chociaż może nie wiele by to dało, bo na hakera nie ma sposobu.

gminianka
gminianka
9 lat temu

Moi drodzy, to nie jest cudze nieszczęście, lecz masze. W końcu to nasze pieniądze. Nikt tu nikogo nie krytykuje od tak sobie. Faktem jest, że uśmiechać się i być miłym, to nasi pracownicy UG potrafią, jednak chodzi o kompetencje i umiejętności. Byłam świadkiem Tych ,,umiejętności informatycznych,,- MASAKRA jednym słowem. Następny fakt, wszyscy pracownicy są w większości spokrewnieni:). Jednym słowem- UG to jedna wielka rodzina, nikt obcy nie szans na zatrudnienie:)

gminianka
gminianka
9 lat temu

🙂 Nikt obcy nie ma szans na zatrudnienie- miało być:)

szydło_z_worka
szydło_z_worka
9 lat temu

Mam nadzieję, że prokuratura zajmie się również wewnętrznym regulaminem przelewów w tej gminie. Zbada, czy skarbnik stosował podpis elektroniczny. Czy były odpowiednie zabezpieczenia, czy korzystał on tylko np. z karty kodów, jak w IPKO 😉 Wydaję mi się, że jakieś zarządzenie w takich sprawach było. W jaki sposób wprowadzili w sieć komputerową gminy złośliwe oprogramowanie złodzieje ? Pewnie, że się śmieją z tego, co tam 500 tys. zł A gdyby tak wyprowadzili z 10 mln. ?
Gmina bogata … w trwonienie kasy.

też mieszkanka
też mieszkanka
odpowiedział na komentarz  szydło_z_worka
9 lat temu

Oni się krzyżykami i kółeczkami podpisują. Nawet mało gramotny wie co potrafią hakerzy, nie do takich instytucji się włamują, no ale w Rząśni to przez te kawy zginęły pieniądze. Ludzie dajcie sobie na wstrzymanie, wy chyba nie czytacie swoich wpisów.

Maczo
Maczo
odpowiedział na komentarz  też mieszkanka
9 lat temu

Ty za to czytasz swoje wypociny 🙂 Uroiłaś sobie kawę boś niepotrzebnie wyszła z kuchni, do garów! Co do wypowiedzi szydła – czy ty jak wysyłasz przelew musisz mieć podpis kwalifikowany elektroniczny? Czy gmina odpowiada za zabezpieczenia takie jak karta kodów, potwierdzenie sms czy bank? Jakby się śmiali z takiej kwoty to by nie zawiadamiali policji i prokuratury. Mam wrażenie, że tutaj wszyscy traktują gminę zawinnego a nie bank. Gmina odpowiada za zabezpieczenie oprogramowania dostaczanego przez bank? Wg mnie na ten czas gmina jest poszkodowaną a nie winną i te swoje dewagacje możecie sobie wsadzić 🙂

też mieszkanka
też mieszkanka
odpowiedział na komentarz  Maczo
9 lat temu

Oj Maczo zgadzam się z Tobą, myślę, że nie do końca zrozumiałeś mój wpis. Tak właśnie gmina padła ofiarą hakera i uważam, że należny ostrzec kogo się da, a nie dywagować czy pracownicy piją kawę, czy mają umiejętności informatyczne, czy są ciocią czy wujkiem, czy mają podpisy elektroniczne. Bo nie ma tu żadnej winy pracownika czy wójta. Pozdrawiam

Maczo
Maczo
odpowiedział na komentarz  też mieszkanka
9 lat temu

Aha. No tak sorry :/ Pozdrawiam 🙂

szydło_z_worka
szydło_z_worka
9 lat temu

@też mieszkanka, proszę poczytać komentarze pod podanym linkiem:
http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,16885750,Gmina_padla_ofiara_cyberprzestepcow_i_stracila_prawie.html
Może chociaż to rozjaśni Pani/Pana internetową wiedzę.
Gmina Rząśnia jest w wielu sprawach na poziomie lat 80-tych niestety.

Maczo
Maczo
odpowiedział na komentarz  szydło_z_worka
9 lat temu

Co niby miałoby nam dać czytanie komentarzy internetowych „znawców tematu”? Mnie to nic nie rozjaśniło. Pitolenie o linuxie rozbija się na tym, że oprogramowanie banku spółdzielczego działa z tego co wiem tylko na windowsie. Gmina ma napisać program bankowi pod linuxa i tym samym wejść w XXII wiek?

też mieszkanka
też mieszkanka
odpowiedział na komentarz  szydło_z_worka
9 lat temu

prymitywizm żadnej wiedzy nie rozjaśni, powtórzę jeszcze raz “Polak Polakowi nawet porażki będzie zazdrościć”

Haker
Haker
9 lat temu

Techniczne informacje na temat ataku http://niebezpiecznik.pl/post/atak-na-samorzady/

Haker2
Haker2
9 lat temu

Przeciez to o czym innym :O

zenek
zenek
9 lat temu

…..ale specjalistów od wszystkiego się tu nazbierało.
Wszyscy co najmniej z doktoratem z informatyki ,albo ekonomii.
Jak tak wszystko wiecie -to ile waży piłka do tenisa?

gminianka
gminianka
9 lat temu

Hahahaha….. jeszcze parę komentarzy i dowiemy się dlaczego kolor czerwony jest czerwony:D.

gminianka
gminianka
9 lat temu

W naszej gminie i tak ginie dużo kasy bez takich hakerskich wybryków:). Niech pisze kto co chce, często bywam w UG i zastrzeżeń mam dużo. Nie to, że umiem tylko krytykować, jednak każdy z nas odpowiada za wykonywaną pracę i ponosi konsekwencje.

Ira
Ira
odpowiedział na komentarz  gminianka
9 lat temu

To już są pomówienia, a jeśli nie, to ujawnić się i zgłosić gdzie potrzeba.

Gminianka
Gminianka
9 lat temu

A może już najwyższy czas do takiej gminy wprowadzić PKO.BP jak np. w sąsiednim Szczercowie?!!!

Ira
Ira
odpowiedział na komentarz  Gminianka
9 lat temu

PKO.BP fajny bank szczególnie dla …….

mk
mk
9 lat temu

Słyszałem taka historię:
W pewnej firmie zostało wysłane zamówienie na dostawę pewnych elementów o określonych wytycznych. Transport miał przyjść tirem bo był duży i na bardzo dużą kwotę. Po realizacji zlecenia okazało się ze wszystkie elementy są złe – zostało źle zrobione zamówienie – dostawca wykonał wg zamówienia. Ciała dala osoba odpowiedzialna za przygotowanie zamówienia i teraz sytuacja tez została zwalona na hakerow. Tylko ze dokumentacja do tego zlecenia to wysokospecjalustyczny parametry które mogą być określone przez fachowca. Nie wiem jak się udało przekonać zarząd ze to hakerzy.

Kasia
Kasia
odpowiedział na komentarz  mk
8 lat temu

to jest jakas masakra tyle kasy ze az sie wierzyc nei chce

mika
mika
9 lat temu

… Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień …” Niech każdy lepiej oceni siebie, bo oceniać innych jest bardzo łatwo.
Nikt nie schował do kieszeni tych pieniędzy…, zamiast pomagać lepiej jest snuć knuć intrygi jak tu dokopać innym. Zastanówcie się…

Ira
Ira
odpowiedział na komentarz  mika
9 lat temu

Zgadzam się – to piękny cytat z Biblii, a zwykłe przysłowie mówi „sądzę ciebie według siebie” czyli jeśli sam oszukuję, kradnę, itp – to znaczy, że inni też. Zwykły prosty i uczciwy człowiek najpierw pomyśli „co by było gdybym ja się znalazł w takiej sytuacji” , a nie od razu oskarżał.

zenek
zenek
9 lat temu

złodziej to jest osoba która zna obejście >tzn swój sami wyciągnijcie wnioski (????????????)

edw
edw
9 lat temu

Jaki gospodarz zostawia otwarte drzwi i okna czekając, aż znajdzie się szabrownik ?
„Okazja czyni złodzieja”, jak mówi przysłowie.

Ira
Ira
odpowiedział na komentarz  edw
9 lat temu

No właśnie,”jaki gospodarz zostawia otwarte drzwi i okna czekając, aż znajdzie się szabrownik ?” Kradzieże w Rząśni, Stróży i ostatnio w Żarach – okazja to sprawiła, a może gospodarze zawinili? Pewnikiem chcieli być okradzeni, nie zamknęli, nie zabezpieczyli i czekali jak ich okradną – abo zamknęli i se poszli i nie czekali. Wypadało by tym fachowcom od wszelkich zabezpieczeń pożyczyć chociaż małej kradzieży, ciekawe co by mówili.

marek
marek
9 lat temu

I jak ? Odnaleźli już te pieniądze ?

edw
edw
9 lat temu

Kasujecie posty z linkami ?

maczupikczu
maczupikczu
9 lat temu

Tydzień temu zaatakowali Jaworzno. 2 razy tyle co w Rząśni poszłooooo

http://www.tvn24.pl/katowice,51/jaworzno-z-konta-zniknal-niemal-milion-zlotych,507306.html

refa
refa
9 lat temu

Pewnie to ta sama grupa. Ciekawe, czy ich policja znajdzie. Widać, że czują się bezkarni.

trackback
8 lat temu

[…] w październiku 2014 z rachunku Urzędu Gminy Rząśnia skradziono 495 tysięcy złotych […]

RodowityRzasnianinPL
RodowityRzasnianinPL
6 lat temu

Tylko gmina Rząśnia, wypad z wiesniackim Zielecinem