R e k l a m a

Banery bez oznaczeń finansowania …

Pajęczno Forum Forum mieszkańców powiatu pajęczańskiego Banery bez oznaczeń finansowania …

 • This topic is empty.
Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 53)
 • Autor
  Wpisy
 • #128571 Reply
  Paweł
  Gość

  Podczas dzisiejszego spaceru z psem zauważyłem że banery Pana Leszka i Pani Beaty, którzy kandydują na urząd burmistrza nie posiadają oznaczenia że materiał został sfinansowany z środków komitetu wyborczego. Czy tak można według kodeksu wyborczego? Z tej strony Paweł

  #128575 Reply
  Marian
  Gość

  Trzeba by było spytać prawnika lub prawniczki. Czy jest na forum prawnik lub prawniczka Pytanie odnośnie KODEKSU WYBORCZEGO i oznaczania finansowania materiałów wyborczych

  #128577 Reply
  Hahahaa
  Gość

  Ja bym chciała sie dowiedzieć, jak to jest z tym zakazem agitacji politycznej na terenie szkół 🙂

  #128578 Reply
  Hahahaa
  Gość

  Materiały wyborcze nie muszą mieć zapisu, że są finansowane z KKW, dopiero przy
  sprawozdaniu finansowym ma to znaczenie. Na marginesie wspomne, że nie jest tajemnicą kto chodzi z psem i ogląda banery konkurencji.

  #128579 Reply
  Świat matołem stoi
  Gość
  #128582 Reply
  Uleci powietrze
  Gość

  Materiały wyborcze muszą mieć oznaczenie z jakiej partii lub komitetu pochodzą, a nie, że były finansowane ze środków komitetu… Był kiedyś taki wymóg, ale go uchylono. Według mojego rozeznania, to u Pana M. Wypycha wszystkie materiały mają oznaczenie, z którego Komitetu pochodzą, a materiały wyborcze z drukarni Pana Gocałka mają opis, że są finansowane ze środków danego Komitetu. Biorąc pod uwagę, że u Pana Wypycha drukowała się drużyna Pana Tokarskiego i inne Komitety a u Pana Gocałka drużyna rozwoju ziemi Pajęczańskiej…. to wychodzi na to, że w błędzie żyje drużyna pedagogów ? tak ? czy się mylę ?

  #128583 Reply
  A
  Gość

  (…) Największym problemem dla mieszkańców były nielegalnie, pojawiające się na płotach ich posesji banery wyborcze, umieszczone pod osłoną nocy i bez wiedzy i zgody właścicieli. Niestety, takie banery nie mogą być usuwane przez właściciela posesji, gdyż materiały wyborcze podlegają ochronie prawnej (ustawa Kodeks Wyborczy z dn. 05.01.2011 art. 109§ 3. Materiały wyborcze podlegają ochronie prawnej.). Jednakże umieszczanie takich reklam bez zgody właściciela jest także niezgodne z Kodeksem Wyborczym (ustawa Kodeks Wyborczy z dn. 05.01.2011 art. 110. § 1. Na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.) i zagrożone jest karą grzywny (ustawa Kodeks Wyborczy z dn. 05.01.2011 art. 495. § 1. Kto, w związku z wyborami: 1) umieszcza plakaty i hasła wyborcze na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych bez zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia, 2) przy ustawianiu własnych urządzeń
  ogłoszeniowych w celu prowadzenia kampanii wyborczej narusza obowiązujące przepisy
  porządkowe, 3) umieszcza plakaty i hasła wyborcze w taki sposób, że nie można ich usunąć bez powodowania szkód, – podlega karze grzywny” (…)

  #128584 Reply
  Ewa
  Gość

  ja mam pytanie :Jak w skrócie wygląda procedura, jeżeli chcemy umieścić plakat wyborczy lub baner w pasie drogowym ? Czy ktoś zna temat ?

  #128589 Reply
  Jadzia
  Gość

  U Piotra też nie ma na banerach oznaczenia komitetu

  #128591 Reply
  Paweł
  Gość

  U Pana Piotra Mielczarka jak i u wszystkich kandydatów na banerach są oznaczenia finansowania. To taki drobny druczek zazwyczaj w lewym rogu baneru dla przykładu dam opis z baneru Pana Piotra czyli pisze tam prawnie prawidłowo że cytuje „materiał sfinansowany przez KWW Rozwój Ziemii Pajęczańskiej”. Wszyscy mają to oznaczenie finansowania materiału wyborczego z komitetu wyborczego na banerach kandydaci oprócz Pani Beaty Stawiak i Pana Leszka Janeczka.

  #128595 Reply
  Robert
  Gość

  Może to pisowskie banery z energoserwisu albo z innej spółki? Marzena może więcej powiedzieć.

  #128598 Reply
  Omajgad
  Gość

  Paweł wskaż przepis, który zobowiązuje do wskazania na banerze, że jest finansowany ze środków kw i wszystko będzie ok. Tylko sztab „Mleczarka”[od miodem i mlekiem kraina płynąca] na takie oznaczenia, nikt więcej.

  #128599 Reply
  Paweł
  Gość

  owe oznaczenia finansowania mają KWW: PiS , EPJ, Trzecia Droga, Tokarski, itd. I są to materiały zgodne z prawem.
  Nie ma oznaczeń finansowania na banerach: Leszek Janeczek i Beata Stawiak. Nie wiem jak ich radni mają na banerach ? Może też nie mają lub mają nie wiem.
  Muszą być oznaczenia skąd jest finansowany materiał wyborczy. Chyba nie z kosmosu ufoludki dają banery i ulotki, jak dają ufoludki to ja też chce 100 banerów niewiadomo skąd z kosmosu. Przeczytaj sobie artykuł o finansowaniu i oznaczaniu materiałów wyborczych.

  #128600 Reply
  Paweł
  Gość

  Przepis, który reguluje oznaczanie materiałów wyborczych w Polsce to ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz.U. z 2019 r. poz. 684). Konkretnie, artykuł 149a tego kodeksu określa wymóg oznaczania materiałów wyborczych informacją o źródle finansowania.
  Tak, materiały wyborcze muszą mieć oznaczenie informujące o źródle finansowania. Jest to wymóg prawny mający na celu zapewnienie przejrzystości i uczciwości w procesie wyborczym. Oznaczenie powinno jasno wskazywać, kto jest odpowiedzialny za sfinansowanie danego materiału wyborczego.

  #128601 Reply
  Paweł
  Gość

  Za naruszenie przepisów dotyczących oznaczania materiałów wyborczych przewidziane są różne sankcje, zależnie od kraju i konkretnych przepisów. Oto kilka przykładów:

  1. Kara grzywny: Osoba, która narusza przepisy dotyczące oznaczania materiałów wyborczych, może zostać ukarana grzywną. Wysokość grzywny może być ustalana przez sąd i zależy od konkretnego przypadku.

  2. Kara ograniczenia wolności: W niektórych przypadkach, osoba naruszająca przepisy dotyczące oznaczania materiałów wyborczych może otrzymać karę ograniczenia wolności. Kara ta może obejmować na przykład zakaz pełnienia funkcji publicznych przez określony czas.

  3. Inne sankcje: Oprócz kar grzywny i ograniczenia wolności, mogą być również stosowane inne sankcje, takie jak zakaz udziału w przyszłych wyborach, utrata praw obywatelskich lub inne odpowiednie środki.

  Warto pamiętać, że konkretne sankcje mogą się różnić w zależności od kraju i obowiązujących przepisów. W przypadku naruszenia przepisów dotyczących oznaczania materiałów wyborczych zawsze warto zapoznać się z lokalnymi przepisami i skonsultować się z prawnikiem, aby uzyskać dokładne informacje na temat sankcji.

Przeglądajasz 15 wpisów - od 1 do 15 (z 53)
Odpowiedz do: Banery bez oznaczeń finansowania …
Twoje informacje