R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaCzym jest Litecoin i jak działa LTC?

Czym jest Litecoin i jak działa LTC?

Litecoin (LTC) jest najstarszą kryptowalutą po bitcoinie. Czytaj dalej aby dowiedzieć się, czym jest i jak działa litecoin.

Litecoin (LTC) jest najstarszą kryptowalutą po bitcoinie. Został stworzony w celu poprawy kilku wad bitcoina, takich jak powolne prędkości przetwarzania transakcji i monopole górnicze. 

LTC jest zbudowany tak, aby mógł być używany w codziennych transakcjach, podczas gdy BTC ewoluował w kierunku magazynu wartości.

Czytaj dalej aby dowiedzieć się, czym jest i jak działa litecoin. 

Czym jest litecoin (LTC)?

Litecoin (LTC) jest kryptowalutą peer-to-peer, założoną przez Charliego Lee w 2011 roku. Jest oparta na oryginalnym kodzie źródłowym bitcoina.

Litecoin jest bardziej wydajny w codziennym użytkowaniu oraz zapewnia tańsze transakcje. W porównaniu do BTC, litecoin ma czterokrotnie wyższą maksymalną podaż, a proces wydobycia jest znacznie szybszy. 

Podobnie jak bitcoin, litecoin jest formą pieniądza cyfrowego opartą na technologii blockchain. Wykorzystasz go do przekazywania funduszy bezpośrednio między osobami lub firmami. 

Jedną z pierwotnych misji litecoina było uniemożliwienie górnikom wielkości przedsiębiorstwa przejęcie kontroli nad procesem wydobycia poprzez zastosowanie innej metody szyfrowania. 

Jak działa litecoin?

Litecoin tworzy i przekazuje cyfrowe monety za pośrednictwem otwartego protokołu kryptograficznego. Wykorzystuje technologię blockchain do rejestrowania zdecentralizowanej, publicznej księgi wszystkich transakcji.

Podobnie jak bitcoin, litecoin może być wydobywany przy pomocy minerów ASIC. Blok w blockchainie przechowuje informacje o transakcjach. Jest weryfikowany przez oprogramowanie górnicze i widoczny dla każdego uczestnika systemu. 

Górnicy Litecoin rozwiązują złożone problemy matematyczne zwane hashami, aby zdobyć prawo do zapisywania nowych transakcji na blockchainie.

Łańcuch bloków nie może być zmieniony, gdy blok jest zamknięty. W nagrodę za bycie pierwszym górnikiem, który poprawnie rozwiąże hash związany z transakcją poprzez mechanizm konsensusu Proof-of-Work, górnik otrzymuje 12.5 LTC. Rozwiązywanie haszy wymaga ogromnej mocy obliczeniowej, przez co zużywa mnóstwo energii.

Gdzie i jak kupić litecoin (LTC)?

Litecoin znajdziesz w ofercie wielu popularnych giełd krytpowalutowych. Aby go kupić, zarejestruj się na wybranej platformie i przejdź proces weryfikacji. 

Następnie zasil konto za pomocą wybranej metody płatności, znajdź LTC na liście dostępnych aktywów i kup kryptowalutę.

O tym, jak kupić LTC przeczytasz także tu: https://kriptomat.io/pl/kryptowaluty/litecoin/jak-kupic-litecoin/.

Różnice między litecoinem, a bitcoinem

Chociaż obie kryptowaluty są do siebie podobne, jest między nimi kilka istotnych różnic.

Maksymalna podaż

Pierwsza różnica między litecoinem i bitcoinem leży w ich maksymalnym limicie podaży. Bitcoin ma podaż ograniczoną do 21 milionów BTC, podczas gdy podaż litecoin jest ograniczona do 84 milionów LTC.

Kapitalizacja rynkowa

Litecoin ma znacznie mniejszą kapitalizację rynkową niż bitcoin, ale nadal jest jedną z najchętniej kupowanych kryptowalut.

Szybkość transakcji

Chociaż litecoin wymaga bardziej zaawansowanej technologii do wydobycia niż bitcoin, bloki są w rzeczywistości generowane do czterech razy szybciej. Litecoin przetwarza transakcje w ok. 2,5 minuty. Bitcoin potrzebuje na to 10 minut. Ponadto, litecoin może przetwarzać większą liczbę transakcji w tym samym czasie.

Zalety i wady litecoin

Litecoin ma wiele przekonujących zalet, które czynią go atrakcyjną kryptowalutą.

  • Litecoin istnieje od 2011 roku i jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut na rynku;
  • Ma aktywną społeczność i jest łatwo dostępny;
  • Jego blockchain działa bez większych problemów od 9 lat. Sprawdził się pod względem bezpieczeństwa;
  • Opłaty transakcyjne na blockchainie LTC są niższe niż w przypadku BTC.

Chociaż kryptowaluta LTC jest atrakcyjna zarówno dla górników, jak i inwestorów, ma swoje wady.

  • Litecoin walczy o odróżnienie się od bitcoina i udowodnienie swojej użyteczności. Jeśli bitcoin będzie kontynuował rozwój i jeszcze bardziej poprawi szybkość transakcji, litecoin może zostać poważnie osłabiony;
  • Litecoin wciąż używa mechanizmu konsensusu Proof-of-Work, który zużywa bardzo dużo energii;
  • Rozwój litecoina jest powolny w porównaniu z nowymi projektami kryptowalutowymi.

Czy warto inwestować w litecoin?

Litecoin ma maksymalną podaż 84 milionów tokenów. Około trzy czwarte monet, czyli 64 miliony, jest już dziś w obiegu. Limit sprawia, że LTC jest ciekawą możliwością inwestycyjną, zwłaszcza w przypadku inflacji lub recesji. 

Sieć oferuje szybkie, bezpieczne i tanie transfery pieniężne. Dzięki temu, LTC może stać się atrakcyjną opcją w przyszłości. 

Chociaż wyniki litecoina są obiecujące, kryptowaluta nadal ma pewne wady. Zanim zainwestujesz, dowiedz się więcej na temat LTC i przemyśl swoją strategię inwestycyjną. Nie zapominaj też o ryzyku, które wynika z wysokiej zmienności wirtualnych walut.

Materiał Partnerski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a