R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaJakie jest obowiązkowe oświetlenie do ciągnika?

Jakie jest obowiązkowe oświetlenie do ciągnika?

Właściwe oświetlenie pojazdów, również tych przemysłowych, jest niezwykle ważne – odpowiada za ich oznakowanie i wyróżnienie pośród pozostałych kierowców. Poprawia także widoczność na drodze, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Według przepisów, pojazd techniczny poruszający się po publicznych drogach musi mieć włączone wszystkie niezbędne światła, a pozostałe elementy oświetlenia muszą funkcjonować bez zarzutu. Jakie oświetlenie do ciągnika jest obowiązkowe?

Lampy do ciągnika

Do podstawowych elementów oświetlenia ciągnika należą:

– światła mijania (umieszczone w przedniej części pojazdu),

– sygnalizujące hamowanie lampy “stop”,

– światła pozycyjne (umieszczone z przodu i z tyłu pojazdu),

– światła kierunkowskazów,

– światła awaryjne.

Co więcej, jeżeli szerokość ciągnika jest większa niż 2,1 metra, pojazd musi być wyposażony w światła obrysowe. Wszystkie lampy do ciągnika powinny być odpowiednio ustawione – powinny poprawiać widoczność na drodze, a jednocześnie nie oślepiać kierowców, którzy nadjeżdżają z naprzeciwka. Bardzo istotna jest też prawidłowa moc oświetlenia – lampy tego typu powinny świecić w ten sam sposób, dlatego żarówki reflektorów muszą być do siebie jak najbardziej zbliżone.

Oświetlenie do ciągnika

W ofercie Mykamar znajduje się wiele produktów z kategorii oświetlenie do ciągnika. Są to m.in.:

– lampy cofania,

– lampy strobo,

– lampy błyskowe,

– belki ostrzegawcze,

– odblaski,

– panele LED,

– lampy tablic rejestracyjnych,

– lampy robocze,

– lampy przeciwmgielne,

– lampy robocze,

– reflektory drogowe.

Aby lampy pojazdu mogły długo służyć i działać jak najlepiej, muszą być wytrzymałe i solidnie wykonane, jak również odporne na czynniki atmosferyczne. Oświetlenie do ciągnika musi pozwalać na długie i efektywne działanie. Sprawnie działające lampy poprawiają widoczność na drodze, co jest szczególnie ważne po zmroku i podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Dodatkowo, właściwie działające lampy informują również o tym, jakie manewry chcą wykonać inni uczestnicy ruchu drogowego, co oznacza, że kierowca może w porę zareagować. To z kolei przekłada się na zmniejszoną liczbę wypadków i kolizji drogowych.

Lampy do ciągnika mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Odpowiadają za oznakowanie pojazdu, oświetlają drogę, a także wskazują na manewry wykonywane przez innych kierowców. Świadomość, jak zachowają się inni uczestnicy ruchu, pozwalają zyskać na czasie i odpowiednio zareagować, co przekłada się na zminimalizowanie ryzyka kolizji i wypadku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a