R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaDlaczego wybieramy soczewki miesięczne?

Dlaczego wybieramy soczewki miesięczne?

Dostępne na rynku soczewki kontaktowe różnią się między sobą okresem użytkowania. Możemy wybrać dla siebie soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne lub nawet roczne czy dwuletnie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, skąd bierze się duża popularność soczewek miesięcznych.

Soczewki kontaktowe, w przeciwieństwie do okularów, można nosić tylko przez ściśle określony czas. Poszczególne szkła, na przykład jednodniowe lub miesięczne, różnią się od siebie zestawem cech, które sprawiają, że są one odpowiednie do użytkowania w konkretnym okresie. Przykładowo soczewki jednodniowe są zazwyczaj znacznie cieńsze od szkieł wielokrotnego użytku. Wybór konkretnego rodzaju szkieł zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji użytkownika. Bardzo dużą popularnością wśród pacjentów cieszą się kontakty miesięczne, które niewątpliwie mają wiele zalet.

Czym są soczewki miesięczne i jakie są ich zalety?

Soczewki miesięczne, tak jak wskazuje sama ich nazwa, są przeznaczone do stosowania przez jeden miesiąc. Gdy okres ten upłynie, soczewki takie wyrzucamy i wymieniamy je na nowe. Dużą zaletą soczewek miesięcznych jest ich popularność. Każdy szanujący się producent ma takie kontakty w swojej ofercie, dzięki czemu jako klient możemy przebierać wśród wielu produktów dostępnych na rynku.

Miesięczne szkła, ze względu przedłużonych okres ich użytkowania, muszą cechować się też dobrymi materiałami, z których je wykonano. Zazwyczaj są to soczewki silikonowo-hydrożelowe, odznaczające się wysoką przepuszczalnością gazów. Kontakty wykonane z takiego materiału zapewniają aż pięciokrotnie większy przepływ tlenu w porównaniu do zwykłych soczewek. Dzięki temu oczy zachowują swą wyrazistość, a gałki oczne pozostają białe.

Materiał silikonowo-hydrożelowy zapewnia też wyższy komfort noszenia soczewek. Oczy nie tylko lepiej „oddychają”, ale też pozostają właściwie nawilżone. Co ważne, oprócz wygody użytkowania takich soczewek, istotną zaletą jest również ich cena. Choć szkła jednodniowe lub tygodniowe są tańsze w zakupie, to warto pamiętać, że starczają na krócej. Tymczasem w przypadku soczewek miesięcznych wystarczą nam zaledwie 24 kontakty na rok.

Jak dbać o soczewki miesięczne?

Miesięczne szkła należy odpowiednio dobrać, a następnie – już podczas użytkowania – właściwie o nie dbać. Użytkowanie soczewek wielokrotnego użytku, w przeciwieństwie do jednodniowych, wiąże się bowiem z koniecznością zadbania o ich odpowiednią pielęgnację.

Standardowych soczewek miesięcznych powinniśmy używać przez 30 dni, zdejmując je na noc. Wyjątkiem od tej reguły są jedynie niektóre szkła, w przypadku których producent dopuszcza noszenie ich bez zdejmowania przez okres nie dłuższy, niż tydzień. Eksperci odradzają też branie kąpieli w soczewkach, gdyż mogą się na nich osadzać żyjące w wodzie mikroorganizmy, które mogą potem przedostać się do naszych oczu.

Za każdym razem po wyjęciu miesięcznych szkieł powinniśmy je dokładnie wypłukać za pomocą odpowiedniego płynu, po czym umieścić w sterylnych pojemniczkach wypełnionych płynem do soczewek. Regularnego czyszczenia soczewek nie powinniśmy zaniedbywać, gdyż czynność ta pozwala pozbyć się zanieczyszczeń, które mogą gromadzić się na szkłach podczas użytkowania. Odpowiednio pielęgnowane kontakty z pewnością będą bezpiecznie i komfortowo spełniać swoją funkcję przez cały okres użytkowania.

Pamiętaj, by przed pierwszym zakupem soczewek lub ich zmianą na inne zawsze zasięgać porady specjalisty. Upewni się on, że przepisane moce są dla Ciebie odpowiednie, a same szkła są właściwie dopasowane do Twoich oczu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a