R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaOkulary przeciwsłoneczne - idealne nie tylko na lato!

Okulary przeciwsłoneczne – idealne nie tylko na lato!

Okulary przeciwsłoneczne kojarzą nam się często z latem i upalnymi dniami skąpanymi w słońcu. Warto jednak pamiętać, że o odpowiednią ochronę oczu dobrze jest dbać przez cały rok.

Każdy zapewne zna powiedzenie „jak dbasz, tak masz”. Oczy są niezwykle istotnym narządem, o który warto dbać, jeśli chcemy zachować ich zdrowie jak najdłużej. Jednym ze sposobów ochrony oczu przed promieniowaniem UV oraz czynnikami zewnętrznymi jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Dobrze dobrane okulary mogą też dodać nam stylowego wyglądu.

Zalety noszenia okularów przeciwsłonecznych

Podstawowym celem noszenia okularów z przyciemnianymi szkłami jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym. W powszechnej opinii takie promieniowanie występuje głównie latem, gdy słońce jest najwyżej nad horyzontem. To nieprawda! Na silne promieniowanie jesteśmy narażeni również jesienią czy zimą, gdy słońce znajduje się niżej na niebie, przez co może nas oślepiać. Zimą dodatkowo promienie słońca odbijają się od śniegu, co powoduje najgorsze możliwe połączenie dla naszych oczu.

Okulary przeciwsłoneczne nie tylko zapobiegają oślepieniu przez słońce, ale też zapewniają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Izolują oczy od czynników zewnętrznych, takich jak piasek, kurz, czy wiatr, a także pomagają chronić przed chorobami, takimi jak zapalenie spojówek czy zaćma. Kierowcy z pewnością docenią znaczenie okularów przeciwsłonecznych w bezpiecznym przemieszczaniu się samochodem, a miłośnicy dobrego stylu dodadzą, że okulary potrafią być ciekawym elementem modnej stylizacji.

Jak wybrać dobre okulary przeciwsłoneczne?

Okulary okularom nierówne, dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiedniego produktu dla naszych potrzeb. Najważniejszym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona przed promieniowaniem UV, dlatego warto wybrać produkt cechujący się odpowiednim filtrem UV. Okulary, które całkowicie blokują promieniowanie UVA i UVB są sygnowane oznaczeniem UV400.

Podczas wybierania okularów warto też zwrócić uwagę na filtr polaryzacyjny. Tak zwane „polaroidy” chronią nasze oczy przed promieniami słońca odbijającymi się od różnych powierzchni – na przykład od asfaltu, śniegu czy wody. Polecane są szczególnie kierowcom, a także osobom lubiącym aktywności na świeżym powietrzu i różnego rodzaju sporty.

Co ważne, nawet jeśli szkła okularów są bardzo ciemne, nie oznacza to, że takie okulary będą nam zapewniać pełną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Właśnie dlatego warto kupować okulary w sprawdzonych, specjalistycznych sklepach, gdzie możemy liczyć na fachowe doradztwo i gwarancję wysokiej jakości produktu. Tylko wtedy możemy być pewni, że nasze oczy są całkowicie bezpieczne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a