R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaDyski zewnętrzne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć przed zakupem

Dyski zewnętrzne – wszystko, co musisz o nich wiedzieć przed zakupem

Obecnie coraz więcej informacji gromadzimy w formie cyfrowej. Do wyboru mamy dwie możliwości ich przechowywania – w chmurze dostępnej online oraz na dyskach zewnętrznych pozbawionych dostępu do internetu. W naszym poradniku podpowiadamy, na czym powinieneś się skupić, wybierając dysk zewnętrzny do przechowywania danych z dala od sieci. 

Dlaczego warto wybrać dysk zewnętrzny? 

Dyski zewnętrzne cieszą się olbrzymią popularnością z kilku powodów. Pierwszym jest ich pojemność. W porównaniu do powszechnie stosowanych nośników pendrive, dysk przenośny pozwala przechowywać olbrzymie ilości danych. Dla porównania – najczęściej spotykane pendrive’y mają pojemność kilkudziesięciu GB (gigabajt). Dysk zewnętrzny – 1 TB (terabajt) to wcale nie jest rzadko spotykany model. W naszym sklepie https://www.neo24.pl/komputery/nosnikipamieci/dyskizewnetrzne.html sprawdź, wśród jakich pojemności możesz wybierać. 

Nie bez znaczenia pozostaje również ich mobilność. Co prawda nie zawsze musimy mieć pod ręką nasze największe pliki cyfrowe. Kiedy jednak chcesz wybrać się do przyjaciół na weekendowy seans ulubionego serialu czy filmu, pliki możesz wygodnie zabrać ze sobą właśnie na dysku przenośnym. 

Ostatnią, ale nie mniej istotną cechą dysku zewnętrznego, jest bezpieczeństwo. Jak już wspomnieliśmy, dysk zewnętrzny to sposób, by uniknąć przechowywania plików w chmurze. Co prawda systemy informatyczne obsługujące archiwa są coraz pewniejsze. Mimo to nie wszystkie informacje koniecznie należy przechowywać online. Ma to znaczenie przede wszystkim dla właścicieli i pracowników firm, którzy muszą dbać o ochronę danych swoich klientów. 

Co powinien mieć dobry dysk zewnętrzny? 

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest przede wszystkim od tego, do czego zamierzasz używać swojego dysku. Przedstawiamy wiec skrót najistotniejszych informacji. Potrzebujesz więcej informacji? W naszym przewodniku wybieramy dodatkowy nośnik pamięci i zdradzamy najistotniejsze detale. 

HDD czy SSD? 

Od kilku lat nowsze modele SSD wypierają w sklepach urządzania o napędzie talerzowym, czyli dyski HDD. Najważniejszą różnicą między nimi jest ich budowa – Hard Disk Drive (HDD) jest tańszy i bardziej pojemny, ale równocześnie cięższy i głośniejszy. Solid-state Drive (SSD) jest natomiast wygodniejszy do przenoszenia ze względu na mniejszą wagę i większą odporność na wstrząsy. Jednak w cenie niewielkiego dysku SSD kupić można dwa, czy nawet trzy razy bardziej pojemny dysk SSD. 

Pojemność 

To jedna z najważniejszych cech dysków zewnętrznych oraz główny powód wyboru takiego, a nie innego modelu. Jak już wyjaśniliśmy, opcją bardziej opłacalną ekonomicznie jest dysk HDD. Pojemności dysków mogą się wahać od 128 GB to 4 TB, przy czym jeśli potrzebujesz bardziej pojemnego modelu, znajdziesz go wśród dysków HDD.

R e k l a m a