R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaEKUZ czy polisa ubezpieczeniowa? Na czym polegają różnice?

EKUZ czy polisa ubezpieczeniowa? Na czym polegają różnice?

Niektórym wydaje się, że EKUZ w pełni zastępuje tradycyjne ubezpieczenie. Tak jednak nie jest, a nieznajomość różnic może doprowadzić do nieprzyjemnych pomyłek. Dlatego też chcielibyśmy wyjaśnić, dlaczego w naszym mniemaniu polisa jest bardziej wszechstronnym rozwiązaniem. 

Czym jest EKUZ?

Na początek zacznijmy od EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Oferuje nam ona pomoc na terenie państw należących do Unii Europejskiej oraz EFTA. Otrzymamy dzięki niej bezpłatną pomoc medyczną. Musimy jednak wiedzieć, że nie pokrywa ona wszystkich wydatków.

Z tego powodu może zdarzyć się, że będziemy musieli z własnej kieszeni opłacić operację, a poniesione koszty nie zostaną nam zwrócone. Co więcej, w każdym państwie EKUZ obejmuje inne usługi, dlatego zawsze należy zobaczyć, co takiego jest nam gwarantowane w danym państwie.

Ważne informacje o EKUZ

Wniosek o wydanie takiej karty może zgłosić każda osoba, która opłaca w Polsce składki zdrowotne, członek rodziny, którego zgłosiliśmy do funduszu, a także kobieta w ciąży. W każdym przypadku zakres ochrony jest identyczny.

Inaczej jednak sprawa wygląda z ważnością tego dokumentu. Sytuacja wygląda następująco:

  • Emeryci – 5 lat
  • Pracownicy, przedsiębiorcy, rolnicy – 6 miesięcy
  • Kobiety w ciąży, dzieci z polskim obywatelstwem (albo statusem uchodźcy) – 6 miesięcy
  • Bezrobotni, którzy są zarejestrowani w Urzędzie pracy – 2 miesiące
  • Osoby z niskim dochodem, które otrzymują wsparcie socjalne – 90 dni

Zawsze zwracajmy uwagę na to, czy nasza karta EKUZ jest nadal aktualna. Istotne jest zachowanie ciągłości ważności dokumentu, jeśli nie chcemy narażać się na koszty związane z pomocą medyczną w innym państwie. 

Co daje ubezpieczenie turystyczne?

Przede wszystkim polisa turystyczna jest znacznie bardziej elastyczna. Dzięki niej możemy ubezpieczyć się na wiele różnych ewentualności. Wszystko zależy od tego, jakie są nasze potrzeby. Niektórym wystarczy podstawowy pakiet, inni wolą być gotowi na każdą ewentualność, od kradzieży bagażu po pokrycie kosztów pogrzebu i transportu ciała do Polski.

Na pewno warto sprawdzić, jakie opcje są nam oferowane. Możemy w tym celu skorzystać z porównywarki, która pokaże nam, jakie mamy możliwości: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/0.html. Warto dokładnie przyjrzeć się temu, co jest nam oferowane, ponieważ często w tej samej cenie różni ubezpieczyciele oferują nam odmienne pakiety. Nie jest więc tak, że jedyną różnicą jest cena. Dlatego zwracajmy uwagę na to, co dana polisa zawiera. 

Naszym zdaniem jadąc na wakacje do innego kraju, powinniśmy być w jakiś sposób zabezpieczeni. Karta EKUZ da nam podstawową ochronę i jest to już jakieś rozwiązanie. Jeśli jednak chcemy być przygotowani na różne sytuacje, to polisa ubezpieczeniowa będzie lepszym rozwiązaniem. Dzięki niej w sytuacji kryzysowej nie będziemy musieli zastanawiać się nad tym, skąd weźmiemy pieniądze na wizytę u lekarza, operację czy rehabilitację. Jeśli stanie się coś złego, będziemy mieli ubezpieczyciela po naszej stronie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments