Logistyka to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż w kraju. Polskie i zagraniczne firmy decydują się na inwestycje w powierzchnie magazynowe służące do składowania surowców, półproduktów i produktów, a także do przeładunku towarów. Magazyny są również wynajmowane innym przedsiębiorstwom, które potrzebują miejsca do składowania, ale nie mają odpowiednich środków na tworzenie własnych. Jeżdżąc po Polsce, można odnieść wrażenie, że budowa magazynów to nasza narodowa specjalność. Ale czy ilość powstających obiektów ma realny wpływ na rynek pracy? Jak chłonna jest branża logistyczna? Ilu potrzebuje pracowników? Kto ma szanse na znalezienie zatrudnienia i na dobre zarobki?
Miejsca pracy w nowych magazynach – ile ich jest?
Bezrobocie w Polsce systematycznie spada. W czerwcu 2024 r. wynosiło ono 4,9%, co jest najlepszym wynikiem od początku III RP. Jak się okazuje, niemała w tym zasługa branży logistycznej. Aktualnie w Polsce aktywnych zawodowo jest powyżej 15,1 mln osób, z których aż 1,1 mln pracuje właśnie w TSL. Logistyka zatrudnia więc rekordową ilość ponad 7% wszystkich osób pracujących w Polsce.
Samych magazynierów mamy obecnie ok. 280 tys. Większość z nich to mężczyźni, którzy stanowią ¾ pracowników zatrudnionych na tym stanowisku. Każdego dnia na portalach z ofertami publikowane są setki ogłoszeń firm poszukujących magazynierów.
Najczęściej nowym pracownikom proponowana jest płaca minimalna. Dorobić do wypłaty można w tych firmach, które oferują nadgodziny lub pracę w weekendy. Z czasem, po zdobyciu doświadczenia, płaca wzrasta. Średnio magazynier zarabia w Polsce ok. 5500 zł brutto miesięcznie. Wiele przedsiębiorstw zapewnia dodatkowo benefity, np. w postaci obiadów pracowniczych, darmowych dojazdów do pracy, prywatnej opieki zdrowotnej, ubezpieczenia na życie czy karnetów na obiekty sportowe.
Jacy pracownicy magazynowi są potrzebni na rynku?
Aby zostać magazynierem, nie jest potrzebne konkretne wykształcenie. Liczy się przede wszystkim zdolność pracy pod presją czasu, tężyzna fizyczna oraz umiejętność obsługi systemu magazynowego, czego najczęściej można nauczyć się już na miejscu.
Jeśli jednak chcesz należeć do mniejszości, która zarabia na magazynie powyżej średniej krajowej, musisz postarać się o zdobycie pożądanych przez pracodawców umiejętności. W cenie są osoby posiadające uprawnienia na wózek widłowy oraz do pracy na wysokościach.
Jak znaleźć zatrudnienie w nowym obiekcie magazynowym?
Ofert pracy dla magazynierów jest naprawdę sporo. Niestety, w związku z tym istnieje duża obawa natrafienia na przedsiębiorcę, który nie jest do końca uczciwy – nie wywiązuje się z umów albo źle traktuje pracowników.
Nie ryzykuj – ofert pracy dla magazyniera szukaj tylko w sprawdzonych portalach, cieszących się wysokim zaufaniem społecznym i dobrą opinią. Na https://www.gowork.pl/opinie/uslugi-magazynowania;kat możesz również zapoznać się z ocenami, wystawianymi przez pracowników pracodawcom. Dzięki temu unikniesz podpisania umowy z nierzetelną firmą.
Rynek pracy w logistyce w Polsce i za granicą
Sektor logistyczny rozwija się nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Pod względem powierzchni magazynowej i ofert pracy, Polska należy jednak do europejskich liderów – wyprzedzają nas tylko Niemcy, Wielka Brytania oraz Włochy.
Tendencja jest zdecydowanie wzrostowa – od 2022 r. aż 30% nowych magazynów w Europie powstaje właśnie na terenie Polski – to blisko 10 mln mkw. powierzchni magazynowej rocznie! Oznacza to, że miejsc pracy na magazynach będzie przybywać.