R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaJakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2024 roku?

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny w 2024 roku?

Kredyt hipoteczny jest jednym z najważniejszych produktów w polskich bankach. Wysokie ceny nieruchomości sprawiają, że mało kto ma szansę na kupno wymarzonego M za gotówkę. Większość nabywców finansuje zakup nieruchomości kredytem hipotecznym. Zobowiązania tego typu opiewają zwykle na wysokie kwoty i cechują się długim, kilkunastoletnim lub kilkudziesięcioletnim okresem spłaty. Od razu warto zaznaczyć, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego w 2024 roku wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wymagań. Jakich? W dzisiejszym artykule wszystko Ci wyjaśnimy.

Odpowiednia zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to kluczowy i najbardziej istotny warunek, jaki musi spełnić osoba ubiegająca się o kredyt na zakup mieszkania lub budowę domu jednorodzinnego. To jeden z czynników decydujących o tym, czy instytucja udzieli nam finansowania na cele związane z nieruchomością. Aby przekonać bank o naszej wiarygodności podczas ubiegania się o wsparcie finansowe, musimy wykazać, że będziemy w stanie spłacać zaciągnięty kredyt zgodnie z ustalonym harmonogramem. Jeśli planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, musisz być przygotowany na to, że każdy bank bardzo dokładnie zweryfikuje Twoją sytuację materialną. W trakcie badania zdolności kredytowej pod uwagę brane są m.in. dochody, historia kredytowa oraz aktualne zobowiązania finansowe. Wysokie zarobki, stałe i stabilne źródło dochodów oraz niskie koszty utrzymania gospodarstwa domowego znacząco zwiększają szanse na uzyskanie kredytu. Ważnym czynnikiem jest także dobra historia kredytowa w BIK, która pozytywnie wpływa na ocenę naszej zdolności kredytowej. Uwaga: podpisanie umowy bankiem, a tym samym uruchomienie środków, może nastąpić dopiero po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej: https://www.creditspace.pl/umowa-kredytowa-kredyt-hipoteczny/.

 

Wkład własny do kredytu hipotecznego w 2024 roku

Jednym z podstawowych wymagań odnośnie do kredytu hipotecznego jest zgromadzenie pewnej sumy oszczędności. Stanowią one wkład własny kredytobiorcy w inwestycję, o której finansowanie zwraca się do banku. Należy zaznaczyć, że wartość wkładu własnego jest ustalana procentowo, a nie kwotowo. W przypadku kupna mieszkania lub domu banki najczęściej żądają wkładu własnego w wysokości co najmniej 10% wartości nieruchomości. Co istotne, wkład własny przy standardowym kredycie hipotecznym jest obowiązkowy. Oznacza to, że gdy chcemy kupić mieszkanie lub dom na kredyt, musimy najpierw znaleźć środki na pokrycie wkładu. Wymóg ten obowiązuje zarówno w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Istotną funkcję pełni w tym kontekście umowa rezerwacyjna: https://www.creditspace.pl/umowa-rezerwacyjna/. To często wykorzystywane narzędzie, które pozwala na kontrolowanie procesu sprzedaży i ochronę interesów. Jeśli chcemy zarezerwować interesujące nas mieszkanie, umowa rezerwacyjna umożliwia nam zabezpieczenie opcji zakupu nieruchomości w określonym terminie oraz daje czas na przygotowanie formalności kredytowych przed finalizacją umowy. W tym czasie możemy skoncentrować się np. na uzbieraniu wymaganego wkładu własnego na kredyt hipoteczny.

 

Scoring kredytowy – czym jest ocena punktowa przy kredycie?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że proces uzyskania wsparcia finansowego może być złożony i bardzo czasochłonny. Kiedy składasz wniosek o kredyt, bank będzie chciał na wszelkie sposoby zabezpieczyć się przed ewentualnym ryzykiem ponoszonym w związku z wypłaceniem pieniędzy. Przede wszystkim będzie dokładnie analizował Twoją zdolność kredytową i historię kredytową. Istotnym narzędziem wykorzystywanym przez instytucje finansowe jest także tzw. scoring kredytowy: https://www.creditspace.pl/scoring-kredytowy/. Najprościej rzecz ujmując, jest on oceną punktową wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy. Im wyższa punktacja, tym większa szansa na uzyskanie kredytu. Z kolei niższy wynik scoringu może skutkować odmową udzielenia kredytu.

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

0 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments