R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaInwestycja w nieruchomości - czy ochronią przed inflacją?

Inwestycja w nieruchomości – czy ochronią przed inflacją?

Galopująca inflacja zmusza do znalezienia sposobów na ochronę zakumulowanego przez lata kapitału. Jednym z popularnych rozwiązań jest inwestycja w nieruchomości.

Galopująca inflacja zmusza do znalezienia sposobów na ochronę zakumulowanego przez lata kapitału. Jednym z popularnych rozwiązań jest inwestycja w nieruchomości.

Zakup nieruchomości może ochronić nasze oszczędności przed stale rosnącą inflacją lub zminimalizować jej oddziaływanie, jednak aby inwestycja przyniosła oczekiwany efekt, trzeba wiedzieć w co, i jak zainwestować. Rozważania trzeba zacząć od horyzontu czasowego jaki nas interesuje. Inaczej należy ulokować pieniądze w przypadku projektów kilku letnich, a inaczej jeśli inwestujemy na dekady. 

Kolejnym czynnikiem, który trzeba rozważyć to czy zależy nam na inwestycji pasywnej, czyli nie angażującej naszego czasu. Tutaj największą popularnością cieszą domy i mieszkania, które wynajmujemy długoterminowo. Jeszcze lepsze stopy zwrotu potrafią przynieść inwestycje w powierzchnie użytkowe do wynajęcia. Jednak jest to jedna z najtrudniejszych form inwestowania, która wymaga dużej wiedzy.

Drugą opcją są inwestycje w nieruchomości na wynajem krótkoterminowy. Zakup domu czy mieszkania zlokalizowanego w miejscowości turystycznej, potrafi przynieść wymierne zyski, jednak wymaga znacznie większego nakładu czasu. Niestety ten sposób lokaty kapitału jest podatny na zdarzenia losowe.

Flipowanie pojawiło się na Polskim rynku przed kilkoma laty i stało jedną z modniejszych form inwestycji w nieruchomości. House Flipping polega na zakupie nieruchomości w okazyjnej cenie. Zazwyczaj taka nieruchomość wymaga remontu, ma wady prawne lub inne czynniki, które sprawiają, że można kupić ją dużo poniżej wartości rynkowej. Następnie inwestor remontuje mieszkanie lub usuwa wady prawne i w krótkim czasie sprzedaje z dużym zyskiem. W 2022 roku ta forma inwestycji staje się coraz mniej opłacalna z powodu rosnących stóp procentowych.

W ujęciu wieloletnim ceny nieruchomości realnie cały czas wzrastają, w związku z czym inwestycja w nieruchomości pozwoli ochronić nasz kapitał przed galopującą inflacją lub przynajmniej zminimalizować jej oddziaływanie na nasz portfel. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a