R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaJak wybrać dobry plecak szkolny? Sprawdź przed zakupem!

Jak wybrać dobry plecak szkolny? Sprawdź przed zakupem!

Plecak szkolny to podstawowe wyposażenie każdego ucznia, dzięki któremu może mieć on przy sobie wszystkie niezbędniki do nauki. Jak się okazuje, wybór odpowiedniego modelu wcale nie musi być taki prosty – konieczne będzie zwrócenie uwagi na wiele aspektów. Co jest szczególnie ważne dla zapewnienia komfortu i wygody ucznia? Warto się temu dokładnie przyjrzeć.

Plecak czy tornister?

Mając na myśli plecaki szkolne, wiele osób może wyobrażać sobie również tornistry, które, choć podobne, różnią się konstrukcją, a przez to też właściwościami. Rozróżnienie obu tych opcji pozwoli na poznanie, która z nich będzie lepsza w danym przypadku. Czym się od siebie różnią?

 • Plecaki szkolne – posiadają dużą pojemność i wiele różnego rodzaju przedziałów. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów i wielkości, przez co mogą być dobrane do każdego wieku. Co ważne, ważą one bardzo mało, przez co nie obciążają kręgosłupa, który i tak musi nosić wiele podręczników. Wadą plecaków jest słabe rozłożenie ciężaru na plecach i brak odpowiednich usztywnień – może to powodować bóle kręgosłupa, a nawet i jego wady.
 • Tornistry szkolne – bardzo popularne wśród młodszych dzieci, tornistry posiadają sztywną konstrukcję, która pomaga w zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Niestety, mają też dość małą pojemność i same w sobie są ciężkie, co nie pomaga małym dzieciom.

Można się też spotkać z niszowymi opcjami, takimi jak plecako-walizki na kołach, jednak nie są one zbyt powszechne. Wiedząc już o rozróżnieniach, warto przyjrzeć się bliżej samym plecakom – co wpływa na odpowiedni wybór?

Jak dobrać wagę plecaka?

Każdy powrót do szkoły jest dla dziecka początkiem noszenia jeszcze cięższych i grubszych podręczników, przez co sam plecak nie powinien dokładać ciężaru. Tutaj można spotkać się z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka, który dzieli dzieci na dwie grupy – uczęszczające do klas 1-3 oraz będące na późniejszym etapie edukacji. Jakie ciężary mogą one nosić?

 • Dzieci w klasach 1-3 – tutaj zalecania mówią o plecakach, które nie są cięższe, niż 1,2 kg.
 • Dzieci powyżej 3. klasy – zalecenia wskazują na plecaki do 1,4 kg.

Ciekawszym aspektem jest maksymalny ciężar plecaka po załadowaniu – nie powinien przekraczać on 15% wagi dziecka. Co oznacza, że dziecko ważące 35 kg nie może nosić plecaka cięższego, niż 5,25 kg. Polska rzeczywistość szkolna jednak wcale się tym nie przejmuje – dzieci zwykle muszą dźwigać plecaki, które o kilka kilogramów przekraczają tę granicę. Dlatego tak ważne jest, aby szukać plecaków, które same w sobie są lekkie, gdyż łatwiej zmienić to, niż system oświaty.

Jak pojemny powinien być plecak?

Tutaj znów trzeba powrócić do wieku dzieci – plecaki młodzieżowe będą miały inną pojemność od opcji pierwszoklasistów. Jak dokładnie przedstawiają się te wartości?

 • Przedszkolaki – nie można zapomnieć o najmłodszych dzieciach, którym przydadzą się plecaki o pojemności od 2 do 5 litrów. Zwykle zabierają je tylko na wycieczki, jednak zawsze mogą się przydać.
 • Klasy 1-3 – tutaj dzieci potrzebują plecaka codziennie, pakując do niego wodę, jedzenie, zeszyty oraz podręczniki. Pojemność odpowiednia waha się od 10 do 20 litrów.
 • Wyższe klasy podstawowe – tutaj trzeba skupić się na opcjach od 20 do 25 litrów, choć wiele zależy od potrzeb.
 • Klasy ponadpodstawowe – 30 litrowy plecak będzie podstawą, choć zdarza się, że nawet on może nie wystarczyć.

O czym jeszcze pamiętać?

Wszystkie te cechy powinny być zwieńczone drobnostkami, które zwiększają komfort dziecka. O czym mowa?

 • Szerokie i miękkie szelki – jest to sposób na zminimalizowanie obtarć, o które nietrudno z ciężkim plecakiem.
 • Liczne kieszenie i przegrody – jedna wielka przegroda sprawi, że dziecko nie znajdzie niczego na czas. Segregowanie pozwala też na naukę organizacji przestrzeni.
 • Usztywniony tył – odpowiednie wyprofilowanie i usztywnienie pozwoli na zmniejszenie dyskomfortu przy noszeniu.

Jak można zauważyć, wybór odpowiedniego plecaka zależeć będzie od jego ciężkości, pojemności i wielu innych cech. W tym wszystkim warto pamiętać też o kolorystyce, która powinna się dziecku w pełni podobać, aby dumnie nosiło swój plecak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a