Plecak szkolny to podstawowe wyposażenie każdego ucznia, dzięki któremu może mieć on przy sobie wszystkie niezbędniki do nauki. Jak się okazuje, wybór odpowiedniego modelu wcale nie musi być taki prosty – konieczne będzie zwrócenie uwagi na wiele aspektów. Co jest szczególnie ważne dla zapewnienia komfortu i wygody ucznia? Warto się temu dokładnie przyjrzeć.
Plecak czy tornister?
Mając na myśli plecaki szkolne, wiele osób może wyobrażać sobie również tornistry, które, choć podobne, różnią się konstrukcją, a przez to też właściwościami. Rozróżnienie obu tych opcji pozwoli na poznanie, która z nich będzie lepsza w danym przypadku. Czym się od siebie różnią?
- Plecaki szkolne – posiadają dużą pojemność i wiele różnego rodzaju przedziałów. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów i wielkości, przez co mogą być dobrane do każdego wieku. Co ważne, ważą one bardzo mało, przez co nie obciążają kręgosłupa, który i tak musi nosić wiele podręczników. Wadą plecaków jest słabe rozłożenie ciężaru na plecach i brak odpowiednich usztywnień – może to powodować bóle kręgosłupa, a nawet i jego wady.
- Tornistry szkolne – bardzo popularne wśród młodszych dzieci, tornistry posiadają sztywną konstrukcję, która pomaga w zachowaniu prawidłowej postawy ciała. Niestety, mają też dość małą pojemność i same w sobie są ciężkie, co nie pomaga małym dzieciom.
Można się też spotkać z niszowymi opcjami, takimi jak plecako-walizki na kołach, jednak nie są one zbyt powszechne. Wiedząc już o rozróżnieniach, warto przyjrzeć się bliżej samym plecakom – co wpływa na odpowiedni wybór?
Jak dobrać wagę plecaka?
Każdy powrót do szkoły jest dla dziecka początkiem noszenia jeszcze cięższych i grubszych podręczników, przez co sam plecak nie powinien dokładać ciężaru. Tutaj można spotkać się z zaleceniami Instytutu Matki i Dziecka, który dzieli dzieci na dwie grupy – uczęszczające do klas 1-3 oraz będące na późniejszym etapie edukacji. Jakie ciężary mogą one nosić?
- Dzieci w klasach 1-3 – tutaj zalecania mówią o plecakach, które nie są cięższe, niż 1,2 kg.
- Dzieci powyżej 3. klasy – zalecenia wskazują na plecaki do 1,4 kg.
Ciekawszym aspektem jest maksymalny ciężar plecaka po załadowaniu – nie powinien przekraczać on 15% wagi dziecka. Co oznacza, że dziecko ważące 35 kg nie może nosić plecaka cięższego, niż 5,25 kg. Polska rzeczywistość szkolna jednak wcale się tym nie przejmuje – dzieci zwykle muszą dźwigać plecaki, które o kilka kilogramów przekraczają tę granicę. Dlatego tak ważne jest, aby szukać plecaków, które same w sobie są lekkie, gdyż łatwiej zmienić to, niż system oświaty.
Jak pojemny powinien być plecak?
Tutaj znów trzeba powrócić do wieku dzieci – plecaki młodzieżowe będą miały inną pojemność od opcji pierwszoklasistów. Jak dokładnie przedstawiają się te wartości?
- Przedszkolaki – nie można zapomnieć o najmłodszych dzieciach, którym przydadzą się plecaki o pojemności od 2 do 5 litrów. Zwykle zabierają je tylko na wycieczki, jednak zawsze mogą się przydać.
- Klasy 1-3 – tutaj dzieci potrzebują plecaka codziennie, pakując do niego wodę, jedzenie, zeszyty oraz podręczniki. Pojemność odpowiednia waha się od 10 do 20 litrów.
- Wyższe klasy podstawowe – tutaj trzeba skupić się na opcjach od 20 do 25 litrów, choć wiele zależy od potrzeb.
- Klasy ponadpodstawowe – 30 litrowy plecak będzie podstawą, choć zdarza się, że nawet on może nie wystarczyć.
O czym jeszcze pamiętać?
Wszystkie te cechy powinny być zwieńczone drobnostkami, które zwiększają komfort dziecka. O czym mowa?
- Szerokie i miękkie szelki – jest to sposób na zminimalizowanie obtarć, o które nietrudno z ciężkim plecakiem.
- Liczne kieszenie i przegrody – jedna wielka przegroda sprawi, że dziecko nie znajdzie niczego na czas. Segregowanie pozwala też na naukę organizacji przestrzeni.
- Usztywniony tył – odpowiednie wyprofilowanie i usztywnienie pozwoli na zmniejszenie dyskomfortu przy noszeniu.
Jak można zauważyć, wybór odpowiedniego plecaka zależeć będzie od jego ciężkości, pojemności i wielu innych cech. W tym wszystkim warto pamiętać też o kolorystyce, która powinna się dziecku w pełni podobać, aby dumnie nosiło swój plecak.