Salon to, zaraz obok kuchni, pomieszczenie w domu, w którym przebywa się najwięcej czasu. Dobrze więc zaaranżować go komfortowo, praktycznie i estetycznie. Dwie pierwsze wartości są dość oczywiste. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że choćby dobór kolorów ma wpływ na samopoczucie przebywających w pokoju osób. Z tego powodu nie należy traktować żadnej z tych kwestii po łebkach. Do zaaranżowania salonu należy podejść trzeźwo, rozważając przy tym wiele różnych propozycji.
Minimalistyczne wnętrze
Minimalizm dominuje w aktualnej architekturze. Jako trend od dawna jest znany w dalekiej Azji, natomiast do Europy przywędrował stosunkowo niedawno. Zdaje się aktualnie najbardziej rozsądną z opcji wykończenia ze względu na to, że nieprędko wyjdzie z mody. Minimalizm w aranżacji przestrzeni polega na zastosowaniu drobnych dodatków w stonowanym kolorystycznie pomieszczeniu. Subtelne wykończenie wnętrza nie oznacza jednak kompozycji z małą powierzchnią. Dużo prościej osiągnąć ten efekt na sporych przestrzeniach. Duży salon to idealne miejsce na popisanie się umiejętnością aranżacji wnętrz.
Styl skandynawski
Ostatnio popularnym odłamem minimalistycznego modelu aranżacji jest styl skandynawski. Łączy on podstawowe zagadnienia minimalizmu razem z zasadami typowymi dla architektury północnej Europy. Główne założenia tego stylu to czystość, lekkość i ekologia. Dominują w nim kolory jasne, które optycznie powiększają przestrzeń. Nie brak też pastelowych dodatków. Styl skandynawski opiera się na umiejętnym łączeniu wielu faktur w jedną całość. Industrialnym sufitom nierzadko towarzyszą drewniane podłogi i na odwrót. W tkaninach dominują grube sploty wełny i lnu. Całość sprawia wrażenie bardzo przytulnej i poukładanej przestrzeni. W ten sposób idealnie nada się do dużego salonu, którego rozmiar fantastycznie połączy się z drewnianymi i pastelowymi dodatkami. Jasne kolory i duże przeszklenia zadziałają jeszcze korzystniej na jego wielkość. Całość sprawi wrażenie idealnie zgranego zespołu z naturą panującą na zewnątrz. Przy okazji salon pozostanie przytulny poprzez wykorzystanie różnych tkanin, narzut i rozsądnie rozmieszczonych mebli, jak sofy do salonu.
Wykończenie glamour
Ekstrawagancka nazwa nie jest myląca. Urządzenie w stylu glamour to w dużym stopniu zastosowanie luksusowych i bogatych rozwiązań. Swój początek wziął oczywiście na salonach hollywoodzkich gwiazd prawie sto lat temu. Nic więc dziwnego, że przejawia się sporym przepychem wszystkiego, co błyszczące. Samo nasycenie zdobieniami nie jest jednak chaotyczne. Wykończenie w stylu glamour stawia na symetrię wszędzie, gdzie to możliwe. Prowadzi to niekiedy do absurdów, ale stwarza harmonijną całość pomimo obfitości dodatków. W tak urządzonym salonie nie brak artystycznych żłobień w elementach architektury. Salon jest obowiązkowo wyposażony w kanapę i idealnie rozłożone po bokach fotele lub kolejne, mniejsze wersalki. Całość wypoczynku koniecznie jest wykonana z satyny, atłasu lub weluru. Jest to w końcu kolejny pretekst do stworzenia blasku. By wszystko mogło się idealnie mienić, konieczne jest utworzenie wielu źródeł światła. W tym celu służą rozłożone w wielu miejscach lampy z głównym żyrandolem, który zdobieniami powinien się wyróżniać nawet na tle tak bogatego wnętrza. Styl glamour jest przeznaczony dla osób, które są perfekcjonistami i lubią przepych oraz posiadają wiele pomysłów na dodatki, które mogą posłużyć jako doskonałe jego wykończenie.