Bindownica to urządzenie umożliwiające stworzenie w szybki i wygodny sposób profesjonalnie oprawionych dokumentów. Co warto o niej wiedzieć? Jak wybrać model, który będzie odpowiadał naszym potrzebom?
Bindownica do domu czy do biura?
Podstawowym czynnikiem wyboru bindownicy jest zależność od indywidualnych potrzeb – czy to prywatnych, czy zawodowych. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj oprawy oraz obszerność i częstotliwość bindowanego materiału. Na pewno inna bindownica potrzebna będzie do domu czy niewielkiego biura, a inne, profesjonalne bindownice do znacznie większych nakładów pracy, koniecznych w punktach usługowych czy dużych instytucjach. W zależności od ponoszonego nakładu pracy potrzebny będzie prosty lub zaawansowany model bindownicy.
Istotnym przy wyborze jest również sposób korzystania z dokumentacji. Bindownicę o innym rodzaju oprawy należy wybrać przy dokumentach często przeglądanych i gdzie istotne są jej szczegóły graficzne, a inną przy mało używanych dokumentach.
Modele do użytku profesjonalnego
Jeżeli bindownica ma być używana często i przy dużej ilości dokumentacji, warto rozważyć zakup bindownicy elektrycznej oraz wyposażonej w funkcje dodatkowe. Model do profesjonalnego używania musi być znacznie bardziej masywny, o mocnej, metalowej konstrukcji, wytrzymałej na duże obciążenia. Istotne znaczenie ma liczba dziurawionych jednocześnie arkuszy oraz takie dodatkowe elementy jak wyposażenie bindownicy w miernik grubości dokumentu czy mechanizm deselekcji noży.
Czym różnią się bindownice?
Bindownice różnią się głównie typem oprawy. Najpopularniejszą jest oprawa grzebieniowa, z możliwością aktualizacji bindowanych dokumentów – grzbiet można otwierać, co pozwala na dokonywanie zmian zawartości. Ponadto jej zaletą jest duży wybór średnic grzbietów, pozwalający na zbindowanie od kilku do nawet 500 stron. Oprawa w listwę zatrzaskową również pozwala na dokonywanie zmian w dokumentach, można ją otwierać i zamykać. Jej atutem jest także płaski kształt oprawy i prosty grzbiet wygodny do umieszczania opisów.
Oprawy drutowe i paskowe to trwałe i efektowne oprawy. Grzbiet drutowy sprawdza się przy sporządzaniu wszelkiego rodzaju broszur reklamowych, instrukcji, opracowań biznesowych czy kalendarzy i notatników. W oprawie paskowej dokumenty łączone są za pomocą specjalnych pasków, pozwalających na połączenie około 200 sztuk arkuszy w płaskiej i estetycznej oprawie.
Z kolei oprawa spiralowa pozwala na swobodny dostęp do zbindowanych materiałów, gdyż daje możliwość obracania o 360°. Oprawa klik jest również formą umożliwiającą modyfikację dokumentów. Łatwość jej rozłożenia i ponownego scalenia jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Idealnie sprawdza się przy różnego rodzaju notatkach oraz przy bieżącej segregacji dokumentów.
Oprawa kanałowa – introligatorska – zapewnia oprawę o wyjątkowo wysokiej jakości. Nie wymaga kleju ani dziurawienia bindowanego materiału. Polega na spięciu metalowym kanałem. Polecana jest głównie do opraw wszelkiego typu prac naukowych oraz opracowań sprawozdawczych. Oprawa termiczna zapewnia trwałą i estetyczną oprawę, bez możliwości edycji. Jej minusem jest mała odporność na rozkładanie, toteż sprawdzi się głównie przy rzadko używanych dokumentach. Zaletą jest natomiast szybkość i wygoda w użyciu oraz płaska technika oprawy.