Wybór dobrego wózka paletowego to prawdziwe wyzwanie, gdy na rynku dostępnych jest tyle ofert urządzeń różnych marek. Jak wybrać odpowiednią? Czym kierować się podczas zakupu? Czy opłaca się kupować używane paleciaki elektryczne? Tego i wiele więcej dowiecie się z naszego artykułu!
Wózki paletowe z napędem elektrycznym są uniwersalnymi i stosunkowo tanimi urządzeniami o szerokim zastosowaniu. Od wózków widłowych różnią się nie tylko podstawowymi parametrami udźwigu czy wysokości podnoszenia, ale także znacznie mniejszą i bardziej praktyczną kompaktową konstrukcją oraz dużo niższą ceną.
Z kolei od tradycyjnych paleciaków ręcznych odróżnia je wykorzystanie wydajnego napędu elektrycznego, który pozwala ułatwić i usprawnić codzienną pracę, a jednocześnie wpływa pozytywnie na maksymalne osiągi (wózki paletowe elektryczne mają większą wysokość unoszenia oraz wartość udźwigu maksymalnego).
Dzięki swoim rozmiarom oraz osiągom, wózki paletowe elektryczne wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie nie mogą pracować wózki widłowe (właśnie ze względu na swoje gabaryty), czyli:
- w niewielkich magazynach;
- w zakładach produkcyjnych i przetwórczych;
- w hurtowniach oraz hipermarketach;
- a także, co można często zauważyć, nawet na halach marketów czy sklepów.
Ponadto, wózki elektryczne bardzo dobrze sprawdzają się podczas prac związanych z załadunkiem oraz rozładunkiem towarów z ciężarówek, ponieważ są one w stanie pobrać towar wjeżdżając bezpośrednio do wnętrza naczepy. Ogranicza to konieczność samodzielnego podnoszenia ciężkich ładunków przez pracowników i pozytywnie oddziałowuje na ich komfort pracy.
Jaki wózek paletowy elektryczny wybrać?
Tych, którzy przeglądali już kiedyś oferty wózków paletowych elektrycznych nie powinno zdziwić, że pod tym hasłem kryje się nie jeden, a kilka rodzajów tych urządzeń. Wśród paleciaków z napędem elektrycznym można wyszczególnić:
- prowadzone wózki paletowe elektryczne;
- wózki paletowe elektryczne z platformą dla operatora;
- wózki paletowe elektryczne z masztem.
Kolejność w jakiej zostały wyliczone powyższe urządzenia nie jest przypadkowa: jako pierwsze zostały wymienione urządzenia o mniejszej wysokości unoszenia, natomiast ostatnie to pojazdy, które z powodzeniem radzą sobie z operacjami składowania ładunków nawet na kilkumetrowych regałach.
Wybór wózka paletowego elektrycznego zależy przede wszystkim od codziennych potrzeb przedsiębiorstwa i zadań, jakie będą mu powierzone.
Prowadzone wózki paletowe elektryczne
Jest to najpopularniejszy i najczęściej wybierany rodzaj paleciaków elektrycznych. Sprawdzają się w operacjach niskiego składowania oraz podczas prac związanych z rozładowaniem towarów.
Są łatwe w obsłudze, przez co często korzysta się z nich w marketach, magazynach niskiego składowania oraz wszędzie tam, gdzie ważne jest sprawne pobieranie ładunków prosto z wnętrza ciężarówek dostawczych.
Są najtańszymi spośród wózków paletowych elektrycznych.
Wózki paletowe elektryczne z platformą dla operatora
Paleciaki te funkcjonują tak samo, jak wózki prowadzone ręcznie, z tą różnicą, że posiadają one specjalne miejsce – niewielką platformę, na której w trakcie jazdy stoi operator. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie na dużych halach i magazynach, gdzie codziennie pokonywanych jest wiele kilometrów.
Wózki paletowe elektryczne z masztem
Należą do najdroższych spośród wszystkich wymienionych urządzeń, jednocześnie są najbardziej wydajne i charakteryzują się (dzięki posiadaniu masztu) największą maksymalną wysokością unoszenia ładunków. Są przydatne zarówno w składowaniu niskim, jak i średnim. Wykorzystuje się je przede wszystkim do prac magazynowych.
Wymienione powyżej wózki paletowe elektryczne znaleźć można na stronach:
Czy warto kupować używane paleciaki?
Jak każdy sprzęt, także i paleciaki intensywnie użytkowane z czasem tracą nieraz na wydajności, wymagają napraw, poprawek czy wymiany drobnych elementów. Jednak decydując się na zakup używanego wózka paletowego elektrycznego dobrej jakości można zakładać, iż urządzenie posłuży dłużej i będzie bardziej efektywne. Dlaczego?
Markowe wózki czy to paletowe, czy widłowe zwykle są nieco droższe od niefirmowych urządzeń, wynika to z kilku istotnych przyczyn:
- wytwarzane są z lepszej jakości komponentów;
- stosuje się w nich nowsze i bardziej wydajne systemy technologiczne, które oparte są na bardziej skomplikowanych rozwiązaniach;
- są testowane w różnych warunkach (przed wprowadzeniem urządzeń do obrotu testuje się zarówno ich wydajność, jak i trwałość czy bezpieczeństwo pracy), posiadają certyfikaty UE;
- gwarancje na zakup są długie.
Dodatkowo, atutem wyboru markowych wózków używanych jest łatwy dostęp na rynku do wymiennego osprzętu czy części. W przypadku niefirmowych wózków paletowych zdarza się, iż bywają one urządzeniami “jednorazowymi”, gdyż ich naprawa lub sprowadzanie części trwa zbyt długo i jest nieopłacalne.
Czym kierować się podczas zakupu wózka paletowego elektrycznego?
Przed zakupem paleciaka z napędem elektrycznym warto dokładnie przeanalizować i porównać dostępne na rynku oferty, pod kątem wyboru najlepszej. Koniecznie należy zwrócić uwagę na:
- stan wózka paletowego (nowy/używany);
- rocznik;
- markę i model pojazdu;
- typ urządzenia (wózek z platformą/prowadzony/z masztem);
- udźwig maksymalny;
- maksymalną wysokość unoszenia;
- wymiary urządzenia (w tym długość wideł);
- czas trwania gwarancji;
- możliwość skorzystania z innych usług lub promocji.
Warto pamiętać iż wybierając wózek paletowy elektryczny z masztem należy porównać jego wysokość z wysokością pomieszczenia, w jakim będzie się poruszał. W w przypadku wszystkich pojazdów należy zadbać o to, by dopuszczalny udźwig maksymalny nie był wartością niższą niż przeciętna waga ładunków.
Jeżeli parametry wózków paletowych są za małe, warto przemyśleć zakup innego typu wózków magazynowych, np. takich jak te dostępne tutaj.
Podsumowanie
W powyższym artykule przedstawiliśmy najważniejsze porady dotyczące zakupu wózka paletowego elektrycznego. Mamy nadzieję, że w oparciu o nie, proces wyboru oraz kupna elektrycznego paleciaka będzie łatwy i szybki, a wybrany sprzęt posłuży w firmie przez długi czas.