Choć szczotkowanie zębów to nawyk, który większość z nas nabywa już w dzieciństwie, jego skuteczność zależy od techniki i szczegółów, które często ignorujemy. Codzienne, drobne błędy mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Poznaj najczęściej popełniane z nich i dowiedz się, jak ich unikać, aby zachować zdrowy uśmiech.
Higiena jamy ustnej to fundament zdrowych zębów
Higiena jamy ustnej to element codziennej pielęgnacji, który znacząco wpływa na zdrowie całego organizmu. Regularne szczotkowanie i dbanie o zęby chroni przed próchnicą, chorobami dziąseł oraz poważniejszymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca czy problemy sercowo-naczyniowe. Niestety, mimo najlepszych intencji, wiele osób popełnia błędy podczas mycia zębów, co osłabia efektywność tego prostego, ale jednocześnie istotnego zabiegu higienicznego.
Zbyt długie i intensywne mycie zębów
Wbrew pozorom przesadne szczotkowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zbyt częste mycie zębów, kilka razy dziennie, prowadzi do nadmiernego ścierania się szkliwa. W efekcie nie jest ono w stanie skutecznie chronić tkanek.
Tak samo szkodliwe jest także zbyt długie mycie zębów, zwłaszcza jeśli wiąże się z intensywnie wykonywanym czyszczeniem ich płytki. Takie działanie, zamiast ochronić jamę ustną przed schorzeniami może podrażniać dziąsła i wywoływać ich cofanie się.
Prawidłowe mycie zębów wykonywane dwa razy dziennie — rano i wieczorem, przy zastosowaniu umiarkowanego nacisku pozwala w dostateczności zadbać o ich zdrowie, oczyścić je z resztek pokarmu i nagromadzonej płytki nazębnej.
Mycie zębów zaraz po posiłku
Kolejnym błędem popełnianym podczas higieny jamy ustnej jest mycie zębów zaraz po posiłku, zwłaszcza składającego się z kwaśnych produktów, takich jak owoce cytrusowe czy napoje gazowane. Ich spożywanie wytwarza kwaśne środowisko, które powoduje chwilowe zmiękczenie szkliwa. Z tego względu staje się ono podatniejsze na uszkodzenia podczas szczotkowania.
Prawidłowe mycie zębów powinny odbywać się po około 30 minutach po spożyciu posiłku. Ten czas pozwala ślinie zneutralizować kwasy i przywrócić odpowiednie pH w jamie ustnej.
Niewłaściwa technika szczotkowania zębów
Nieprawidłowe szczotkowanie to kolejny z najczęstszych błędów popełnianych podczas codziennej higieny jamy ustnej. Poziome, intensywne ruchy szczoteczki mogą być szkodliwe, ponieważ uszkadzają dziąsła i nie docierają do trudno dostępnych miejsc. Prawidłowe mycie zębów polega natomiast na wykonywaniu okrężnych ruchów oraz delikatnym masowaniu dziąseł. Należy podczas niego również pamiętać, aby dokładnie czyścić każdą powierzchnię — zewnętrzną, wewnętrzną oraz żujące.
Mycie zębów źle dobraną szczoteczką
Nawet najlepsza technika nie pomoże prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej w przypadku źle dobranej szczoteczki. Jeśli jej główka będzie zbyt duża, utrudni dotarcie do zębów trzonowych, a z kolei włosie o nieodpowiedniej twardości może prowadzić do uszkodzeń dziąseł lub utrudniać dokładne doczyszczenie wszystkich obszarów jamy ustnej. W związku z tym jaka szczoteczka do zębów — miękka czy twarda — będzie lepsza? Model z miękkim lub średnio twardym włosiem to uniwersalny wybór w większości przypadków.
Jak często wymieniać szczoteczkę do zębów?
Co do zasady szczoteczkę do zębów należy wymieniać co trzy miesiące lub wcześniej, jeśli włosie zaczyna się wyginać, strzępić lub tracić elastyczność. Dzięki temu można mieć pewność, że zniszczone włókna nie będą utrudniać czyszczenia jamy ustnej lub powodować podrażnień dziąseł.
Płukanie zębów po umyciu
Choć intuicyjnie wiele osób płucze usta wodą po szczotkowaniu, nie należy tak robić. Wynika to z tego, że taka praktyka usuwa z powierzchni zębów naniesiony na nie wraz z pastą fluor. W efekcie nie ma on szans właściwie zadziałać — wzmocnić szkliwo i ochronić przed rozwojem próchnicy. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy płukać zęby po umyciu jest przecząca. Po zakończeniu szczotkowania wystarczy jedynie wypluć nadmiar pasty.
Nieużywanie nici dentystycznych do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych
Sama szczoteczka to zbyt mało, aby skutecznie usunąć resztki jedzenia i płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Brak regularnego nitkowania zębów prowadzi do gromadzenia się bakterii w trudno dostępnych miejscach, co zwiększa ryzyko powstawania próchnicy i zapalenia dziąseł. Dlatego stosowanie nici dentystycznych lub będących dla nich alternatywą irygatorów wodnych co najmniej raz dziennie pozwala kompleksowo zadbać o higienę jamy ustnej.
Unikanie tych pięciu najczęściej popełnianych błędów związanych z higieną jamy ustnej pozwoli Ci zachować piękne i co najważniejsze zdrowe zęby na długi czas. Jeśli masz natomiast wątpliwości co do swojej techniki lub chcesz dowiedzieć się więcej o profilaktyce między innymi próchnicy, pomoc w tej kwestii możesz uzyskać w gabinetach dentystycznych, takich jak klinika stomatologiczna DentalSand w Gdyni. Dentyści mogą pomóc Ci zadbać o zdrowie jamy ustnej, nie tylko lecząc występujące w niej schorzenia, ale także doradzając przy wyborze odpowiedniej szczoteczki, pasty do zębów czy metod szczotkowania.