R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaPolskie klasyki prozatorskie, które warto przeczytać bez względu na wiek –...

Polskie klasyki prozatorskie, które warto przeczytać bez względu na wiek – poznaj je!

Literatura polska jest bogata, przepiękna, kreatywna i arcyciekawa. Wielu ludziom kojarzy się jednak z obowiązkowymi lekturami szkolnymi, które dla małych dzieci często bywają trudne do przebrnięcia. Warto jednak w dorosłym wieku zrewidować swoje spojrzenie na polskie klasyki, bo oferują one naprawdę dużo. Zaczynamy! 

Dlaczego warto sięgnąć po polską klasykę prozy?

Klasyczna literatura pomaga w budowaniu świadomości i tożsamości kulturowej. Nie da się być człowiekiem znikąd, a lektura polskich tekstów kultury sprawi, że doskonale zrozumiesz swoje korzenie i to, dlaczego jesteśmy takimi, a nie innymi ludźmi jako społeczeństwo. 

Dzieła literackie z klasycznego kanonu to także wartości uniwersalne – miłość, przyjaźń, nienawiść, śmierć, walka o ideały, o swoje poglądy, o ojczyznę. Dzięki lekturze klasyków łatwiej Ci będzie zrozumieć historię Polski, meandry i zawiłości różnych ustrojów, a także ciąg przyczynowo-skutkowy wydarzeń następujących po sobie. 

Klasyki prozy są także inspiracją dla współczesnej literatury, więc jeżeli lubisz czytać żyjących autorów – miej na uwadze, że często odwołują się oni do toposów, cytatów czy intertekstualnych odniesień pochodzących właśnie z kanonu klasycznego.

Najważniejsze polskie klasyki, które musisz znać 

Przed Tobą lista klasyków, które szczególnie polecamy Twojej uwadze – naprawdę warto się z nimi zapoznać: 

  1. Eliza Orzeszkowa – Nad Niemnem, czyli wątek miłości i dziedzictwa narodowego na tle prawdziwej polskiej wsi. 
  2. Władysław Reymont – Chłopi, czyli wiejskie życie i społeczne przemiany w Polsce. 
  3. Henryk Sienkiewicz – Quo Vadis opowiadające o dylematach natury moralnej i etycznej w czasach wczesnochrześcijańskich. 
  4. Bolesław Prus – Lalka, czyli relacje, złożoność miłości, ambicje albo ich brak.
  5. Witold Gombrowicz – Ferdydurke opowiadający o dojrzewaniu i konwenansach społecznych ujętych w bardzo nietypowy sposób.
  6. Zofia Nałkowska – Granica, czyli trudne wybory życiowe i, nomen omen, granica moralności. Powieść psychologiczna. 
  7. Adam Mickiewicz – Dziady, czyli jedno z najbardziej znanych polskich dzieł. Obrzędy ludowe, duchowość, niepodrabialny styl, klasyka klasyki. 
  8. Stefan Żeromski – Wierna Rzeka, czyli młodość, przyjaźń i życie w wiejskim, typowo polskim krajobrazie. 

Lista klasyków jest, rzecz jasna, dużo dłuższa, ale powyższe propozycje to pewien punkt wyjścia, choć zachęcamy do dalszego zgłębiania tematu. Możesz sięgnąć również po literaturę autorstwa Juliusza Słowackiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Tadeusza Konwickiego czy Olgi Tokarczuk, choć nie są to wszystko typowo klasyczni przedstawiciele literatury. 

Jeżeli dodatkowo interesuje Cię poezja – Czesław Miłosz i Wisława Szymborska to doskonały kierunek. Poezja również pomoże Ci zrozumieć niuanse różnych epok literackich, dzięki czemu lektura współczesnej prozy może okazać się dużo bardziej bogata, niż Ci się wcześniej wydawało. 

Miłego zagłębiania się w świat przepięknej, polskiej literatury! 

Artykuł sponsorowany

R e k l a m a
Subscribe
Powiadamiaj o
guest

0 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments