Kocioł na ekogroszek czy na biomasę?

0

Wiele osób staje przed pytaniem czy do ogrzewania wybrać kocioł na ekogroszek czy jednak opalać biomasą. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który sposób wybrać – każdy ma swoje wady i zalety.

Wybierając kocioł przemysłowy do ogrzewania ogromnych powierzchni szczególnie należy wziąć pod uwagę paliwo i technologię jaką wybierzemy do realizacji tego zadania. Z racji, że piece przemysłowe spalają spore ilośc ekogroszku czy biomasy różnica w kosztach użytkowania może być znaczna.

Kotły na biomasę zdecydowanie wygrywają pod względem ekologi. Pomimo faktu, iż kotły na ekogroszek posiadają sprawność cieplną sięgając 89% to są bardziej uciążliwe dla środowiska. Dodatkowo popiół z pieca na pellet można użyć jako naturalny nawóz czego nie można powiedzieć o odpadzie z ekogroszku.

Niewątpliwą zaletą zasilania ekogroszkiem jest znacznie mniejsza objętość paliwa i wygoda użytkowania. Obsługa kotła sprowadza się do okresowego napełniania kosza zasypowego ekogroszkiem oraz usuwania popiołu raz na kilka dni – kotły nie wymagają stałego rozpalania, a paliwo dozowane jest przez automatyczny podajnik ślimakowy. Ekogroszek zawojował rynek przede wszystkim dlatego, że jest to paliwo o fantastycznym stosunku jakości do ceny. Pali się długo, wydajnie, daje dużo ciepła i pozostawia niewiele spieków.

W przypadku obu systemów ogrzewania warto zadbać o wysokiej jakości i sprawności kocioł oraz jak najlepsze paliwo.

R e k l a m a
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments