R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaKocioł przemysłowy czy pompa ciepła. Co wybrać do firmy?

Kocioł przemysłowy czy pompa ciepła. Co wybrać do firmy?

Niestety ciężko jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie sprawdzi się do ogrzewania Państwa przypadku. Zarówno pompy ciepła jak i kotły przemysłowe mają swoje wady i zalety. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, dlatego poniżej przedstawimy nasze rozważania na temat każdego z rozwiązań. Oczywiście każdy przypadek jest inny i przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poradzić się doświadczonego fachowca.

Kotły przemysłowe – wady i zalety

Dotychczas kotły przemysłowe postrzegane były jako rozwiązanie mało ekologiczne. Jednak technologia spalania cały czas jest ulepszana i najnowsze kotły spełniają normy ekologiczne. Dla przykładu kotły przemysłowe koch zostały zmodernizowane i wykorzsytują w procesie spalania paliw stałych innowacyjne podejście do pozyskania ciepła w procesie spalania polegające na wykorzystaniu zjawiska pirolizy. Jest to specjalne dopalanie gazów spalinowych w komorze spalania. Efekt pirolizy zostaje uzyskane poprzez m.in. zastosowanie wkładu ceramicznego i przewału szamotowego. W efekcie znacząco podniesiona zostaje temperatura spalania.

Coraz popularniejsze stają się również kotły na biomasę, które jako paliwo wykorzystują pellet czy zrzynki drzewne. Takie piece charakteryzują się wysoce czystym, ekologicznym spalaniem oraz bardzo wysoką sprawnością przekraczającą 90%. Niewątpliwą zaletą takich rozwiązań jest ich cena oraz uzyskiwana wydajność. Najcześciej wybierane są  przez zakłady przemysłu drzewnego, włókienniczego, garbarni oraz rolnictwa i ogrodnictwa. Oczywiście ostateczną decyzję czy wybrać kocioł na biomasę czy miał warto omówić z firmą specjalizującą się w montażu kotłów przemysłowych 

Pompy ciepła – wady i zalety

Pompa ciepła to urządzenie, które do ogrzewania budynku wykorzystują energię odnawialną. Wykorzystywana jest energia skumulowania w powietrzu lub gruncie. Zasadę działania pompy ciepła można porównać do odwróconej zasady działania lodówki. W przypadku lodówki ciepło jest odprowadzane ze środka na zewnątrz. Pompa ciepła działa dokładnie odwrotnie. Ciepło z powietrza lub gruntu jest wprowadzane przez system grzewczy do pomieszczeń mieszkalnych. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że jest jest to energia czysta i dostępna bez ograniczeń. Dzięki czemu pompy ciepła pozwalają znacząca ograniczyć zużycie paliw kopalnych i docelowo zredukować emisję zanieczyszczeń. Urządzenia pracują automatycznie więc ich użytkowanie jest również bardzo komfortowe.

Pompy ciepła ma jedną znaczącą przewagę nad kotłami przemysłowymi, oprócz ogrzewania w zimne dni, latem urządzenie może chłodzić pomieszczenia, dostarczając do budynku orzeźwiający chłód. Minusem pomp ciepła jest konieczność zasilania ich energią elektryczna, jednak wraz ze wzrostem popularności rozwiązań fotowoltaicznych, można znacząco zoptymalizować ten aspekt. Minusem tego rozwiązania jest również cena zakupu, w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.

Urządzenia polecane są zarówno do nowych, jak i modernizowanych budynków. Jednak przed podjęciem decyzji warto skonsultować się fachowcem, który doradzi ostateczne rozwiązanie. W Pajęcznie i Działoszynie coraz większym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła od SinerEko. Jest to firma, której instalatorzy posiadają wieloletnie doświadczenie. Dlatego warto poradzić się nad wyborem optymalnego rozwiązania, ponieważ dzięki współpracy z rekuperacją, a także wykorzystując instalację fotowoltaiczną, pompy ciepła tworzą kompatybilny system grzewczy o bardzo wysokiej efektywności.

R e k l a m a