R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaKońcówki kablowe – rodzaje, parametry i montaż

Końcówki kablowe – rodzaje, parametry i montaż

Prawidłowo dobrane końcówki kablowe gwarantują odpowiednie połączenie elementów instalacji, a co za tym idzie jej poprawne działanie. Dostępnych jest wiele różnego rodzaju końcówek o różnych parametrach i przeznaczonych do wielu typów okablowania. Przed podjęciem decyzji o zakupie warto poznać podstawowe informacje na ich temat.

Jakie parametry brać pod uwagę przy wyborze końcówki kablowej?

Końcówki kablowe różnią się pod względem konstrukcji i parametrów. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego wykonana jest instalacja oraz końcówka. Do instalacji aluminiowych stosuje się bowiem inne końcówki, niż w przypadku instalacji miedzianych. W ofercie dostępne są końcówki z materiałem styku wykonanym z:

  • brązu i brązu fosforowego,
  • miedzi i stopów miedzi,
  • mosiądzu,
  • niklu,
  • stali.

Należy też wziąć pod uwagę przekrój i rodzaj żyły oraz zaprasowanie. Najczęściej używane rodzaje zaprasowań to końcówki sześciokątne, trapezowe, owalne, na kwadrat oraz z pojedynczym wgniotem.

W sprzedaży dostępne są końcówki kablowe z osłonkami z tworzyw sztucznych zapewniające skuteczną izolację elektryczną, ale także końcówki nieizolowane, podwójne, uszczelniane czy w izolacji termokurczliwej.

Jaki rodzaj końcówki kablowej wybrać?

Rynek zapewnia szeroką ofertę rodzajów końcówek kablowych. Najczęściej spotyka się końcówki kablowe oczkowe, tulejkowe i widełkowe.

Inne rodzaje to m.in.:

  • oczkowa rurowa i oczkowa lutownicza,
  • tulejka połączeniowa,
  • kołek lutowniczy i lutownicza,
  • igiełkowa,
  • blaszkowa,
  • płaska.

W sprzedaży dostępne są również specjalne zestawy: konektory, tulejki połączeniowe samolutujące, końcówki tulejkowe czy końcówki oczkowe.

Jak należy poprawnie wykonać montaż końcówki kablowej?

Właściwy montaż końcówki kablowej gwarantuje prawidłowe działanie instalacji. Nie trzeba przy tym dysponować specjalistyczną wiedzą – producenci podają najczęściej wszystkie wytyczne. Pozwolą Ci one szybko wybrać narzędzie do zaprasowania. Koniecznie weź pod uwagę te informacje, jeśli zależy Ci na prawidłowym wykonaniu montażu.

Zamontowanie końcówki obejmuje kilka kolejnych kroków. Najpierw trzeba dobrać końcówkę zgodną z zastosowaniem, a także przekrojem, materiałem i rodzajem żyły. Następnie ustala się odpowiednią formę zaprasowania. Przewód należy odizolować we fragmencie odpowiadającym części rurowej końcówki oraz oczyścić powierzchnię z tlenków i nalotów korozyjnych. Wówczas można wprowadzić przewód do części rurowej końcówki i zaprasować.

Ważny jest też wybór rodzaju montażu elektrycznego i mechanicznego. Pod tym względem występuje kilka modeli końcówek. Najpopularniejsze typy montażu elektrycznego to zaciskanie, THT i zacisk śrubowy. W przypadku mechanicznego można spotkać m.in. montaż na przewód czy przykręcany.

Nie będziesz miał problemu z doborem końcówki kablowej dla konkretnej powierzchni przekrojów przewodów. Różnorodna jest także kolorystyka. W produkcji końcówek specjalizują się liczne firmy takie jak BM Group, Keystone, TE Connectivity i wiele innych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a