R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaKonto bankowe dla 18-latka – cenne wsparcie przy wkraczaniu w dorosłość?

Konto bankowe dla 18-latka – cenne wsparcie przy wkraczaniu w dorosłość?

Skończyłeś już 18 lat i chcesz zacząć bardziej samodzielnie zarządzać swoim budżetem? Doskonałym wsparciem będzie konto bankowe dla młodych. Własny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy pozwoli Ci płacić bezgotówkowo w sklepach, doładowywać telefon, robić przelewy i korzystać z wielu innych funkcji nowoczesnej bankowości internetowej oraz mobilnej. Przeczytaj artykuł, poznaj korzyści płynące z posiadania konta i dowiedz się, jak uniknąć ewentualnych opłat.

Masz skończone 18 lat? Przed Tobą czas najważniejszych decyzji

Za Tobą hucznie obchodzona osiemnastka? W świetle prawa stałeś się właśnie osobą dorosłą, która zyskała pełną zdolność do czynności prawnych. Chcesz zyskać większą samodzielność? Dobrym pomysłem będzie otworzenie konta osobistego w banku, jeśli jeszcze go nie masz. Możesz na nim bezpiecznie przechowywać kieszonkowe od rodziców, przelewać wynagrodzenie z prac dorywczych oraz gromadzić wszelkie inne oszczędności.

Twoje środki finansowe będą w pełni bezpieczne, a Ty zyskasz dostęp do wielu przydatnych rozwiązań, które daje bankowość internetowa i mobilna. Już nie musisz cały czas nosić przy sobie gotówki i prosić kogoś o wykonanie przelewu, gdy chcesz zrobić zakupy w sklepie internetowym. Własny rachunek bankowy da Ci większą niezależność i pozwoli wygodnie zarządzać budżetem.

Szeroki wybór kont bankowych online znajdziesz m.in. w Santander Bank Polska. Otworzysz rachunek w kilka minut, bez wychodzenia z domu.

Wystarczy, że:

  • wypełnisz wniosek i dodasz do niego zdjęcie dowodu osobistego,

  • potwierdzisz swoją tożsamość podczas rozmowy wideo z doradcą lub za pośrednictwem kuriera,

  • zalogujesz się do bankowości elektronicznej za pomocą danych otrzymanych na podany numer telefonu i adres e-mail.

Jakie korzyści zagwarantuje Ci konto dla młodych?

W ofertach banków znajdziesz produkty przygotowane specjalnie dla Twojej grupy wiekowej. Rachunek dla osób od 18 do 26 lat to elastyczne rozwiązanie dopasowane do potrzeb ludzi wkraczających właśnie w dorosłość. Stanowi nie tylko bezpieczną skarbonkę do przechowywania pieniędzy, ale i ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Zyskasz dostęp do bankowości internetowej i mobilnej. Dzięki temu na bieżąco możesz sprawdzać aktualne saldo na rachunku, analizować wpływy oraz wydatki. Dzięki przelewom możesz płacić za zakupy online. Samodzielnie opłacisz również lekcje w szkołach językowych, czy jakiekolwiek kursy dodatkowe. Systemy szybkich przelewów świetnie sprawdzą się, aby zabezpieczyć Twoje dane (nie musisz tutaj podawać numeru karty). Za ich pomocą zapłacisz nie tylko w sklepach internetowych, ale opłacisz także wiele usług (np. abonamenty za e-booki, filmy, serwisy streamingowe czy gry).

Nowoczesne konto bankowe dla młodych pozwoli Ci ponadto:

  • przelewać pieniądze na numer telefonu za pomocą BLIK,

  • wypłacać gotówkę z bankomatów,

  • płacić telefonem lub zegarkiem (dzięki systemom takich jak Google Pay czy Apple Pay).

Lubisz akcje promocyjne i programy lojalnościowe? Wiele kont dla młodych pozwala gromadzić punkty za płatności kartą i otrzymywać za nie kilkuprocentowe zwroty. Kuszące są także rabaty na zakupy u partnerów danego banku (chodzi o zniżki m.in. na ubrania, kosmetyki, sprzęty RTV czy e-booki).

Jak uniknąć opłat za konto osobiste?

Konta bankowe dla młodych najczęściej zwolnione są ze stałych miesięcznych opłat. Banki przyciągają użytkowników darmowymi przelewami zwykłymi i natychmiastowymi oraz brakiem prowizji za wypłaty w bankomatach. Opłaty mogą zostać naliczone za kartę płatniczą Visa czy Mastercard przypisaną do rachunku. Jak ich uniknąć? Najczęściej wystarczy, że dokonasz płatności kartą lub BLIK-iem w sklepie. Czasem wystarczy tylko 1 transakcja w miesiącu.

Dodatkowe funkcjonalności?

Nowoczesna bankowość mobilna daje wiele dodatkowych możliwości. Za pomocą wygodnej aplikacji możesz m.in.:

  • kupić bilety komunikacji miejskiej,

  • doładować telefon,

  • zapłacić za postój w strefie płatnego parkowania,

  • zapłacić za taksówkę,

  • skorzystać z opcji Autopay – jest to system szybkich płatności online i offline, którego możesz użyć do płatności za przejazdy autostradami, parkowanie czy myjnie,

  • podejrzeć rachunki z innych banków – w łatwy sposób połączysz 2 konta osobiste.

Karta kredytowa dla 18-latka – czy warto ją założyć?

Banki umożliwiają właścicielom kont osobistych składanie wniosków o inne produkty finansowe. Jednym z nich jest karta kredytowa, która pozwala zyskać dostęp do odnawialnego kredytu. Korzystanie z kredytowej karty staje się korzystne ze względu na niskie oprocentowanie i tzw. okres bezodsetkowy. Sprawdza się ona przede wszystkim dla osób o stałych dochodach, dlatego najlepiej zawnioskuj o nią dopiero wtedy, gdy rozpoczniesz regularną pracę. Dzięki rachunkowi dla młodych budujesz jednak swoją wiarygodność w oczach banku na przyszłość, co może pomóc Ci zyskać wyższy limit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a