R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaKuchnia w stylu retro – sprawdź, jak ją urządzić!

Kuchnia w stylu retro – sprawdź, jak ją urządzić!

Wielki powrót stylu retro można dziś zaobserwować nie tylko w modzie na vintagowe ubrania, lecz także w trendach wnętrzarskich czerpiących ze sprawdzonych hitów sprzed lat. O czym pamiętać, chcąc urządzić kuchnię w takim stylu? Skorzystaj z naszych wskazówek! 

Styl retro w kuchni – główne założenia 

Mówiąc o kuchni w stylu retro, masz najpewniej na myśli wnętrze wykorzystujące trendy z minionych epok. I w zasadzie to najlepiej oddaje charakter tego designu, który jest bardzo trudny do precyzyjniejszego zdefiniowania. Dlaczego? Takie pomieszczenie może być inspirowane całą masą różnych stylów aranżacyjnych, a nawet kilkoma z nich jednocześnie. Wśród ogólnych założeń spełnianych przez większość z nich można wymienić: 

  • zamiłowanie do naturalnych materiałów – drewna, tkanin (np. lnu czy bawełny), kamienia, ceramiki oraz miedzi, 
  • obecność dekoracyjnych detali, takich jak gzymsy, szprosy czy boniowanie, 
  • witryny, kredensy i inne przeszklone meble służące do eksponowania dekoracyjnych elementów, 
  • kolorystykę zorientowaną wokół bieli, écru, pasteli oraz wszystkich barw zaczerpniętych wprost z natury, 
  • zróżnicowane faktury. 

Meble i urządzenia do retro kuchni 

Ogromny popyt na styl vintage spowodował wysyp mebli i urządzeń utrzymanych w takim designie. Wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć po rynku, by bez trudu znaleźć wszystko, czego potrzebujesz do urządzenia funkcjonalnej kuchni – od lakierowanej na wysoki połysk lodówki z masywnym uchwytem po meble z bogato zdobionymi frontami i tostery nawiązujące do stylistyki retro.  

W taki design doskonale wpasuje się również płyta gazowa, najlepiej taka z masywnymi, żeliwnymi palnikami, która cechuje się bardziej odpowiednim wyglądem niż jej indukcyjny odpowiednik. Co istotne, zasilane gazem płyty są dziś wyposażone w szereg nowoczesnych funkcji, za sprawą których korzystanie z nich jest nie tylko bezpieczne, ale również wygodne. W przypadku urządzeń Electrolux można do nich zaliczyć: 

  • palnik Speed do szybszego ogrzewania dna garnków, który umożliwia zaoszczędzenie do 20% energii, 
  • palnik Wok z multigłowicą o mocy 4 kW, 
  • elektryczną zapalarkę, 
  • diody LED FlameLight ułatwiające wybór wielkości płomienia, 
  • precyzyjną regulację płomienia StepPower. 

Jakimi dodatkami dopełnić taką przestrzeń? 

Nawet jeśli zastosowałeś w kuchni współczesne, uniwersalne meble oraz sprzęty AGD, wciąż możesz stworzyć retro aranżację. Jak? Wystarczy dobrać dodatki stylizowane na vintage i umieścić jej na tle tej ponadczasowej bazy, a wnętrze od razu nabierze nowego wyrazu. 

Jakie akcesoria wybrać do kuchni w stylu retro? Wiele pasujących dekoracji znajdziesz w korzystnych cenach na pchlich targach. Możesz też przyjrzeć się ofercie popularnych sklepów z wyposażeniem, które zwykle dysponują stylizowanymi dodatkami. Czego szukać? Zegarów z dużą tarczą, ręcznie malowanej ceramiki użytkowej i dekoracyjnej, poduszek na krzesła oraz obrusów zdobionych wzorami nawiązującymi do minionych epok. Czasem wystarczy zaledwie kilka detali, by zupełnie odmienić charakter pomieszczenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a