W obecnych czasach rynek jest bardzo dynamiczny i nigdy nie wiadomo co się wydarzy. Jednego dnia nasza firma może sfinalizować podpisanie dużego kontraktu, który będzie od niej wymagał dużych zasobów magazynowych lub zwyczajnie zakończyć współpracę z klientem, którego sytuacja finansowa nagle się zmieniła przez różne, rynkowe zawirowania. Co w takim przypadku zrobić? Na którą opcję się zdecydować?
W obecnych czasach rynek jest bardzo dynamiczny i nigdy nie wiadomo co się wydarzy. Jednego dnia nasza firma może sfinalizować podpisanie dużego kontraktu, który będzie od niej wymagał dużych zasobów magazynowych lub zwyczajnie zakończyć współpracę z klientem, którego sytuacja finansowa nagle się zmieniła przez różne, rynkowe zawirowania. Co w takim przypadku zrobić? Na którą opcję się zdecydować?
Wynajęcie magazynu i najważniejsze zalety tego rozwiązania
Jeszcze do niedawna małe i średnie przedsiębiorstwa wolały wybrać opcję budowy własnego obiektu niż podejmować decyzję o wynajmie istniejącej już powierzchni magazynowej, jednak ten trend zaczyna się odwracać i obecnie każdy przedsiębiorca przed podjęciem ostatecznej decyzji w tym temacie na chłodno kalkuluje wszystkie koszty. Ostatnie zawahania i kryzysy na rynku pokazały, że dla niektórych przedsiębiorstw bardziej opłacalny może być wynajem niż budowa własnego magazynu. Podchodząc do tematu w sposób bardzo pragmatyczny powinniśmy na początku odpowiedzieć sobie na jedno, zasadnicze pytanie:
Czy potrzebujemy mieć własny magazyn?
Jeśli nie, to warto pochylić się nad ofertą obecnych na rynku firm. Warto zacząć od dogłębnej analizy porównawczej wszystkich kosztów i ryzyk, jakie niesie ze sobą każda budowa. Ponadto przedsiębiorca powinien zastanowić się również na tym, czy istnieje jakiekolwiek ryzyko, iż nagle zakończy umowę z którymś z kontrahentów i zapotrzebowanie na znaczną powierzchnię magazynową spadnie.
Może również dojść do całkowicie odwrotnej sytuacji, czyli nagła potrzeba znacznego zwiększenia powierzchni magazynowej. Takie scenariusze są coraz trudniejsze do przewidzenia i oszacowania, dlatego coraz więcej osób wybiera jednak wynajem, zamiast budowy.
Potrzebujesz szybko powierzchni magazynowej? Postaw na wynajem zamiast budowy
Warto jeszcze podkreślić, że istotnym czynnikiem przemawiającym na korzyść najmu jest również czas: budowa własnego magazynu może potrwać nawet od 12 do 18 miesięcy, co w wielu przypadkach jest nieakceptowalne przez wielu przedsiębiorców. Samodzielna budowa magazynu to również konieczność zatrudnienia wykwalifikowanej ekipy, znalezienie odpowiedniej działki, konieczność uzyskania wszelkich zgód administracyjnych i pozwoleń. Większe firmy potrzebują zazwyczaj kilku tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i mogą taką powierzchnię wynająć praktycznie od ręki w różnych parkach handlowych na terenie kraju.
Szczególnie popularne w ostatnim czasie są magazyny na Śląsku, gdzie powoli możemy zaobserwować tworzenie się pewnego rodzaju, świetnie skomunikowanego zagłębia handlowego. Trzeba również podkreślić, że niewątpliwą zaletą najmu powierzchni magazynowej jest brak problemów związanych z zarządzaniem obiektu. Nie trzeba się przejmować jego przyszłością, odchodzi również brak konieczności wprowadzania kolejnych ulepszeń. Przedsiębiorcę interesują wówczas jedynie koszty najmu, wysokość opłaty administracyjnej oraz zużycie mediów.
Budowa własnego magazynu i związane z nią ryzyka
Jeśli jednak rozważamy samodzielną budowę swojego obiektu magazynowego, to należy rozejrzeć się za dobrze skomunikowaną działką budowlaną o odpowiedniej wielkości, która powinna być zlokalizowana na obrzeżach miasta w pobliżu drogi szybkiego ruchu czy autostrady, aby wszelkie dostawy nie odbywały się przez centrum miasta.
Należy również odpowiednio zaplanować nie tylko wielkość całego obiektu, ale również wszelkie trasy dojazdowe do miejsca rozładunku i załadunku, a także otaczającą magazyn przestrzeń. Jeśli mamy na to czas i pieniądze, wówczas budowa własnego magazynu będzie dla nas odpowiednim i w pełni optymalnym rozwiązaniem.
Wynajęcie magazynu w parku magazynowym to obecnie jedno z popularniejszych, oferowanych przez rynek rozwiązań. Warto podkreślić, że na Śląsku rynek logistyczny i magazynowy bardzo prężnie się rozwija i ma wiele do zaoferowania. Wynajęcie magazynu w Katowicach dla firmy, która ma zasięg całego kraju może być nie lada gratką i biznesowym strzałem w dziesiątkę, a sporo ofert magazynowych w tym regionie dostępna jest też tutaj: https://www.katmagazyn.pl/
Tego typu parki handlowe są chętnie wybierane przez największe na rynku przedsiębiorstwa głównie z uwagi na bliskość węzłów komunikacyjnych i świetne, nowoczesne rozwiązania. Umowy najmu są zazwyczaj podpisywane na okres minimum 3 lat, jednak jeśli firma ma w perspektywie stabilny rozwój, to oczywiście okres najmu może być dłuższy. Wszystko zależy od naszych potrzeb, wizji przedsiębiorstwa oraz dynamiki jego rozwoju. Ceny najmu nie należą do wygórowanych, a więc każdy znajdzie metraż odpowiedni dla siebie w przystępnej i akceptowalnej kwocie, która nie obciąży za bardzo miesięcznego budżetu firmy.