R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaMonitorowanie Stanu Maszyny Za Pomocą PMX

Monitorowanie Stanu Maszyny Za Pomocą PMX

Z uwagi na fakt, iż podzespoły walcowni są regularnie poddawane wysokim naprężeniom, istnieje spore ryzyko przedwczesnego zużywania się łożysk. Te z kolei odpowiadają za utrzymywanie rolek osiowo w położeniu. Wszystko to przekłada się na spadek jakości produktu i konieczność kosztownej wymiany części. Rozwiązaniem, które wdrożyła firma SKF – światowy lider w dziedzinie technologii łożyskowej było skorzystanie ze wzmacniaczy z serii PMX, wyprodukowanych przez firmę HBM.

W jaki sposób przebiega monitorowanie stanu maszyny?

Wzmacniacz pomiarowy miał za zadanie pomóc ekspertom w wykryciu przyczyny problemu i stwierdzeniu czy siły odpowiadające za pojawienia się przeciążenia występują wyłącznie na określonych etapach produkcji, czy przez cały czas. Pomiar sił dokonywał się przez określenie stopnia odkształcenia pierścienia pomiarowego. Zestaw testowy składał się z tensometrów typu XY31-3/120 i wzmacniacza PMX firmy HBM oraz zawierał pierścień pomiarowy.

Niewielki rozmiar tensometrów sprawił, iż bez problemu pomieściły one pierścień o szerokości 12,5 mm. Ten zaś został skalibrowany z systemem PMX, który zapewnił wysoką dokładność pomiaru. Wzmacniacz pomiarowy posiadał zintegrowany web-serwer, dzięki czemu nie było konieczności wykorzystania dodatkowego oprogramowania. Pierścień znalazł się w między łożyskiem osiowym a zespołem pokrywy.

Wyniki monitoringu

Całość przetestowano w różnych procesach produkcyjnych. Wzmacniacz zbierał sygnały z pierścieni, te zaś zostały przesłane do układu pomiarowego SKF. Wysoki poziom precyzji oraz spora prędkość transmisji pozwoliły na zarejestrowanie nawet bardzo małych zmian sygnału. Zastosowanie technologii częstotliwości nośnej w PMX przełożyło się na odporność na zakłócenia akwizycji danych, nawet w trudnych warunkach pracy.

Porównanie sygnału siły osiowej z danymi pomiarowymi i wartościami przesunięcia łożyska osiowego wykazało, iż w niektórych procesach produkcyjnych siły są znacznie wyższe i mogą skutkować przeciążeniem łożysk osiowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a