R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaNie samymi pieniędzmi człowiek żyje: co się liczy na rynku pracy?

Nie samymi pieniędzmi człowiek żyje: co się liczy na rynku pracy?

Co sprawia, że pracownicy chcą zostać w firmie na dłużej? Okazuje się, że samo wynagrodzenie nie jest jeszcze powodem, dla którego kadra pozostanie w niezmiennym składzie. Dla pracowników liczą się też inne czynniki. Jakie?

Wynagrodzenie najważniejsze, ale…

Badania przeprowadzone na polskim rynku pracy potwierdzają, że płaca jest wciąż najważniejsza dla większości pracowników. Blisko 80 proc. badanych wskazało wynagrodzenie jako czynnik decydujący o tym, czy są z pracy zadowoleni i czy wiążą z nią swoją przyszłość.

Nie jest to jednak jedyna rzecz, która wpływa na odczucia związane z miejscem pracy. Bardzo istotne są też relacje między pracownikami oraz relacje z szefem. Nie bez znaczenia jest również możliwość awansu i rozwoju. Pracownicy biorą pod uwagę także szeroko rozumiane warunki w miejscu pracy.

Atmosfera pracy zaraz po wynagrodzeniu

Drugim najważniejszym czynnikiem, który decyduje o postrzeganiu pracy, jest atmosfera z nią związana. Tyczy się to przede wszystkim relacji między współpracownikami. Niechętnie pracujemy tam, gdzie nie możemy się odnaleźć lub gdzie panuje niemiła atmosfera.

Warto też podkreślić, że to samo tyczy się relacji między pracownikiem a szefem. Jeśli pracodawca nie przywiązuje do tego wagi, ryzykuje odejściem pracownika. Nie oznacza to  wprawdzie, że należy od razu przyjaźnić się z każdym podwładnym, ale większość pracowników preferuje, gdy szef wyraża troskę o nich i unika konfliktów.

Warunki pracy? Bardzo ważne

Bardzo ważne są również warunki związane z miejscem pracy. Dotyczy to zarówno zapewnienia wygodnego stanowiska, jak i dostępu do niezbędnych narzędzi czy sanitariatów.

Pracodawcy organizujący wyjazdy służbowe muszą też wziąć pod uwagę rodzaj noclegu dla pracowników. Kwatera, hotel, apartament – każda opcja powinna gwarantować pracownikowi wypoczynek. Można zresztą zauważyć, że pracodawcy coraz częściej zdają sobie z tego sprawę. Świadczy o tym np. popularność forStaff, czyli portalu do wyszukiwania noclegu pracowniczego blisko miejsca pracy. Dziś już standardem jest korzystanie z narzędzi, które ułatwiają zapewnienie pracownikowi dobrych warunków pracy.

Benefity jako dodatek

Na rynku pracy liczą się też wszelkiego rodzaju benefity. Jest to np. ubezpieczenie lub karty sportowe typu multisport. Warto jednak podkreślić, że nie jest to czynnik bardzo ważny. Pracownicy chętnie korzystają z darmowych masaży czy tzw. dni owocowych, ale są to raczej dodatki do pracy. Większość osób je docenia, jednak najważniejsze pozostaje wynagrodzenie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a