R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaNowoczesne sposoby pozyskiwania darmowej energii – panele fotowoltaiczne

Nowoczesne sposoby pozyskiwania darmowej energii – panele fotowoltaiczne

Dzięki panelom fotowoltaicznym można uzyskiwać energię elektryczną z energii słonecznej. Wybierać można spośród kilku typów tego produktu, dobrze poznać wszelkie aspekty działania, aby wybrać jak najlepszy rodzaj do warunków, w jakich urządzenie będzie pracować.

Nie brakuje zalet przemawiających za wyborem paneli fotowoltaicznych. Najważniejsze jest tworzenie prądu w sposób niezależny. Ponadto funkcjonują w cichości, bez potrzeby ich ręcznej obsługi. Nie są to produkty ciężkie, mogą więc być zostać założone nawet na tarasie czy dachu, nie grożąc konstrukcji.

Wyboru dokonuje się spośród paneli polikrystalicznych, monokrystalicznych i cienkowarstwowych. Dla właściwego wyboru należy poznać różnice pomiędzy nimi.

Panele fotowoltaiczne typu monokrystalicznego
Monokrystaliczne moduły wykonywane są z krzemowego kryształu monolitycznego charakteryzującego się wysokim stopniem czystości. Jest to technologia bardzo nowoczesna, z zaawansowanymi rozwiązaniami, co powoduje dość wysoką ceną kompleksowego rozwiązania. Produkty te otrzymywane są w ciekawym, rzadko spotykanym kształcie – w przeciwieństwie do innych, nie są kwadratami lecz ośmiokątami, co zmniejsza straty materiału. Mają one jednolity kolor. Sprawność paneli monokrystalicznych oscyluje w granicach 14-17 procent i charakteryzują się wysoką żywotnością, zdecydowanie dłuższą od przeciętnej.

Panele fotowoltaiczne typu polikrystalicznego
Polikrystaliczne ogniwa tworzone są z krzemu po krystalizacji. Powierzchnia ogniw ma widoczne na powierzchni paski, nie jest więc tak jednolita, jak poprzedniego modelu. Moduły mają kształt prostokąta lub kwadratu, dzięki czemu ich powierzchnia jest łatwa do pokrycia półprzewodnikowym materiałem. Wytwarzanie takich ogniw jest łatwiejsze od produkcji ogniw monokrystalicznych, co przekłada się na cenę. Można je nabyć taniej, lecz wykazują za to niższą wydajność o około 3 procenty, wydajność waha się tu w granicach 12-14 procent.

Panele fotowoltaiczne typu cienkowarstwowego
Cienkowarstwowe ogniwa mają najmniejszą wydajność spośród trzech wymienionych typów, oscyluje ona między 8 a 12 procentami, lecz co za tym idzie, jest to także najmniej kosztowny rodzaj. Cena produktu nie jest tu jednak jednoznaczna, gdyż pomimo iż ogniwa są najtańsze, dochodzi tu wyższy koszt instalacji urządzenia. Ponadto, cienkowarstwowe ogniwa z biegiem czasu tracą swoją pierwotną sprawność. Ich plusem jest za to mała wielkość, dzięki której są bardzo niekłopotliwe w instalacji, łatwo jest umieścić je w elewacji, zwłaszcza, że są odporne na działanie wysoce dodatnich temperatur.

Wybór paneli fotowoltaicznych
Podjęcie decyzji o konkretnych panelach fotowoltaicznych opiera się na kilku aspektach. Potrzeba większej wydajności ogranicza wybór do monokrystalicznych i polikrystalicznych ogniw. Wybierając spośród nich, również staje się przed rozstrzygnięciem kilku kwestii. Istotna jest powierzchnia, którą można wykorzystać do zamontowania modułów. Gdy jest ona niewielka, lepszym wyborem będą monokrystaliczne moduły – dzięki nim jeden metr kwadratowy zwróci się z proporcjonalnie lepszym stopniem. Jeśli jednak chodzi o ogólny wydatek na inwestycję, korzystniejsze okazują się polikrystaliczne ogniwa – do ich uruchomienia potrzebne są mniejsze środki finansowe, a w trakcie pracy wytwarzają podobną ilość mocy. To sprawia, że są one w zdecydowanej większości instalowanych modułów.

Szeroką ofertę paneli znajdą Państwo na https://remont.biz.pl/sklep/827-systemy-solarne

R e k l a m a

2 KOMENTARZE

guest
2 komentarzy
najstarsze
najnowsze najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
5 lat temu

Brakuje w tym artykule wzmianki o tym, że w gminie Pajęczno nigdy nie będzie dotacji na te panele…

10warta
10warta
odpowiedział na komentarz  Mieszkaniec
5 lat temu

Bo też i nie o tym, ani jakimkolwiek dofinansowaniu, jest ten artykuł 😂