R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaOpieka nad osobą starszą za granicą – co warto wiedzieć o...

Opieka nad osobą starszą za granicą – co warto wiedzieć o tej pracy?

Wiele się słyszy ostatnimi czasy o pracy opiekuna osób starszych za granicą. Coraz więcej osób decyduje się na podjęcie się tego niełatwego zajęcia. Jeśli i ty również zastanawiasz się nad wyjazdem, oto kilka informacji, które mogą okazać się przydatne.

Język zaprowadzi cię daleko

Znajomość języka kraju, do którego wyjeżdżasz, jest niezwykle ważna. To jedno z podstawowych narzędzi w twojej pracy. Pozwala ci na skuteczną komunikację zarówno ze swoim podopiecznym, jak i jego rodziną. Zmniejsza to także stres związany z przebywaniem za granicą i wykonywaniem tej trudnej pracy. Dlatego właśnie, dobre agencje pośredniczące, które odpowiedzialne są za kontrakty, testują zdolności językowe kandydatów. Niektóre z agencji oferują nawet kursy doszkalające i pomoc w tym zakresie, tak aby jak najlepiej przygotować opiekunów do wyjazdu.

To nie praca dla każdego

Tak jak ze wszystkimi zajęciami, tak i z tym jest tak, że nie każdy może wykonywać zawód opiekuna. Nie jest to praca łatwa. Wymaga ogromnych pokładów empatii i ciepła, cierpliwości i zapału. Bycie opiekunem to bycie towarzyszem, przyjacielem osoby starszej i cierpiącej. By zrozumieć jej położenie, trzeba być wyczulonym na drugiego człowieka, otwartym do zawarcia nowej znajomości, przygotowanym do radzenia sobie w sytuacjach nieprzyjemnych, trudnych, kryzysowych. Dlatego doświadczenie jest bardzo cenione w tej branży.

Źródło: Pixabay

Potrzebne doświadczenie

Z reguły do wyjazdu kwalifikują się osoby, które doświadczenie posiadają. Nie musi być ono bardzo rozlegle. Często wystarczy opieka nad osobami starszymi ze swojej rodziny. Bardzo przydatne są również wszelkie kursy pierwszej pomocy. Jeśli zaś chodzi o wykształcenie, nie jest to w żadnym stopniu wymóg rozstrzygający, jednak osoby posiadające dyplom z pielęgniarstwa, fizjoterapii, a nawet psychologii czy pedagogiki, mogą liczyć na większe zarobki. Prawo jazdy również jest bardzo mile widziane.

Pensja

Zarobki to czynnik, który zapewne decyduje o wielu wyjazdach. Wynagrodzenie za granicą jest wyższe, niż to w kraju. Za opiekę nad seniorem możemy uzyskać do 1200 euro. Kontrakt zazwyczaj trwa kilka miesięcy. W tym czasie zajmujemy się podopiecznym na miejscu.

Dlaczego warto korzystać z agencji pośredniczących

Większość osób właśnie z pomocą agencji decyduje się na wyjazd. Jest to po prostu bezpieczne. To agencja odpowiada za finalizację kontraktu, jest naszym pośrednikiem i rzecznikiem. Odpowiedzialna jest za organizację wyjazdu, zakwaterowanie na miejscu i służy pomocą w razie jakichkolwiek komplikacji. Dzięki wyborowi dobrej agencji, nie jedziemy „w ciemno” i zawsze możemy spodziewać się, że druga strona wywiąże się z kontraktu.

R e k l a m a