Własny dom to marzenie wielu rodzin. Od pomysłu do jego realizacji mija zazwyczaj wiele miesięcy. Bez wątpienia proces budowy domu jest nie tylko skomplikowany, ale i kosztowny. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć kolejne kroki budowy domu tak, aby ukazać, o ile kwestii musimy zadbać, zanim powstanie nasz wymarzony dom. Zaczynajmy.
Budowa domu krok po kroku
Podejmując decyzję o budowie domu pierwszym krokiem, który musimy podjąć jest wybór lokalizacji. Można wręcz powiedzieć, że lokalizacja oprócz znaczenia stricte logistycznego (czas dojazdu do miasta) może mieć spory wpływ na tempo budowy. Mówiąc wprost działka to podstawa. Zanim jednak zachwycimy się jej umiejscowieniem i postanowimy ją nabyć czeka nas nieco formalności. Osobom, które budują swój pierwszy dom przyda się dobry poradnik budowy domu: budowa domu krok po kroku. Dowiemy się z niego m.in., iż koszt budowy domu zależy od szeregu czynników: wielkości, konstrukcji budynku, ceny robót budowlanych. Kolejna sprawa to wybór projektu przyszłego domu. Możemy zdecydować się na gotowe projekty domów np. na Extradom lub zlecić indywidualny projekt domu, który będzie optymalnie pasował zarówno do naszych potrzeb jak i uwzględni położenie działki.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Nikt nie lubi nieprzewidzianych niespodzianek, dlatego proces budowy warto zacząć od zapoznania się z dokumentem o nazwie plan zagospodarowania przestrzennego. W tym celu należy udać się do stosowanego Starostwa Powiatowego. Dzięki zapoznaniu się z planami będziemy wiedzieć, czy, aby w przyszłości w pobliżu naszej działki nie powstaną nagle niepożądane inwestycje jak, chociażby ruchliwa droga. Jeśli dany teren nie posiada jeszcze planu zagospodarowania niebędny będzie tzw. plan warunków zabudowy. Aby otrzymać decyzję o warunkach zabudowy – dla działek nieujętych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego mogą być potrzebne dodatkowe dokumenty. Jako przyszły właściciel nie możemy zapominać, iż projekt zagospodarowania działki musi być zgodny z ww. planami. To wszystko musimy ustalić przed rozpoczęciem budowy. Zawsze w razie wątpliwości należy kierować zapytanie do stosownego urzędu.
Budowę domu dzielimy na poszczególne etapy
Wiemy już, że wszystko zaczyna się od wyboru działki i uzyskania warunków zabudowy. Kiedy mamy to za sobą przyda nam się kierownik budowy, który w oparciu o projekt budowlany domu będzie mógł nadzorować kolejne etapy prac budowlanych. Te dzielimy na:
– stan zerowy,
– stan surowy otwarty,
– stan surowy zamknięty
– wykończenie czyli m.in. wykonanie instalacji wewnętrznych, malowanie ścian
– zakończenie
– urządzanie, zakup mebli itd.
Kiedy budowa domu dobiegła końca
Po wielu miesiącach nastał dzień, w którym zakończenie budowy stało się faktem i dom czeka na właścicieli. Zanim jednak będziemy mogli w nim legalnie zamieszkać czeka nas kilka ostatnich formalności i złożenie wniosku do nadzoru budowlanego.
Dobra informacja jest taka, iż dokumentów nie jest wiele i należą do nich:
– dziennik budowy
– dokumentacja odbioru przyłączy instalacji,
– inwentaryzacja geodezyjna
– oświadczenie kierownika budowy co do zgodności stanu domu z projektem oraz aktualnymi przepisami prawa.
O ile dopełnimy wszystkich formalności musimy jedynie uzbroić się w cierpliwość. Nadzór ma bowiem 21 dni na zgłoszenie uwag. Jeśli nie otrzymamy żadnej informacji na piśmie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby móc zacząć przenosiny do nowych wnętrz. Mamy nadzieję, że powyższy tekst wskazał najbardziej istotne kwestie, które pojawiają się podczas budowy domu. Pomimo, że na początku wszystko wygląda bardzo skomplikowanie z pomocą odpowiednich osób i urzędów każdy jest w stanie cieszyć się swoim wymarzonym domem.