R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaRoztocza w materacu - jak pozbyć się źródla alergii?

Roztocza w materacu – jak pozbyć się źródla alergii?

Komfortowy i zdrowy sen zależy nie tylko od stopnia twardości materaca, ale też od zachowania odpowiedniej higieny. Obecność roztoczy w materacu może powodować uciążliwe reakcje alergiczne. Dlatego warto regularnie pozbywać się ich z naszej powierzchni do spania. Jak to zrobić?

Czym są roztocza i jak wpływają na zdrowie? 

Roztocza to organizmy należące do rodziny pajęczaków. Nie są widoczne gołym okiem, jednak w każdym domu może znajdować się nawet kilkanaście milionów tych pasożytówRoztocza rozwijają się w ciepłym środowisku i żywią ludzkim naskórkiem, dzięki któremu w szybkim tempie mogą się rozwijać. Dlatego tak duże ich ilości znajdują się właśnie w materacu do spania, gdzie zostawiamy najwięcej naskórka. 

Roztocza nie są groźne dla naszego zdrowia, ale powodują silne reakcje alergiczne. Objawami kontaktu osoby uczulonej z roztoczami najczęściej są: katar, łzawienie oczu, zatkany nos, drapanie w gardle oraz duszności. W niektórych przypadkach mogą pojawić się też zmiany skórnej w postaci złuszczania naskórka, świądu oraz zaczerwienienia.

Takie dolegliwości uniemożliwiają komfortowy sen i powodują problemy z zasypianiem oraz częste budzenie się w nocy. Dodatkowo objawy alergii na roztocza mogą utrzymywać się też w ciągu dnia i znacznie obniżać komfort życia oraz pogarszać samopoczucie. Dlatego tak ważne jest zachowywanie odpowiedniej higieny i regularne pozbywanie się roztoczy z naszej sypialni. 

Jak kupić dobry materac w Łomży

Sposoby na pozbycie się roztoczy

Istnieje kilka środków zaradczych, które pomagają zniwelować problem roztoczy w sypialni, jednak musimy działać regularnie i kompleksowo. Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie przegrzewać sypialni. Roztocza rozmnażają się znacznie szybciej w bardzo ciepłym środowisku. Optymalna temperatura to ok. 21 stopni Celsjusza.

Następną kwestią jest regularne zmienianie pościeli. Przyjmuje się, że czynność tę należy wykonywać raz na dwa tygodnie, jednak w okresie letnim warto robić to częściej. Pranie pościeli powinno odbywać się w temperaturze 60 stopni Celsjusza, ponieważ pomaga ona skutecznie pozbyć się roztoczy. Pamiętajmy również o częstym wietrzeniu pomieszczenia. Najlepiej po opuszczeniu łóżka rano uchylić okno i pozwolić na przepływ powietrza przez cały dzień. 

Dodatkowo trzeba zadbać o porządek w sypialni. Odkurzanie powinno znajdować się w naszym planie dnia kilka razy w tygodniu. Warto korzystać z odkurzacza z tzw. filtrem HEPA.

Materac sprzyjający ochronie przed roztoczami

Doskonałym pomysłem jest zaopatrzenie się w specjalny materac, który zapobiega rozwojowi roztoczy i innych alergenów. Przykładem takiego produktu jest lateksowy materac Hilding Melody od producenta Hilding Anders. Posiada on właściwości przeciwgrzybiczne oraz antybakteryjne, a do tego zapewnia dobrą wentylację. Dzięki temu zapobiega rozwijaniu się wielu alergenów, w tym właśnie roztoczy. 

Pasożyty w sypialni to problem, który niestety występuje w każdym domu. Poprzez wdrożenie odpowiednich działań możemy zmniejszyć ich liczbę, jednak nigdy nie zapobiegniemy całkowitemu usunięciu roztoczy z naszej sypialni. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalnym materac zapobiegający rozwojowi bakterii i grzybów, a do tego zwrócić szczególną uwagę na higienę w sypialni. Regularne odkurzanie, wietrzenie i zmiana pościeli to absolutne podstawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a