R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaSadzenie truskawek od A do Z

Sadzenie truskawek od A do Z

Truskawki to bardzo smaczne i zdrowe owoce, dlatego też są one często uprawiane w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Jak przygotować stanowisko do uprawy truskawek? Na co zwrócić uwagę? Jak prawidłowo sadzić truskawki?

Truskawki- jakie stanowisko do uprawy?

Aby truskawki były słodkie i soczyste w smaku, a do tego miały piękny czerwony kolor muszą być one posadzone na słonecznym stanowisku. W zacienionym miejscu owoce truskawek będą kwaśne i małe. Bardzo ważne jest nawiezienie ziemi kompostem przed posadzeniem owoców. Podłoże powinno być przepuszczalne, spulchnione, zasobne w próchnicę oraz w składniki pokarmowe. Truskawki posadzone w jednym miejscu będą rodzić owoce przez około 3 – 4 lata, po tym okresie, najlepiej posadzić młode sadzonki truskawek, aby owocowały na kolejne lata.

Warto również jesienią w roku poprzedzającym sadzenie truskawek, głęboko przekopać podłoże i wymieszać z ziemią kompostową. Truskawki lubią lekko kwaśne podłoże o pH od 5,5 do 6,5. Najlepiej rosną w podłożu z dodatkiem kory, trocin lub igliwia, ponieważ lubią próchnicę.

Kiedy sadzić truskawki?

Najlepszym okresem do sadzenia truskawek jest wiosna kwiecień, pierwsza połowa maja oraz koniec lipca i sierpnia. Po posadzeniu młodych sadzonek wiosną mogą one zacząć owocować już w tym samym roku. Jednak najwięcej owoców truskawek możemy spodziewać się w drugim oraz w trzecim roku posadzenia. Po tym okresie z roku na rok plon jest coraz mniejszy oraz truskawki mogą zaatakować choroby grzybowe i szkodniki.

Wiosną oraz pod koniec lata najlepiej sadzić truskawki z tak zwanych rozłogów, z odkrytymi korzeniami. Natomiast jeśli młode truskawki kupimy w doniczce to możemy je sadzić do ziemi praktycznie przez cały sezon, jednak nie później niż do połowy października.

Rozmnażanie truskawek

Truskawki możemy rozmnażać sami. Po owocowaniu truskawki wypuszczają tak zwane wąsy, które są złączone z rośliną mateczną rozłogami. Należy wówczas wybrać najładniejsze młode sadzonki, które mają zazwyczaj od dwóch do pięciu liści. Odcinamy je następnie sekatorem i sadzimy w odpowiednio przygotowane wcześniej podłoże.

Zazwyczaj truskawki bardzo szybko się ukorzeniają w ziemi, jednak jeśli korzenie są krótkie około 1-2 centymetrowe, wówczas roślina może się nie przyjąć, szczególnie jeśli jest susza, dlatego ważnym jest by je systematycznie podlewać.

Sadzenie truskawek

Warto wiedzieć, że młode sadzonki truskawek należy sadzić płytko. Dołek powinien być tylko nieco głębszy niż długość korzeni truskawki, tak aby miejsce skąd wychodzą liście były tuż nad ziemią. Truskawki sadzi się pojedynczo lub w grupach po dwie trzy obok siebie. Najlepiej truskawki posadzić w odległości około 20-30 cm od siebie, natomiast jeśli nie mamy zbyt dużej przestrzeni odległości pomiędzy sadzonkami można zmniejszyć. Należy jednak pamiętać, że sadzonki zwiększą swą objętość w czasem.

Podlewanie

Tuż po posadzeniu młodych sadzonek, należy je podlewać codziennie jednak umiarkowanie. Wodę należy lać przy korzeniach, a nie po liściach. Częste lanie wody na liście powoduje powstawanie chorób grzybowych. Podlewanie truskawek jest niezbędne zwłaszcza, jeśli sadzimy je pod koniec lata i bywają upały. Roślina musi się dobrze ukorzenić, a w suchym podłożu będzie to trudne.

Ściółkowanie

Posadzone młode truskawki warto wyściółkować słomą. Ściółka po kilku miesiącach zmienia się w próchnicę, dodatkowo chroni ona sadzonki przed wysuszeniem, a zimą chroni młode rośliny przed mrozem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a