Oczyszczacz z nawilżaczem to urządzenie pozwalające na kompleksowe rozwiązanie częstych problemów związanych z jakością powietrza w pomieszczeniu. Z tego powodu taki sprzęt cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Sprawdź, jakie parametry urządzenia należy wziąć pod uwagę, aby nie zmarnować pieniędzy i wybrać oczyszczacz z nawilżaczem dobrze spełniający obie funkcje.
1. Oceń zapotrzebowanie na wydajność
Podobnie jak w przypadku oczyszczacza bez funkcji nawilżania warto rozpocząć od oszacowania zapotrzebowania na wydajność. Podczas wyboru oczyszczacza z nawilżaczem trzeba jednak uwzględnić zarówno parametry dla oczyszczania, jak i dla nawilżania powietrza.
Odpowiednia wydajność oczyszczania
O wydajności oczyszczania informują CADR oraz przepływ powietrza. Wydajność powinna być dostosowana do powierzchni, dlatego jeśli nie znasz wymiarów pokoju, który chcesz wyposażyć w oczyszczacz z nawilżaczem, zmierz go.
Aby urządzenie było w stanie utrzymać dobrą jakość bez częstego korzystania z wysokich prędkości, na każde 10 m² powinno przypadać przynajmniej 80 m³/h wartości CADR. Maksymalną powierzchnię pracy poznasz zatem, dzieląc wydajność urządzenia przez 8. Dla przykładu Sharp KC-D60EUW, którego wydajność to 396 m³/h, będzie odpowiedni przy maksymalnie 49 m². Podane tutaj zapotrzebowanie to wartość minimalna i zawsze warto wybrać sprzęt o trochę wyższym CADR.
Dobra wydajność nawilżania
Jeśli chodzi o wydajność nawilżania, to warto przyjąć zasadę, iż na każde 10 m² powinna ona wynosić przynajmniej 70 ml/h. Należy tutaj wspomnieć o tym, że producenci używają jednostek ml/h i g/h, ale w praktyce nie ma to większego znaczenia. 1 l wody waży bowiem w przybliżeniu 1 kg, czyli 70 ml/h to mniej więcej 70 g/h.
2. Określ, jakich filtrów potrzebujesz
Druga z najważniejszych kwestii to rodzaj filtrów. Obecnie znaczna część urządzeń wyposażona jest w:
- filtr wstępny, który wychwytuje większe zanieczyszczenia,
- filtr HEPA, skuteczny w usuwaniu pyłów zawieszonych, alergenów wziewnych, bakterii i wirusów,
- filtr węglowy, odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza z gazów.
Taki zestaw jest idealny do walki ze smogiem i dymem papierosowym. Będzie też bardzo dobry dla alergika, chociaż w przypadku alergii wystarczający byłby sam filtr HEPA. Dostępną w niektórych urządzeniach jonizację można uznać za przydatny dodatek. Nie zastąpi ona jednak filtrów HEPA i węglowego.
Zupełnie nieprzydatna jest natomiast lampa UV. Powietrze szybko przepływa przez oczyszczacz, dlatego czas jego kontaktu z promieniowaniem jest zbyt krótki, żeby doszło do zniszczenia bakterii i wirusów.
3. Postaw na nawilżanie ewaporacyjne
Na rynku dostępne są nawilżacze:
- ewaporacyjne,
- ultradźwiękowe,
- parowe.
Rekomendujemy wybór urządzenia, które wykorzystuje technologię ewaporacji. Ultradźwięki rozbijają na drobną mgiełkę całą zawartość wody. Wykorzystujące je urządzenia wymagają stosowania wody destylowanej i restrykcyjnego przestrzegania zasad higieny. Nawilżacze parowe stwarzają natomiast ryzyko poparzenia.
Ewaporacja to naturalna, bezpieczna technologia nawilżania. Spośród urządzeń 2 w 1 wykorzystują ją m.in. każdy oczyszczacz powietrza Sharp oraz Philips.
4. Wybierz urządzenie z dobrym trybem automatycznym
Tryb automatyczny w oczyszczaczu powietrza oznacza, że urządzenie samo dostosowuje prędkość filtracji do stanu powietrza. Dobry tryb auto to taki, który:
- wykorzystuje czujnik PM2,5 (najlepiej laserowy),
- ma restrykcyjny algorytm, czyli nie dopuszcza do wysokich stężeń smogu.
Zła wiadomość jest taka, że pod względem jakości wykrywania smogu popularne urządzenia 2 w 1 wypadają kiepsko. Dotyczy do nawet takich oczyszczaczy jak Sharp KC-G60EUW, które teoretycznie przystosowane są do wykrywania cząsteczek pyłu zawieszonego.
Warto wspomnieć o tym, że nawilżacz także może pracować w trybie automatycznym. Musi jednak być wyposażony w higrostat. Jego obecność powoduje, iż wystarczy wybrać pożądany poziom nawilżenia, a urządzenie samo dąży do tego, aby go uzyskać i utrzymać.
5. Oceń opłacalność i koszty użytkowania
Na koniec warto porównać opłacalność wyszukanych urządzeń, czyli stosunek ceny do możliwości. Jednak równie istotne jest porównanie wydatków związanych z użytkowaniem poszczególnych urządzeń. Będzie je trzeba ponosić przez cały okres korzystania z oczyszczacza z nawilżaczem. Pod uwagę trzeba wziąć:
- cenę i żywotność filtrów wymiennych (warto porównywać urządzenia w ujęciu rocznym),
- pobór prądu, czyli wpływ sprzętu na rachunki za energię elektryczną.