R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaStawiaj czoła upałom – czy klimatyzator przenośny to dobra inwestycja?

Stawiaj czoła upałom – czy klimatyzator przenośny to dobra inwestycja?

Klimatyzatory przenośne kuszą dostępnością, łatwym i szybkim montażem oraz niską ceną. Najtańsze urządzenia znajdziemy na rynku za mniej niż 1500 zł. Średniej klasy klimatyzator mobilny kosztuje ok. 2-2,5 tysiąca złotych. W każdym przypadku to od kilkuset do 1000 zł mniej od klimatyzacji stacjonarnej. W obliczu letnich upałów, warto wybrać przenośną alternatywę?

Klimatyzator mobilny – koszty zakupu i eksploatacji

Kupując klimatyzator przenośny, musimy z reguły liczyć się z wydatkiem rzędu 1,5-2,5 tysiąca złotych. W zestawie otrzymujemy wszystkie akcesoria niezbędne do prawidłowego działania sprzętu. Czasami musimy samodzielnie dokupić uszczelkę okienną (koszt ok. 100 zł), która nie jest standardem u wszystkich producentów. A jak wyglądają dzienne, miesięczne czy roczne koszty eksploatacji klimatyzacji przenośnej?

Źródło: opracowanie Homespot.pl

Jak wyglądają koszty użytkowania klimatyzatora przenośnego? W celu obliczenia łącznego kosztu zakupu i eksploatacji urządzenia, przyjęliśmy wykorzystanie klimatyzacji przez 3 godziny dziennie za stawkę 0,6 zł/1 kW/h.

Decydując się na średniej klasy klimatyzator przenośny, który posiada funkcję ogrzewania, wobec czego może być stosowany również w chłodniejszej części roku, musimy przygotować ok. 2 tysiące złotych. Zakładając pracę urządzenia codziennie przez cały rok (co w rzeczywistości rzadko kiedy ma miejsce), urządzenie generowałoby koszty ok. 890 zł rocznie.

Z tego względu bardziej praktyczne wydaje się oszacowanie miesięcznych kosztów utrzymania. Zakładając 3-godzinną pracę urządzenia codziennie latem, nasze rachunki za prąd wzrosną o ok. 73 zł/mies. Przeczytaj więcej o klimatyzatorach domowych.

Zalety klimatyzatorów przenośnych

Wzrost rachunków za prąd to jedna z niewielu odczuwalnych wad klimatyzacji mobilnej. Niektórzy użytkownicy zwracają jeszcze uwagę na konieczność posiadania rury wyrzutowej. A jakie korzyści płyną z posiadania klimatyzatora pokojowego?

1. Bezproblemowy montaż

Łatwy, samodzielny montaż to czynnik, który nie tylko przekłada się na czas, ale i koszt klimatyzacji. Urządzenia przenośne jesteśmy w stanie zainstalować w kilka minut. Wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka elektrycznego, wpiąć rurę wyrzutową w odpowiedni otwór z tyłu klimatyzatora, wyprowadzić rurę przez uchylone okno, a następnie założyć specjalną uszczelkę, która zapobiegnie napływowi mas powietrza z zewnątrz.

W przypadku klimatyzacji stacjonarnej, droga od zakupu do montażu sprzętu jest dużo dłuższa. Do realizacji zamówienia wymagana jest bowiem zgoda zarządcy budynku (często również sąsiadów). Do jej uzyskania potrzebne jest przedłożenie projektu instalacji. Oprócz tego, z racji na inwazyjny charakter instalacji (prowadzenie jej w ścianach), potrzebna jest obecność profesjonalnego montera. W szczycie sezonu będziemy musieli poczekać na niego od kilku dni do kilku tygodni.

2. Mobilność

Łatwe przemieszczanie sprzętu okazuje się być również istotne, gdy planujemy używać klimatyzatora w więcej niż jednym pomieszczeniu. Rozwiązanie to jest również bardzo praktyczne, gdy mieszkamy w wynajmowanym mieszkaniu i nie chcemy lub nie możemy ingerować się w konstrukcję mieszkania.

3. Niezła wydajność

Choć wydajność klimatyzatorów przenośnych jest nieco mniejsza od ich stacjonarnych odpowiedników, na rynku znaleźć można sporo urządzeń o mocy chłodniczej ponad 3 kW. Jednym z przykładów może być choćby Blaupunkt Moby Blue S 1111T. Sprzęt o mocy 3,2 kW przeznaczony jest do powierzchni ok. 40 m2.

4. Cena

Ze względu na swoją cenę, klimatyzatory przenośne stanowią dla wielu jedyną możliwość skutecznego chłodzenia mieszkania czy biura. Dobrej klasy urządzenia, wyposażone w kilka trybów pracy, o dużej wydajności i mocnym przepływie powietrza, kosztują z reguły od 2 do 2,5 tysiąca złotych. Przykładem bardzo dobrej relacji wydajności do ceny urządzenia jest np. Fersk Vind, który znaleźć można najtaniej na Ceneo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R e k l a m a