R e k l a m a
Strona głównaPorady ekspertaTrening na taśmach TRX dla początkujących – jak zacząć?

Trening na taśmach TRX dla początkujących – jak zacząć?

Dla każdego, kto chce rozpocząć treningi poprawiające sprawność fizyczną oraz sylwetkę, niezwykle istotne jest bezpieczeństwo. To właśnie na początku drogi, gdy brakuje doświadczenia, najłatwiej jest o kontuzję. Wiedzą o tym i początkujący biegacze, i ci, którzy trenują na przyrządach. Bardzo wskazane jest więc korzystanie ze sprzętu, który znacznie ogranicza ryzyko kontuzji.

Ponad 700 ćwiczeń wykonywać można za pomocą taśmy TRX. Jest to przyrząd banalnie prosty, przy tym lekki i o niewielkich rozmiarach, toteż można go zabierać ze sobą wszędzie. Składa się z wytrzymałych taśm polimerowych w kształcie litery Y oraz uchwytów. Na „nóżce” litery jest końcówka umożliwiająca mocowanie taśmy do jakiegoś solidnego elementu, natomiast na „ramionach” uchwyty do rąk lub stóp.

Zasada działania taśmy TRX

Przyrząd zaprojektowano tak, by można było ćwiczyć, wykorzystując ciężar własnego ciała oraz grawitację. Po zaczepieniu taśmy na drabince gimnastycznej, trzepaku, drzewie, słupie czy haku można ćwiczyć do woli w rozmaitych pozycjach. Taka uniwersalność taśmy TRX potrzebna była amerykańskim żołnierzom na misjach i w bazach wojskowych za granicą.

Ćwiczenia z taśmą TRX mogą być zarówno niezwykle proste, jak i nieco bardziej skomplikowane. Chyba najprostszym są przysiady. Taśma powinna być zamocowana wysoko – tak, by można było trzymać się jej wyprostowanymi rękami i odchylić sylwetkę lekko do tyłu, a więc wykonując zawis. W takiej właśnie pozycji wykonywane są przysiady. Ta sama pozycja pozwala na inne ćwiczenie: można podciągać się do przodu poprzez uginanie ramion. Inny wariant: podciąganie się poprzez podnoszenie wyprostowanych ramion do góry i opuszczanie. Prawda, że to bardzo proste?

Taśma TRX to bezpieczniejsze ćwiczenia

Przed zakupem tego niedrogiego przyrządu warto sobie oczywiście zadać pytanie o jego celowość. Czy taśmy TRX są dla każdego? Zdecydowanie tak. Może z nich korzystać zarówno początkujący, jak i ktoś, kto trenuje już od lat i zasługuje na miano zaawansowanego.

Zaletą ćwiczeń na taśmach TRX jest zwiększone bezpieczeństwo, które sprawia, że mogą z tego przyrządu korzystać nawet osoby mający problemy ze stawami lub kręgosłupem, ponieważ nie występują tu nadmierne obciążenia. Nie ma też znaczenia kondycja ani masa mięśniowa, ponieważ ćwiczenia i ich intensywność można dobierać indywidualnie, biorąc pod uwagę swoje realne możliwości.

Przykłady ćwiczeń można bez trudu znaleźć w Internecie, warto też uruchomić własną pomysłowość. Trzeba jedynie pamiętać o rozgrzewce przed rozpoczęciem treningu – to żelazna zasada w każdej aktywności fizycznej bardziej intensywnej niż spacer lub niewyczynowa jazda na rowerze.

R e k l a m a